Tinklalapio logotipas
Grįžti

Kuodis: švietimo sistema yra korupcinė, tačiau dabartinė valdžia tyčia jos nekeičia
event 2018-12-07 domain Delfi.lt label_outline Spaudos apžvalga

Kuodis: švietimo sistema yra korupcinė, tačiau dabartinė valdžia tyčia jos nekeičia
Dalies Lietuvos mokytojų streikai vyksta jau ketvirtą savaitę. Antrą savaitę kelios dešimtys mokytojų gyvena ministerijoje. Kaip keisti šalies švietimo sistemą, kad patenkinti būtų ir vaikai, ir tėvai, mokytojai, ir valstybė?
 
„DELFI Dėmesio centre“ – ekonomistas Raimondas Kuodis ir Švietimo ateities forumo prezidentė prof. Vilija Targamadzė.
 
– Valdžia skaičiuoja, kad tos profesinės sąjungos, kuri dabar įsikūrusi Švietimo ir mokslo ministerijoje, reikalavimams patenkinti reikėtų 300 mln. eurų. Anot jų, 144 mln. eurų reikėtų norint padidinti 20-čia proc. pedagogų ir nepedagoginių darbuotojų pareiginę algą, dar 66 mln. – norint pasiekti, kad mokytojo 6 val. etate pamokos sudarytų ne daugiau kaip pusę, 49 mln. norint sumažinti mokinių skaičių klasėse, norint panaikinti visų pedagogų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientų intervalus, kas tai yra – nelabai žinau, - 25 mln. eurų, ir 13 mln. eurų norint nuo 3 iki 6 val. padidinti nekontaktinių valandų ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etatus. Tokie yra skaičiai. Ar tie skaičiai tikri, jūsų nuomone, pone Kuodi, ir antra – ar tai įgyvendinus pagerėtų kokybė, būtų sprendžiamos ilgalaikės švietimo problemos ir t.t.?
 
R. Kuodis: Žinoma, valdžia yra apkasų pozicijoje, ir šiaip mėgsta viešuosius ryšius – tai, kas vyksta, jiems yra komunikacinė krizė. Jiems čia nėra jokia krizė, jiems reikia kažkaip apžaisti. Gąsdinimai šimtais milijonų yra iš tos serijos. Iš tikro žinoti, kiek pinigų reikia švietimui, nėra taip sunku. Aš esu matematinį modelį parašęs, kaip optimizuoti mokyklų tinklą, ir tokius paprastus skaičiavimus Facebooke esu įdėjęs, kurie atspindi dvi puses. Ir efektyvumo pusę, t.y., kad mes negalime turėti pernelyg mažų klasių, nes tai bus neefektyvu, ir adekvataus finansavimo pusę: kiek turi gauti vidutinis mokytojas šalies algų vidurkio atžvilgiu.
 
Daugiau skaitykite čia.