Tinklalapio logotipas
Grįžti

Ministerija su Plaukimo federacija primena – saugokite save ir kitus vandenyje
event 2020-06-03 domain Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Ministerija su Plaukimo federacija primena – saugokite save ir kitus vandenyje

Artėjant maudymosi sezonui, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija kartu su Lietuvos plaukimo federacija atkreipia dėmesį į saugų elgesį vandenyje ir ragina visus – vaikus, suaugusiuosius – laikytis įprastų taisyklių, kurios padeda išvengti skaudžių traumų ar net išsaugoti gyvybę.

„Prasideda vaikų vasaros atostogos, visi pasiilgę pramogų. Maudymasis yra labai mėgstamas vaikų ir suaugusiųjų užsiėmimas, puiki fizinio aktyvumo forma, tačiau kasmet nutinka ir skaudžių atvejų. Kiekvienam labai svarbu žinoti saugaus elgesio vandenyje taisykles ir jų laikytis. Kartu su Lietuvos plaukimo federacija norime priminti, kad pramogauti vandenyje reikia saugiai, įvertinant savo galimybes, jokiu būdu nepaliekant vienų vaikų. Vanduo – ne vieta elgtis neatsakingai, saugokime save ir kitus“, - sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesytė.

Pasak Lietuvos plaukimo federacijos prezidento Emilio Vaitkaičio, rekomendacijos svarbios tiek vaikams, tiek ir suaugusiesiems. „Atkreipdami dėmesį į saugų elgesį vandenyje, raginame laikytis įprastų taisyklių apie saugų elgesį vandenyje ir prie jo, kurias suaugusieji jau dabar turėtų priminti vaikams, taip pat nepamiršti jų paisyti ir patiems“, - pažymi Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis.

Kelios svarbiausios taisyklės būnant vandenyje ar prie vandens telkinių:

1.                   Nesimaudyti vieniems, nepalikti vaikų be priežiūros;

2.                   Maudytis tik tam skirtose vietose ir laikytis saugaus elgesio taisyklių, nuorodų maudymosi vietose;

3.                   Vengti šuolių ant galvos;

4.                   Naudoti gelbėjimo liemenes;

5.                   Prie jūros atkreipti dėmesį į perspėjamuosius ženklus, vėliavas;

6.                   Nevartoti svaiginančių gėrimų ir kitų priemonių, žalojančių sveikatą;

7.                   Savo fizinius gebėjimus demonstruoti sporto varžybose, bet ne ežeruose, upėse ar jūroje;

8.                   Įvykus nelaimei kviesti pagalbą, skambinti tel.112, ir tik žinant gelbėjimo veiksmus suteikti pagalbą skęstančiajam.

Prie raginimo saugiai elgtis vandenyje prisideda Lietuvos čempionas ir rekordininkas, Lietuvos olimpinės  rinktinės narys, pasaulio ir Europos vicečempionas, Pasaulio studentų universiados čempionas, plaukikas Giedrius Titenis. „Savo gebėjimus vandenyje aš rodau tik plaukimo varžybose. Kviečiu saugoti vieni kitus“, - teigia G. Titenis.

Atmintinė su visomis rekomendacijomis ir taisyklėmis, kaip vaikai, suaugusieji turėtų saugiai elgtis vandenyje, nerizikuoti sveikata ir gyvybe, praėjusią savaitę išsiųsta mokykloms. Atmintinę ir vaizdo įrašą galima rasti čia. www.mokausiplaukti.lt.

Valstybė „Mokymo plaukti“ programą vykdo nuo 2009 metų. Tada joje dalyvavo 1071 vaikas.

2019-2020 mokslo metais į projektą „Mokausi plaukti ir saugiai elgtis vandenyje“ įsitraukė 8500 antrų klasių mokinių. „Mūsų siekis – kad ne mažiau kaip 80 proc. šalies antrokų išmoktų plaukti“, - pažymi viceministrė K. Tiesnesytė.

Mokymo plaukti pamokos vyksta 34 šalies baseinuose, joms skirta daugiau kaip 442 tūkst. eurų iš Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Sporto rėmimo fondo.

Nuo 2010 metų vien tik valstybės lėšomis įrengta ir jau veikia 12 baseinų. Valstybė kasmet prisideda prie 2-3 baseinų steigimo savivaldybėse. Naujausi baseinai jau pastatyti ir atiduoti vertinimui Kretingoje ir Druskininkuose, taip pat Tauragėje, kur baseinas įrengtas pačios savivaldybės lėšomis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duomenimis, 2019 m. birželio-rugpjūčio mėn. Lietuvoje nuskendo 57 žmonės, iš jų 8 vaikai. Daugiausiai – po 11 – paskendusių žmonių buvo Vilniaus ir Kauno apskrityse. Dažniausiai skęstama upėse, tvenkiniuose, jūroje. Pagrindinės šių nelaimių priežastys – neatsargus elgesys vandenyje ir alkoholis.

Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, skendimas yra trečia pagrindinė netyčinių mirčių priežastis visame pasaulyje. Tai sudaro 7 % visų mirčių, kurių priežastis – įvairios traumos. Skaičiuojama, kad visame pasaulyje kasmet nuskęsta apie 320 000 žmonių.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos

Komunikacijos skyrius