Tinklalapio logotipas
Grįžti

Keisk savo gyvenimą, pasitelkdamas adaptyviąją lyderystę!
event 2018-03-22 domain Žinauviska.lt

Keisk savo gyvenimą, pasitelkdamas adaptyviąją lyderystę!

Mums visiems gyvenime pasitaiko dienų, kai nepasitikime savo jėgomis, jaučiamės sutrikę, svarstome ar iš tiesų esame tinkamame gyvenimo kelyje ir ar veiksmai, kuriuos darome vardan savo tikslų, yra tinkami. Galbūt norime kažką gyvenime pakeisti, tik nežinome, kaip tą padaryti. Pati dažnai dėl šių dalykų jaučiuosi sutrikusi, todėl apsilankiau parodoje „Studijos 2018“ ir  jos įkvėpta, pakalbinau Vilniaus universiteto Doc. dr. Margaritą Šešelgytę, kuri vedė paskaitą „Lyderystė – įgūdis sėkmingai ateičiai kurti“. Mane patraukė paskaitos pavadinimas, nes domiuosi psichologija, filosofija. Dažnai girdėjau žodžius „lyderis“, „lyderystė“, todėl pasinaudojau proga išsamiau išsiaiškinti, ką jie reiškia.

Pasak Margaritos Šešelgytės, adaptyvioji lyderystė yra tokia lyderystės forma, kuri akcentuoja tam tikrus žmogaus gebėjimus ir tam tikrą veiklą. Tavo užimama pozicija ar pareigos nėra svarbios, kad įgautum reikalingų kompetencijų ir imtumeisi lyderystės, bet kurioje aplinkoje ir bet kuriame savo gyvenimo etape. Ar  būtum moksleivis, ar studentas, ar įmonės darbuotojas, gali būti lyderiu ir tobulinti savo kompetencijas.

Lyderystė yra pavojinga, nes ji susijusi su tam tikrais pokyčiais, o pokyčių žmonės paprastai nelabai mėgsta. Todėl labai retas žmogus ryžtasi imtis lyderystės, nes reikia išeiti iš komforto zonos. Tu gali susilaukti priekaištų, tapti nebepopuliarus, būti išmestas iš darbo už idėjas, kurių viršininkas nenori matyti. Lyderystės yra išmokstama, nepriklausomai nuo amžiaus ir nuo srities, kurioje dirbi. Bendrai koncepcija apibrėžiama kaip veikla, susijusi su tam tikru gebėjimu padaryti pokytį, mobilizuojant kitus, ir nesužlugdant savęs.

Margarita Šešelgytė pasakoja, kad adaptyvios lyderystės teorija turi išskyrusi keturis kompetencijų blokus. Teorija teigia, kad iš tiesų, kiekvienas pokytis daromas identifikuojant adaptyvius ir techninius iššūkius, kuriuos reikia suvaldyti, problemas, kurias reikia išspręsti. Adaptyvus iššūkis reikalauja keisti mūsų požiūrį, vertybes, jis yra sudėtingas, neišsprendžiamas per vieną dieną. Yra tam tikros kompetencijos, kurias pasitelkus galima vykdyti adaptyvųjį iššūkį. Tai nėra greitas techninis pokytis (nudažyti sieną ar pakeisti  baldus ), bet ilgalaikis žmonių mentaliteto ir vertybių pokytis. Vienas akivaizdus adaptyviosios lyderystės pavyzdys, kaip roko muzika sugriovė Sovietų Sąjungą. Žingsnis po žingsnio, keičiant vertybes, keičiant įsitikinimus. Ji padėjo žmonėms suprasti, kokia sistema yra bloga, kad vakarai nėra blogis savaime ir ėmėsi revoliucinių žingsnių.

Pirmiausia reikia  atskirti adaptyvius ir techninius iššūkius, diagnozuoti situaciją. Įsiaiškinti, kas dalyvauja šitoje problemoje, kokie yra pagrindiniai suinteresuoti asmenys, kam skauda, kas turi sprendimų priėmimo galią ir panašiai. Tuomet įvardijami pagrindiniai jų interesai, vertybės, žiūrima, kur yra susikirtimai, kaip mes turime šnekėti. Adaptyviosios lyderystės teorija sako, kad labai svarbu kažkuriame etape susodinti tuos skirtingus suinteresuotus asmenis ir pasišnekėti. Dažnai galime išgirsti dalykų tiek apie save, tiek apie savo idėją, kurie galbūt nebus priimtini, bet jie yra svarbūs. Gal mes turime nevisiškai teisingą požiūrį, kurį keičiant galima išspręsti problemą. Adaptyviosios lyderystės teorija sako, kad ne tik mes turime keisti pasaulį, bet turime keistis patys.

Pasak M. Šešelgytės, reikia dirbti su savimi, nes mes visi esame žmonės, veikiami emocijų. Mes tikime tuo, ką darome ir jeigu tai yra kritikuojama, iš karto noras dirbti dingsta. Reikia išmokti išgirsti kitus balsus,  priimti kritiką ir ja pasinaudoti. Mokytis motyvuoti kitus  žmones, taip pasiūlyti idėją, kad kiti norėtų ją įgyvendinti. Įtikinti žmones daryti veiksmus, kuriems jie iš pradžių nepritarė. Parodyti, kad jiems tai irgi yra naudinga. Na ir pagaliau, kiekviena idėja įgyvendinama, kiekviena problema išsprendžiama yra darant. Šiame etape svarbu  dirbti su savimi, nes jei kažką darai, tai susilaukia atoveiksmio ir nebūtinai pasiseka. Adaptyvioji lyderystė pabrėžia vieną labai svarbų dalyką, kad klysti yra žmogiška ir kad klaidos nėra blogai. Jeigu nedarai nieko, tada niekada neklysti. Svarbu nebijoti klysti ir mokytis iš klaidų. Klaidos yra daug geresnis mokymosi pavyzdys, negu sėkmė. Padaręs klaidą, gali įsivardinti, kas neveikia, kas buvo pagrindinė problema.

Adaptyvioji lyderystė yra išskyrusi keturis kompetencijų blokus. Pirmiausia reiktų analizuoti situaciją ir atskirti adaptyvius iššūkius nuo techninių. Po to reiktų dirbti su savimi, išmokti priimti kritiką, pateikti idėją taip, kad priešininkai ja susidomėtų. Galiausiai reikia ne vien kalbėti apie idėją, bet imtis veiksmų jos įgyvendinimui, nenuleisti rankų ištikus nesėkmei. Iš klaidų mokytis ir toliau siekti tikslo.

Paklausta apie tai, kokias savybes turi turėti lyderis, pašnekovė atsakė, kad adaptyvioji lyderystė yra veikla, kurioje nevartojamas žodis „lyderis“. Tačiau yra reikalingos tam tikros charakterio savybės. Svarbu yra noras mokytis, nebijoti klysti, empatija, gebėjimas šnekėti, suprasti kitą, įvertinti situaciją, bet šitų dalykų yra išmokstama. Negalima sakyt, kad tokios savybės yra įgimtos. Dirbant su savim, emocinis intelektas, gebėjimas išklausyti, nepasiduoti, netgi tada, kai nepasiseka ir tavęs niekas nesupranta, tobulėja. Atkaklumas ir tikėjimas, kad pasieksi tikslą, yra labai svarbu.

Jauniems žmonėms Margarita Šešelgytė palinkėtų nebijoti įgyvendinti savo idėjų, remtis adaptyviosios lyderystės teorija, nebijoti mokytis iš klaidų, kritikos, nenuleisti rankų. Atkaklumas, pasitikėjimas savo jėgomis, bendravimas – svarbiausi dalykai. Taip pat reikia suprasti, kad žmonės, kurie priešinasi, nėra blogi. Jie tiesiog turi kitokį požiūrį ir kalbant galima juos paversti savo rėmėjais.

Adaptyvioji lyderystė gali būti vienas iš būdų, kaip kiekvienas galime pakeisti savo gyvenimą, bet ar juo pasinaudosime, priklauso tik nuo mūsų pačių. Mano nuomone, verta bent kartelį pamėginti siekti pokyčių gyvenime naudojantis adaptyviosios lyderystės teorija. Ką gali žinoti, galbūt šie patarimai nuves prie tikrojo tavo gyvenimo kelio.