Tinklalapio logotipas
Grįžti

LSU mokslininkių tyrimas padeda paneigti mitus apie paauglių mitybą
event 2019-05-15 domain Diena.lt label_outline Spaudos apžvalga

LSU mokslininkių tyrimas padeda paneigti mitus apie paauglių mitybą

Paauglystė – greitų ir didelių fizinių bei psichologinių pokyčių metas. Šiuo amžiaus tarpsniu itin svarbus savo kūno vaizdo ir svorio vertinimo, mitybos bei fizinio aktyvumo ryšys. Daugelis paauglių yra nepatenkinti savo išvaizda ir kūnu. Įvairiose Vakarų Europos šalyse, JAV, Azijoje ir net musulmoniškame pasaulyje atliktų tyrimų rezultatai rodo, kad savo kūnu nepatenkinti paaugliai prasčiau save vertina, dažniau patiria depresiją, imasi sveikatai žalingų svorio kontrolės būdų, prasčiau vertina savo sveikatą, daugiau laiko praleidžia prie kompiuterio, yra mažiau fiziškai aktyvūs arba atvirkščiai – sportuoja perdozuotai: per ilgai, per intensyviai ir pan. Jiems didesnė valgymo sutrikimų ir savižudybių rizika.

Lietuvos sporto universiteto (LSU) mokslininkės prof. dr. Rasa Jankauskienė, doc. dr. Miglė Bacevičienė publikavo tyrimą, kuriuo buvo siekta išsiaiškinti, kokie yra skirtingo kūno vaizdo (angl. body image) ir skirtingai vertinančių savo kūno svorį Lietuvos paauglių mitybos įpročiai bei fizinis aktyvumas.

Antsvoris neskatina nei sveikiau maitintis, nei būti fiziškai aktyvesniems

Tyrime, kurį finansavo Lietuvos mokslo taryba, dalyvavo 579 paaugliai (51,6 proc. mergaičių), kurių amžius – 14–16 metų. Tik dešimtadalis apklaustųjų turėjo antsvorio, tačiau kas antra mergaitė buvo nepagrįstai įsitikinusi, kad sveria per daug. Berniukai atvirkščiai – net 61,2 proc. neadekvačiai vertino savo svorį kaip per mažą.

„Kaip ir tikėtasi, tyrimas atskleidė, kad antsvorio turintys paaugliai yra labiau nepatenkinti savo kūnu, dėl jo patiria didesnį nerimą, jų prastesnė savigarba, bet jie nėra fiziškai aktyvesni ir nesimaitina sveikiau nei jų bendraamžiai, kurių svoris yra normalus. Kitaip tariant, nei fizinis aktyvumas, nei mitybos įpročiai kūno svorio grupėse nesiskiria. Tai rodo, kad antsvoris tiesiog susijęs su prastesniu savęs ir savo išvaizdos vertinimu ir dėl to patiriamu stresu, o ne su prastesne ar sveikesne paauglių gyvensena“, – teigia LSU prof. dr. R. Jankauskienė.

Daugiau skaitykite čia.