Tinklalapio logotipas
Grįžti

Daugiatautis jaunimas pristato filmą apie Sausio 13-ąją
event 2018-01-15 domain Bernardinai.lt label_outline Spaudos apžvalga

Daugiatautis jaunimas pristato filmą apie Sausio 13-ąją

Šiandien galima išgirsti įvairių, kartais net prieštaringų nuomonių apie Sausio 13-osios įvykius. Kaip juos supranta, vertina skirtingų tautų – lietuvių, rusų, lenkų – jaunimas, gimęs jau Nepriklausomoje Lietuvoje? Apie tai jaunuoliai kartu su režisieriais Vytautu V. Landsbergiu ir Ramune Rakauskaite sukūrė dokumentinį filmą „Antroji karta nuo Sausio“. 

Iš pradžių planavę kurti vaidybinį filmą, vėliau jaunuoliai persigalvojo ir nusprendė ne vaidinti, bet patys atsiverti prieš kamerą, išsakyti, kokius jausmus jiems sukelia Sausio 13-oji, ką reiškia laisvė, – juk taip daug nuoširdžiau, atviriau, tikriau.

„Režisierius kiekvienam iš mūsų uždavė po kelis klausimus. Manęs paprašė užsimerkt ir papasakot, ką įsivaizduoju, kaip jaučiuos išgirdus minint Sausio 13-ąją. Kai kalbi prieš kamerą, neturi daug laiko galvoti, tačiau po filmavimo dar gerą valandą nešiojaus tuos klausimus savyje ir vis kildavo naujų minčių, vidinių pamąstymų“, – sako moksleivė Karolina iš Vilniaus rajono.

Kad pajustų to meto pulsą, dvasią, jaunuoliai peržiūrėjo daug dokumentinių filmų, skaitė atsiliepimus. Taip pat dalyvavo teminėje ekskursijoje LR Seime, buvo susitikę ir diskutavo su Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos pirmininku prof. Vytautu Landsbergiu, lankėsi LRT televizijoje, kur bendravo su žurnaliste Egle Bučelyte ir sužinojo, kaip buvo šturmuojamas pastatas, iš kur pranešamos paskutinės žinios ir pan.

Kiekvieno jaunuolio patirtys, mintys ir jausmai kalbant apie šią sausio naktį skirtingi. „Visada mylėjau Lietuvą, bet ne taip kaip dabar. Apie Sausio 13-ąją pasakodavo mokykloje, bet kažkaip neišgirsdavau ir dabar galiu pasakyt, kad beveik nieko apie ją nežinojau“, – teigia moksleivė Marija iš Visagino. Kita visaginietė Anastasija prisipažįsta: „Labai skauda, kad dėl laisvės reikėjo žūti. Mano nuomonė tokia, kad negaliu būti nei už sovietus, nei už lietuvius. Man gėda, kad taip atsitiko, kad žmonės žuvo, bet negaliu ir sovietų teisti.“

 „Aš visada buvau patriotė. Su tėvais gyvenom Australijoje, grįžom į Lietuvą. Aš tikrai vertinu, kad gyvenu čia, per Dainų šventes dainuojant liaudies dainas man bėgioja kūnu šiurpuliukai, per Sausio 13-ąją deginam žvakutes, segamės neužmirštuoles, bet dabar tas jausmas tapo dar stipresnis“, –  kalba Kornelija iš Vilniaus rajono.

Džiaugtis ar liūdėti minint Sausio 13-ąją? – tai vienas klausimų, kurį kelia jaunuoliai. Diskusijos tarpusavyje ir su Sausio 13-osios įvykių liudininkais, įkvėpė juos įvertinti ir džiaugtis iškovota laisve. „Kiekvienas geras dalykas turi savo kainą, taip ir laisvė ją turi ir ta kaina buvo trylikos žmonių gyvybės. Taigi, džiugu, kad turim laisvę, nors ir teko aukoti gyvybes“, – mintimis dalijasi skautė Aurėja.

O moksleivė Saulė iš Vilniaus rajono primena apie Lietuvos gyventojų vienybę, ryžtą lemtingąją naktį: „Tada nebuvo taip, kad tik lietuviai kovotų prieš rusus, ar rusai prieš lietuvius – visi Lietuvos gyventojai, įskaitant joje gyvenančias kitas tautas, tą naktį ėjo ginti valstybės. Vis mąstau, kad gal jau reikia išeiti iš šią datą lydinčio liūdesio ir pradėti džiaugtis, kad tada susitelkėm, parodėm savo ryžtą siekdami tikslo.“

Filmas „Antroji karta nuo Sausio“ sukurtas įgyvendinant projektą „Gyvenu laisvai!“ Jį 2017 m. rugpjūtį kino akademijoje Molėtų rajone kūrė projekto jaunuoliai iš Šalčininkų ir Vilniaus rajonų, Visagino, Biržų, Klaipėdos, taip pat jaunieji šauliai, skautai ir ateitininkai.