Neformalusis vaikų švietimas

Šakių r. Gelgaudiškio pagrindinės mokyklos iniciatyvos

person_pin Vykdytojas: Lilija Ūsienė, direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Sveikatinimo dienos vyko mokykloje (aktų salėje, sporto salėje, stadione ir kt.). Dalyvavo apie du šimtai dvidešimt 1–10 klasių mokinių, 22 mokytojai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, socialinė darbuotoja, tėvai. Spalio mėnesį mokykloje vyko įvairūs sveikatinimo renginiai, kurių tikslas buvo atkreipti mokinių ir mokytojų dėmesį į sveikos gyvensenos ir sveikatos stiprinimo svarbą, skatinti mokinius sveikai ir saugiai leisti laisvalaikį, išmokti atsipalaiduoti po protinio darbo.

Vieną dieną pavadinome „Tylos galia“. Jos metu kalbėjomės apie triukšmą: ką vadiname triukšmu ir kas jį sukelia. Direktoriaus pavaduotoja Lilija pristatė triukšmo lygio mokykloje tyrimą, kurį atliko kartu su mokiniais. Vaikai sužinojo, kur mokykloje triukšmingiausia pertraukų metu, kurios triukšmingiausios klasės pamokų metu, kaip keičiasi triukšmo lygis per pamoką. Po to dalyviai išbandė triukšmo matavimo prietaisą (Velleman DVM401): išmatavo triukšmą tyloje (29 dB) ir kai garsiai šaukiama (110 dB). Visi drauge padarėme išvadas, kad norint saugoti savo sveikatą reikia bent kartą per savaitę organizuoti tylos minutę, balandžio mėnesį dalyvauti Pasaulinėje triukšmo prevencijos dienoje, mokytojams ir mokiniams rūpintis savo klausa, reguliariai ją pasitikrinti ir imtis kitų prevencijos priemonių.

Kitą dieną 1–5 klasių ir 6–10 klasių mokiniai pagilino žinias apie sveiką mitybą ir jos įtaką sveikatai. Septintokės skaitė pranešimą ir supažindino mokinius su sveikos mitybos principais ir taisyklėmis. Mokiniai žiūrėjo edukacinį filmą „Kaip sveikai valgyti“. Savo žinias apie mitybą 1–5 klasių mokiniai parodė dėliodami sveikos mitybos piramidę. Šeštokai pristatė savo kūrybinius darbus – plakatus, piešinius, rašinius apie sveikus produktus, sveiką mitybą. Septintokės supažindino su darbo „Nitratų ir nitritų tyrimas daržovėse“ rezultatais. Kiekviena klasė pristatė iš sveikų produktų pagamintą patiekalą.

Vienos sveikatinimo dienos ilgąją pertrauką skyrėme aktyviam poilsiui. Aktų salėje pradinių klasių mokytoja, tautinių šokių būrelių vadovė Edita skambant linksmai muzikai paskatino visus mokinius pajudėti ir pasimokyti šokti. Pirmiausiai mokytoja parodė keletą aktyvių šokio judesių, vaikai juos pakartojo, o po to visą pertrauką, grojant linksmai muzikai, entuziastingai šoko. Tuo metu aukštesnių klasių mokiniai rinkosi į sporto salę, kur galėjo išbandyti jėgas rankų lenkimo, baudų mėtymo konkursuose. Judrioji pertrauka visiems labai patiko, mokiniai pageidavo, kad tokių pertraukų būtų daugiau.

Spalio 9 diena buvo skirta vandeniui. Mokiniai gilino savo žinias apie vandenį, jo svarbą gyvybei: aktų salėje buvo rodomos skaidrės „Vandens reikšmė organizmui“, mokiniai prie praustuvų mokykloje priklijavo pačių parengtus plakatus su vandens lašo piešiniu ir užrašu apie vandens tausojimą. Septintokė Justė pradinių klasių mokinius supažindino su savo vandens kokybės tyrimu. Mokiniai žiūrėjo filmą „Vanduo ateičiai“. Pradinių klasių mokiniai žaidė žaidimą „Ar pažįsti mane“, vyko patarlių apie vandenį konkursas.

Kitų sveikatinimo dienų metu vaikai mokėsi taisyklingai ir sveikai kvėpuoti, atsipalaiduoti, nuvyti šalin blogas mintis, mažinti įtampą. Organizuotos sporto varžybos, sveikatinimo pamokėlės ir kt.

Sveikatinimo dienoms praėjus mokiniai ir mokytojai džiaugėsi įgiję žinių ir įgūdžių apie sveiką, saugų ir aktyvų gyvenimo būdą, bendromis veiklomis, aktyviai ir turiningai praleistu laisvalaikiu.

Sporto dienos „Draugiška kaimynystė“ ir „Sportuok ir būsi sveikas“ vyko mokykloje (aktų salėje, sporto salėje, stadione ir kt.). Dalyvavo apie du šimtus mūsų mokyklos 1–10 klasių mokinių, mokytojai, mokyklos visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, socialinė darbuotoja, vaikų darželio „Eglutė“ auklėtiniai (24 vaikai) ir auklėtojos, Šakių sporto klubo „Audra“ treneriai.

Kasmet mokykloje 1–2 dienos skiriamos sportinei veiklai, kurių metu įgyvendinami trumpalaikiai aktyvios ir sveikos gyvensenos projektai. Sveikos gyvensenos projekto „Sportuok ir būsi sveikas“ diena prasidėjo nuo visuotinės mankštos. Jos metu mankštos pratimus demonstravo mūsų mokyklos aukštesnių klasių mokinės. Vėliau mokiniai susitiko su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste Egle, kuri pamokė, kaip taisyklingai sportuoti, kad nepakenktume savo sveikatai. Vėliau sporto salėje mokiniai savo jėgas išbandė įvairiose estafetėse. Per kitą pamoką sveikatos priežiūros specialistė nuotaikingais eilėraščiais priminė sveikos gyvensenos ir mitybos taisykles, mokiniai atsakinėjo į klausimus, minė mįsles. Trečioji pamoka buvo skirta Solidarumo bėgimui. Smagu buvo bėgti visiems kartu, o bėgti kartu su mokytojais buvo dar linksmiau. Mokyklos sporto dienoje viešėjo Šakių sporto klubo „Ošimas“ įkūrėjas ir klubo prezidentas V. Smirnovas. Jis papasakojo vaikams apie japonų kovos meną – džiudžicu, fizinį aktyvumą, sveiką gyvenseną, kūno kultūrą ir sportą, kartu su kolegomis pamokė, kaip atlikti keletą pratimų.

Paskutinės pamokos metu buvo aptartos dienos veiklos, sėkmės ir nesėkmės. Netradicinės pamokos sukėlė daug diskusijų. Mokiniai pateikė idėjų kitų metų sporto dienos projektui.

Pradinių klasių mokinius sieja graži draugystė su miestelio vaikų darželio „Eglutė“ ir Gelgaudiškio „Šaltinio“ specialiojo ugdymo centro auklėtiniais. Dažnai organizuojami bendri renginiai, akcijos, šventės. Šį kartą mūsų mokyklos mokiniai pakvietė savo kaimynus į sporto dieną „Draugiška kaimynystė“. Sportas – sveikata! Su šiuo šūkiu vaikai pradėjo šventę bėgdami draugystės ratą apie mokyklos stadioną. Mokytojos sugalvojo įvairių rungčių: mokiniai traukė virvę, šokinėjo su maišais, dalyvavo linksmosiose estafetėse, išbandė jėgas figūrinio važiavimo rungtyse, šoko draugystės šokį ir kt.

Šioje šventėje prizinės vietos nebuvo skelbiamos, nugalėjo draugystė. Manome, kad šie renginiai taps tradiciniais.

Visų renginių akimirkos užfiksuotos nuotraukose, informacija apie juos buvo skelbiama mokyklos interneto svetainėje ir miestelio laikraštyje „Gelgaudukas“.Apsilankyti puslapyje arrow_forward arrow_back Grįžti Sakiu_Gelgaudiskio_r1.docx