Neformalusis vaikų švietimas

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centro iniciatyvos

person_pin Vykdytojas: Kristina Raščiuvienė, neformaliojo ugdymo skyriaus vedėja

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centras yra Panevėžio miesto savivaldybės specialiojo ugdymo įstaiga. Centrą lanko 128 vaikai ir jaunuoliai nuo 7 iki 21 metų, turintys protinę ir kompleksinę negalią. Vienas iš svarbiausių specialiojo ugdymo centro ugdymo prioritetų – sveika gyvensena. Todėl centre siekiama ugdytiniams suteikti kuo daugiau žinių apie sveikatą, ugdyti sveikos gyvensenos gebėjimus ir vertybines nuostatas per patyrimą, išgyvenimą, veiklą.

Dalis centro ugdytinių turi neigiamą socialinę patirtį, gyvena probleminėse šeimose, dėl intelekto sutrikimo savaip priima ir suvokia juos supančią aplinką, lengvai pasiduoda kitų neigiamai įtakai, dažnai nesuvokia savo poelgio pasekmių ir nejaučia atsakomybės už savo veiksmus. Šeimose dėl prastos materialinės gerovės ir socialinių įgūdžių stokos per mažai dėmesio skiriama vaikų fiziniam aktyvumui, sveikam gyvenimo būdui, higienai ir mitybai. Netinkamas tėvų gyvenimo būdas neužtikrina vaikų ramaus ir saugaus mikroklimato.

Dirbant ir bendraujant su sutrikusio intelekto vaikais pastebėta, kad jiems sunku suformuoti tinkamą požiūrį į aktyvų ir sveiką gyvenimo būdą. Suvokti poreikį sportuoti, norėti ir apsispręsti sveikai gyventi sutrikusio intelekto vaikui ir paaugliui nėra taip paprasta. 2017 m. balandžio–gruodžio mėn. buvo suorganizuota 10 įvairių veiklų, kuriomis siekta specialiojo ugdymo centro mokinius įtraukti į sveikatinimo veiklas, diegti sveikos gyvensenos įpročius ir įgūdžius. Dalyvių skaičius priklausė nuo veiklų pobūdžio. Jos vyko ne tik centre, bet ir kitose Lietuvos ugdymo įstaigose.

Buvo suorganizuotos aktyvios fizinės veiklos, kuriomis siekta keisti ugdytinių pasyvią gyvenseną, kurią bent iš dalies nulemia technologijos, pvz., mobilieji telefonai, su kuriais vaikai ir paaugliai praleidžia daug laiko. Buvo suorganizuotos keturios edukacinės veiklos, kuriose dalyvavo šešiasdešimt trys 11–19 metų mokiniai.

Sporto renginiais siekta stiprinti fizinę mokinių sveikatą, formuoti vertybines nuostatas ir tenkinti svarbiausius poreikius: judėjimo, pasitikėjimo savimi, bendravimo ir saviraiškos. Juose akcentuota sporto nauda žmogaus fizinei ir dvasinei sveikatai. Renginių ir akcijų metu buvo formuojamas mokinių požiūris į sveikatos išsaugojimą. Veiklos pagrįstos lygių gebėjimų pagrindu, labiausiai atitinkančiu sutrikusio intelekto asmenų ugdymo principus.Apsilankyti puslapyje arrow_forward arrow_back Grįžti Panevezio_Sviesos_r1.docx