Kino festivalis „Žiemos ekranai“ ir prancūziškos naujos pradžios

Grįžti

Kino festivalis „Žiemos ekranai“ ir prancūziškos naujos pradžios
event 2019-01-18 domain Bernardinai.lt label_outline Spaudos apžvalga

Kino festivalis „Žiemos ekranai“ ir prancūziškos naujos pradžios

Prancūzų kino festivalis „Žiemos ekranai“ jau keturioliktą kartą pakvietė susipažinti su festivalio programa, svečiais ir pakalbėti apie prancūzišką kultūrą.

Prancūzų instituto Lietuvoje direktorius Jeanas-Marie Sani atskleidė, kad šiais metais, be pagrindinės programos, žiūrovai galės išvysti ir dvi retrospektyvas. Režisieriaus, lyginamo su Alfredu Hitchcocku, Henri-Georges'o Clouzot filmų retrospektyva ir aktorės, kuriai pernai būtų suėję 80 metų, Romy Schneider filmų retrospektyva. Festivalio koordinatorė Justė Litinskaitė minėjo, kad festivalis bus rodomas dvylikoje Lietuvos miestų.

Pagrindinėje festivalio programoje išvysime itin talentingų kūrėjų darbus, kurie pelnė tarptautinių apdovanojimų. Tarp jų – Antony Cordiero „Gasparas vestuvėse“, Thomaso Lilti filmas „Pirmakursiai“ ir Robyno Sykeso „Finalas“, Mikhaëlo Herso filmas „Amanda“, sėkmės sulaukęs Venecijos bei Tarptautiniame Tokijo kino festivalyje, o filmo „Malda“ aktorius Anthony Bajonas tarptautiniame Berlyno festivalyje yra gavęs „Sidabrinio lokio“ apdovanojimą.

Kaip visuomet festivalio metu į Lietuvą atvyks kino svečių iš Prancūzijos. Šiais metais sulauksime Tomo Dinglerio, kuris filme „Guy“ vaidino dokumentinio filmo kūrėją Gotjė. Šiuo metu aktorius atlieka pagrindinį vaidmenį naujame ir populiariame prancūzų seriale „Planas širdžiai“. Taip pat T. Dinglerį galime išvysti ir keliuose kituose serialuose. Į Lietuvą atvyksiantis aktorius kasmet vis garsėja Prancūzijoje. Taip pat į Lietuvą atvyks trumpametražio filmo „Mano dama su kamelija“ režisierius ir aktorius Edouardas Montoute. Šis filmas yra vienas iš atidarymo filmų, kurį bendrai kūrė Prancūzijos ir Lietuvos komandos. Festivalio prodiuserė Živilė Gallego papasakojo, kad tai filmas apie žmogų, kuris yra ilgai neturėjęs darbo aktorius, nusprendžiantis, jog padarys viską, kad gautų savo svajonių vaidmenį.

Kas yra toji prancūziška nauja pradžia ir kodėl ji yra užšifruota festivalio šiųmečiame pavadinime, leido susivokti istorikė Sonata Šulcė, priminusi, kad garsiausia prancūziška nauja pradžia buvo dar XVIII amžiuje. Tada Prancūzijoje seną absoliutinę monarchiją pakeitė tuo metu nauja konstitucinė-parlamentinė santvarka. Naujos pradžios mada pasivijo ir LDK didikus, skaitančius prancūziškai ir šia kalba vertusius knygas prancūziškai nekalbančiai visuomenei.

Šiandien prancūzai taip pat nenustoja pasauliui skelbti naujos pradžios madas ir, kaip teigė dizainerė Agnė Kuzmickaitė, lietuviai kasmet turi tą pačią ambiciją pasivyti prancūzų drabužių mados eleganciją. Tačiau įdomu ir tai, kad ne tik prancūziškos drabužių naujos pradžios lietuviams yra aktualios. Pilietinis prancūziškas maištas Lietuvoje tapo madingas ir praėjusių metų žiemos sezone, kai mokytojai užsibarikadavo Švietimo ministerijoje ir švelniai priartėjo prie revoliucingos prancūzų dvasios, kuri atsispindėjo ir praėjusiais metais radikaliame bei masiniame Paryžiaus gatvės maište.

Kino salėse taip pat laukiami ir savo gyvenimą tik pradedantys žiūrovai programoje vaikams, žadančioje rimtąją animaciją.

Kino festivalis „Žiemos ekranai“ vyks sausio 24–vasario 8 dienomis Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose, Varėnoje, Ukmergėje, Marijampolėje, Plungėje, Alytuje, Palangoje ir Nidoje.