Neformalusis vaikų švietimas

Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės Bitės gimnazijos iniciatyvos

person_pin Vykdytojas: Danguolė Venckuvienė, mokytoja

Sporto varžybos „Sveikame kūne – sveika siela“ vyko vieną pamoką gimnazijos sporto salėje. Jose dalyvavo penkiasdešimt 3–4 klasių mokinių ir jų mokytojos. Mokiniai rungėsi linksmose estafetėse: „Surink kibirėlius“, „Bulvių sodinimas“, „Mesk toliau, mesk tiksliau“, „Balionėlių kelionė“. Klasių mokytojos rungtyniavo, kas greičiau susprogdins balioną. Taip jos komandoms pelnė papildomų taškų. Varžybose vyravo gera nuotaika, nugalėjusioms komandoms įteikti diplomai ir prizai. Šia iniciatyva norėjome paskatinti mokinių fizinį aktyvumą.

Visą savaitę gimnazijoje vyko Europos judrumo savaitės renginiai. Pirmąją dieną organizuota akcija „Į mokyklą – kitaip“. Mokiniai buvo skatinami į mokyklą ateiti pėsčiomis arba atvažiuoti dviračiu. Per pertraukas netrūko norinčiųjų dalyvauti mankštoje „Judėkime smagiai kartu!“ Ilgosios pertraukos metu mokytojams vesta mankšta „Pajudėk, pakrutėk, sveikai gyventi norėk!“ Taip siekėme atkreipti gimnazijos bendruomenės narių dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, skatinome mokytojus aktyviai leisti laisvalaikį, atsipalaiduoti po protinio darbo. Antrąją dieną kūno kultūros mokytojai vedė šiaurietiško ėjimo pamokas. Vėliau mokiniai gamino aitvarus ir leido juos į dangų. Trečiąją dieną daug dėmesio skyrėme judėjimui. Karpių dvaro parke buvo organizuotas Europos judrumo savaitės bėgimas, kuriame dalyvavo didelė dalis gimnazijos mokinių, jų tėvų ir mokytojų. Paskutinis Europos judrumo savaitės akcentas – mokinių ir mokytojų sporto renginys „Linksmosios estafetės“. Dalyviai turėjo parodyti, kokie jie vikrūs, greiti, kaip moka orientuotis. Šįkart laimėjo draugystė  – visos komandos labai stengėsi, šauniai pasirodė. Dalyviai buvo linksmai nusiteikę, draugiškai rungtyniavo. Jiems įteikti padėkos raštai. Dalyvaudama Europos judrumo savaitės renginiuose mokyklos bendruomenė įgijo žinių apie sveikatos stiprinimo būdus, svarbą, sužinojo, kad svarbu ne tik judėti, sveikai maitintis, aktyviai leisti laisvalaikį, bet ir jausti atsakomybę už savo ir aplinkinių sveikatą.

Gimnazijos kūno kultūros mokytojai ieško įdomių, netradicinių veiklų, tinkančių mokinių socialiniams įgūdžiams lavinti, suteikiančių gerų emocijų. Dalyvaudami šiose veiklose mokiniai taip pat įgyja naujos patirties. Vienoje tokioje netradicinėje kūno kultūros pamokoje Anykščiuose dalyvavo penkiasdešimt du 5–8 klasių mokiniai. Šia veikla siekta, kad mokiniai aktyviai pajudėtų gamtoje, patirtų teigiamų emocijų, įdomiai praleistų laiką. Mokiniai ieškojo kelio, kaip išeiti iš labirinto, šokinėjo ant batuto, išbandė taiklumą šaudydami dažų kamuoliukais. Šios išvykos kulminacija – kartingas. Mokiniai skriedami dideliu greičiu įveikė kliūtis ir posūkius, lenkė varžovus – adrenalino užteko visiems. Ši netradicinė pamoka paįvairino mokymosi procesą. Mokiniai lavino bendravimo įgūdžius.

Mokinių, mokytojų ir tėvų sporto šventėje, vykusioje gimnazijos sporto salėje, dalyvavo penktokai, mokytojai ir tėvai. Iš viso buvo 48 dalyviai. Jie žaidė adaptuotą žolės riedulį. Svarbu buvo ne įvarčiai ir surinkti taškai, bet buvimas kartu, gražūs tėvų, vaikų ir mokytojų tarpusavio santykiai. Tikime, kad šis sporto renginys sustiprino gimnazijos bendruomenės draugystę, pamokė rūpintis vienas kitu, derinti savo ir bendruomenės interesus.

Netradicinėje kūno kultūros pamokoje laipiojimo centre „Miegantys drambliai“ ir batutų parke „Jump Space“ Kaune dalyvavo penkiasdešimt 5–7 klasių mokinių. Norintieji adrenalino galėjo išbandyti jėgas įvairaus sudėtingumo trasose 7,5 m aukštyje. Laipiodami mokiniai patyrė neišdildomų įspūdžių, treniravo savo kūną, įveikė arba mokėsi įveikti aukščio baimę, pasitikrino rankų stiprumą, ugdė ištvermę. Vėliau mokiniai pramogavo batutų parke: šokinėjo ant batutų, maudėsi kempinių baseinuose, atliko nepavojingus triukus, kovojo su guminiais rąstais ant buomo. Ši netradicinė pamoka paįvairino mokymosi procesą, mokiniai lavino bendravimo įgūdžius.

Sporto renginys „Ledo ritulys mokykloje“, skirtas paminėti Pasaulinę sniego dieną, vyko gimnazijos sporto salėje. Jame dalyvavo devyniasdešimt penki 5–8 ir I klasių mokiniai. Renginys vyko vieną dieną. Mokiniai patyrė daug gerų emocijų žaisdami ledo ritulį su žolės riedulio lazdomis ir kamuoliuku.

Piešinių konkurse „Sveikatos šaltiniai“ dalyvavo trisdešimt šeši 2–3 klasių mokiniai. Sveikatos priežiūros specialistė vedė pamoką apie sveikatos šaltinius, pasakojo, kas suteikia jėgų, padeda augti sveikiems, stipriems ir dideliems. Įgytas žinias mokiniai perteikė piešdami. Šia iniciatyva ugdėme mokinių kūrybiškumą, saviraišką.

Pamokoje „Būsiu švarus ir sveikas“ dalyvavo dvidešimt šeši specialiųjų ugdymosi poreikių turintys 1–4 klasių mokiniai. Su jais kalbėjome apie asmens higieną, kaip plauti rankas, mokėme taisyklingai valyti dantis. Žinias mokiniai įtvirtino piešdami.

Pozityvios tėvystės STEP mokymai tėvams vyko gimnazijos skaitykloje vasario–balandžio mėn. (užsiėmimai vyko kartą per savaitę – 9 užsiėmimai po 2–2,5 valandos). Mokymuose dalyvavo dvylika gimnazijos mokinių tėvų, auginančių 6–12 m. vaikus.

„Veiksmo savaitėje be patyčių“ dalyvavo visa gimnazijos bendruomenė ir socialiniai partneriai – policijos pareigūnai. Iš viso dalyvavo 280 dalyvių. Visi noriai įsitraukė į gimnazijoje organizuojamus renginius, kuriais siekta neleisti pamiršti, kas yra draugiškas ir pagarbus bendravimas, kodėl svarbu būti tolerantiškiems. Visą savaitę vyko sporto varžybos „Sportui – taip, patyčioms – ne“. Jų metu mokiniai rungtyniavo estafetėse, žaidė tinklinį, lėkščiasvydį. Visiems didelį įspūdį paliko „Krepšinio žvaigždžių diena“. Gimnazijos III klasės merginos žaidė krepšinį su Pasvalio policijos pareigūnėmis. Nugalėtojų taurė atiteko pareigūnėms, vienu tašku laimėjusioms varžybas rezultatu 22:23. „Veiksmo savaitė be patyčių“ skatino mokinius bendrauti draugiškai, rodyti pagarbą vieni kitiems.

Sveikos gyvensenos pamoka „Sveikos gyvensenos patarimai“ vyko gimnazijos skaitykloje. Joje dalyvavo keturiasdešimt aštuonios I–III klasių merginos. Trukmė – 2 valandos. Pasvalio vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė S. Pyragytė skaitė paskaitas ir vedė praktinius užsiėmimus sveikatingumo temomis. Merginos sužinojo apie sveikos mitybos naudą ir fizinio aktyvumo reikšmę sveikatai, dietų daromą žalą, žalingus įpročius, kaip paskirstyti dienos valgio racioną, kiek, ką ir kaip valgyti jaunam žmogui. Vėliau merginos dalyvavo protmūšyje ir pasitikrino įgytas žinias. Gyvename ne tam, kad valgytume, bet valgome, kad gyventume (Sokratas).

Prevenciniame renginyje „Prekyba žmonėmis“, vykusiame gimnazijos skaitykloje, dalyvavo keturiasdešimt du I klasių mokiniai. Jie susitiko su Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro socialine darbuotoja. Renginys truko dvi valandas. Mokiniai sužinojo, kaip atpažinti ir išvengti prekeivių žmonėmis, kur ieškoti pagalbos ištikus nelaimei.

Konkursas „Išjudink kitus“ vyko gimnazijos sporto salėje ir mokyklos‑darželio „Linelis“ sporto aikštyne. Iniciatyva truko visą savaitę. Joje dalyvavo mokyklos‑darželio „Linelis“ ugdytiniai ir gimnazijos mokinių komanda. Iš viso buvo 30 dalyvių. Organizuota aktyvi veikla „Linksmosios estafetės“, ledo ritulio žaidimas. Žaisdami įvairius žaidimus, atlikdami pratimus dalyviai įgijo naujos patirties, susipažino su kai kuriomis sporto šakomis. Pagerėjo gimnazijos ir socialinių partnerių bendravimas ir bendradarbiavimas.

Akcija „Gegužė – mėnuo be smurto prieš vaikus“ vyko savaitę gimnazijos pirmo aukšto fojė, kabinetuose. Joje dalyvavo 1–4 klasių, 5–8 klasių ir I–II klasių mokiniai. Iš viso buvo 225 dalyviai. Akcijos metu buvo parengtas stendinis pranešimas „Mes norime gyventi pasaulyje, kuriame nėra smurto! Būkime kartu!“, lankstinukas „Dešimt žingsnių, kurie padės tapti geresniais tėvais“. Klasių valandėlių metu vyko pokalbiai „Ką aš jaučiu, kai mane skriaudžia?“ (1–4 klasių mokiniams), „Saugi gimnazija – visų gerovė“ (5–8 klasių mokiniams), akcija „Nežalok savęs“ (5–8 klasių mokiniams). Mokiniai žiūrėjo filmus, skirtus smurto prevencijai, ir juos aptarė (5–8 klasių ir I–II klasių mokiniai), mokėsi spręsti konfliktus be smurto, valdyti neigiamas emocijas.

Gegužės 31 d. minėjome Pasaulinę nerūkymo dieną. Šios dienos veiklos vyko gimnazijos pirmo aukšto fojė, kabinetuose. Dalyvavo 5–8 klasių ir I–II klasių mokiniai. Iš viso dalyvavo 142 dalyviai. Buvo parengtas stendinis pranešimas „Rūkymo pasekmės“, vyko akcija „Obuolys vietoj cigaretės“, sukurtas plakatas „Verta atsisakyti cigaretės, nes...“. Mokiniai žiūrėjo filmus apie nikotino vartojimo pasekmes, vėliau jį aptarė, ugdė gebėjimą pasakyti „Ne“, mokėsi prasmingai leisti laisvalaikį.

Mokslo metų pabaigos sporto šventė „Mes sportuojam gamtoje“ vyko birželio 2 d. Joniškėlio Karpių dvaro teritorijoje. Šventėje dalyvavo 5–8 klasių ir I–II klasių mokiniai – iš viso 122 dalyviai. Šios sporto šventės tikslas – pagerbti ir apdovanoti nusipelniusius gimnazijos sportininkus, paskatinti visą bendruomenę kuo daugiau judėti, dirbti komandoje, turiningai leisti laisvalaikį. Gimnazijos direktorius su kūno kultūros mokytoju ir geriausiais sportininkais nuo gimnazijos iki Karpių dvaro bėgo su degančiu fakelu rankose. Renginys prasidėjo apdovanojimais už aktyvią sportinę veiklą, pasiekimus, pergales. Vėliau mokiniai dalyvavo varžybose. 5–6 klasių mokiniai dalyvavo rungtyje „Žaislų lietus“, 7–8 klasių mokiniai – estafetėse su kliūtimis, o I–II klasių mokiniai žaidė kiek kitokį tinklinį. Vyko orientavimosi varžybos, mokiniai ieškojo spalvotų stotelių, kuriose atliko skirtas užduotis. Vėliau dalyviai jėgas išbandė turizmo varžybose: jie turėjo pervežti krovinį karučiu, pereiti „Amazonę“, sužeistąjį nešti neštuvais, pastatyti palapinę, traukti virvę. Klasių vadovai dalyvavo smiginio varžybose. Nugalėtojai apdovanoti išvyka į Šiaulių prekybos ir pramogų centro „Akropolis“ kėglių klubą. Šventę vainikavo ir visus itin nudžiugino sotus kareiviškos košės dubenėlis. Dvaro ir parko aplinka, sėkmingai įveiktos užduotys ir skani košė visiems suteikė gerų emocijų. Smagu, kai sportas suvienija visą gimnazijos bendruomenę.

Akcija „Taikos glėbys“, skirta Tarptautinei vaikų gynimo dienai paminėti, vyko gimnazijos kieme. Dalyvavo 6–8 klasių ir I–III klasių mokiniai, tėvų komiteto, Joniškėlio seniūnijos, Pasvalio savivaldybės atstovai – iš viso 210 dalyvių. Mokiniai gamino taikos balandžius, rašė ir rinko geriausius palinkėjimus draugams vasarai, piešė kreidelėmis gimnazijos kieme. Tą dieną buvo apdovanoti gimnazijos pirmūnai, vyko akcija „Apsikabink“, prie medžių šakų dalyviai prikabino balionų puokštes. Mokiniai prisijungė prie taikos kultūrą skleidžiančios akcijos, o apkabinimais įrodėme, kad esame draugiški vienas kitam.

Gruodžio 16 d. gimnazijos aktų salėje vyko advento labdaros renginys „Gerumo angelas“. Jame dalyvavo gimnazijos bendruomenė, Joniškėlio seniūnijos, miestelio bendruomenės atstovai, svečiai – iš viso 105 dalyviai. Renginio metu organizuotas aukcionas – surinkta pinigų sunkiai sergantiems gimnazijos mokiniams. Šis labdaros renginys sutelkė visą gimnazijos bendruomenę.Apsilankyti puslapyje arrow_forward arrow_back Grįžti Pasvalio_Joniskelio_Petkevicaites_r