Netektis. Jonas Mekas (1922 12 22–2019 01 23)

Grįžti

Netektis. Jonas Mekas (1922 12 22–2019 01 23)
event 2019-01-24 domain Lituanistų sambūris

Netektis. Jonas Mekas (1922 12 22–2019 01 23)

Lituanistų sambūris liūdi netekęs savo bičiulio poeto, eseisto, „filmininko“ Jono Meko.
Jonas Mekas – vienas iškiliausių XX amžiaus menininkų, avangardinio kino pradininkas, VDU Garbės daktaras, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas.

„Kiek daug visko prigalvota, kiek daug teorijų, pasaulėžiūrų, išvedžiojimų ir atradimų. Tačiau visa tai, visa šita kultūra, surašyta tūkstančiuose knygų, knygose tik ir teguli. Paprastas žmogus negali viso to suimti. Kitas ir numiršta nieko negirdėjęs. Ne, mes nelabai skiriamės nuo tų žmonių, apie kuriuos rašė Homeras, apie kuriuos dainavo Dante ir kuriuos mokė Voltaireʼas. Žmogus keičiasi labai pamažu. Žmogus vis dar žmogui vilkas.“

Jonas Mekas, Žmogus be vietos: nervuoti dienoraščiai

 

Turiu
tik vieną norą:

kalbėti
žodžiu
tikru,

suprantamu,
trumpu,

kalbėti
į pačią širdį
tiems, kurie
dar
girdi,
giliai, po
ledu.

Jonas Mekas, „Einu aš vienas“, III dalis

<…>
Ir kai ir mes išeisim,
kiti sėdės ant mėlynų palaukės akmenų,
šienaus užžėlusias lankas ir ars atokalnes;
ir kai, iš darbo grįžę, sės užu stalų –
kalbės kiekvienas stalas, molinis ąsotis,
kiekvienas sienos rąstas;
jie prisimins plačias, geltonas smėlio žvyrduobes
ir vėjuje banguojančius rugių laukus,
mūsų moterų liūdnas dainas linų palaukėse,
ir šitą kvapą, pirmąkart naujoj troboj! –
šviežių samanų kvepėjimą.
<…>

Mekas, Jonas. Semeniškių idilės: Eilėraščiai

Prezidentė pareiškė užuojautą, mirus menininkui Jonui Mekui


Informacija spaudoje ir nekrologai

Žinutė apie jo mirtį buvo paskelbta socialiniame tinkle. „Mieli draugai, Jonas iškeliavo. Jis išėjo tyliai ir ramiai šį ankstų rytą. Jis buvo namuose su šeima. Jo labai pasiilgsime, bet jo šviesa tebešviečia“, – skelbiama žinutėje.

Pasaulyje kultiniu kino kūrėju vadinamas J. Mekas yra bendravęs ir kūręs su tokiomis garsenybėmis kaip Andy Warholas, Johnas Lenonas, Yoko Ono, Salvadoras Dali, Jurgis Mačiūnas ir kitais. Jo vardas įrašytas į 80 žymiausių XX a. Amerikos menininkų grupę. Jis darė ir daro ypatingą įtaką menininkams ir kinematografininkams, rašoma Jono Meko vizualiųjų menų centro tinklapyje mekas.lt

J. Meko filmai pelnė gerų įvertinimų ir aukštų apdovanojimų tarptautiniuose festivaliuose. Juo žavisi ir gerbia Niujorko ir pasaulio menininkai, muziejų kuratoriai, kritikai. Šiuolaikiniam menui ir kinui įtaką daro ne tik jo paties darbai, bet ir jo įkurti „New American Cinema“ bei „Anthology Film Archives“.

Menininko darbai įvertinti Los Andželo kino kritikų asociacijos apdovanojimu už nuopelnus, Niujorko kino kritikų sąjungos apdovanojimu, Prancūzijos menų ir literatūros ordino kavalieriaus titulu, Tarptautinės dokumentinio kino asociacijos ir Pjero Paolo Pasolini apdovanojimais. J. Meko filmas „Prisiminimai iš kelionės į Lietuvą“ JAV Nacionalinės kino apsaugos tarybos buvo įtrauktas į Amerikos saugotinų filmų sąrašą (Į Kongreso nacionalinio kino registrą kiekvienais metais yra atrenkami tik 25 filmai).

Daugiau nei 50 m. gyvenęs ir dirbęs Niujorke, menininkas gimė ir augo Semeniškių kaime netoli Biržų. Iš Lietuvos išvyko būdamas 22 m., nes tuomet, vokiečių okupacijos metais, jis, kaip ir daugelis to meto jaunų žmonių, buvo įsivėlęs į priešsovietinę ir priešnacinę veiklą. Jis padėjo rengti laikraščius ,,Į laisvę“, ,,Tautos žodis“ ir ,,Nepriklausoma Lietuva“.

Pasibaigus karui, 1946-48 Mainzo universitete studijavo filosofiją, o 1949 m. pabaigoje kartu su broliu emigravo į JAV apsistodami Niujorke, Brukline. Praėjus dviems savaitėms nuo atvykimo, J. Mekas pasiskolino pinigų ir nusipirko pirmąjį „Bolex“ filmo aparatą. Pirmieji jo nufilmuoti vaizdai buvo iš jo bei lietuvių emigrantų gyvenimo. Jonas Mekas suorganizavo Film Study group, pradėjo rodyti avangardinius filmus, dirbti „Graphic Studios“ laboratorijoje, ruošė fotoreprodukcijas „Life“ žurnalui.

1954 metais kartu su broliu pradėjo leisti ,,Film Culture“ žurnalą. 1958 Niujorko laikraštyje „Village Voice“ jis įkūrė filmų skyrelį, pavadintą „Movie Journal“ (Kino laikraštis). Pradėjo organizuoti „New American Group“, įvairius avangardinio kino festivalius. Šeštajame dešimtmetyje aktyviai įsitraukė į kino kritikos diskursą: savo tekstus publikavo „Film Culture Magazine“, „The Village Voice“, „Sight and Sound“, „Bianco e Nero“, „The American Film“, „The New York Times“, „Cahiers du Cinéma“, „Film Quarterly“ etc. 1962 m. jis įkūrė „The Film Makers’ Cooperative“, o 1964 m. „The Filmmakers’ Cinematheque“, kuris palaipsniui išaugo į „Anthology Film Archives“, vieną didžiausių pasaulyje amerikiečių avangardinio filmo archyvų.

Lietuvoje Jono Meko nuopelnai garsinant Lietuvos vardą, puoselėjant ir plėtojant tarpvalstybinius santykius buvo įvertinti 2003 m. Jonui Mekui buvo įteiktas Lietuvos valstybinis apdovanojimas – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius. Dar ankstėliau – 1995 m., Jonui Mekui už kino dienoraščius (1949-1994) buvo įteikta Lietuvos Nacionalinė kultūros ir meno premija.
iq 

Mirė Jonas Mekas (delfi.lt)

Užgeso Jono Meko gyvybė

Mirė vienas garsiausių lietuvių menininkų Jonas Mekas (lzinios.lt)