Neformalusis vaikų švietimas

Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijos iniciatyvos

person_pin Vykdytojas: Irena Kiltanavičienė, neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja

Bendroji dalis

Iniciatyvose dalyvauja I–IV klasių mokiniai (15–18 m. amžiaus). Prieš renginius ir užsiėmimus mokiniai supažindinami su renginio, užsiėmimo tikslais ir uždaviniais, todėl mokinių veiklos atspindi iškeltus tikslus ir uždavinius. Po renginių ir užsiėmimų aptariame veiklas žodžiu ir (arba) raštu (atsiliepimus raštu kiekvienas mokinys fiksuoja savo asmeniniame „Ūgties dienoraštyje“).

Mokiniai teigiamai vertina įdomius, gerai organizuotus ir jų fizines jėgas atitinkančius sporto renginius ir užsiėmimus.

Gimnazijoje veikia 3 neformaliojo švietimo programos: krepšinio, tinklinio, futbolo. Jose aktyviai dalyvauja ir sportinių rezultatų siekia apie 90 mokinių. Norintiems pajudėti, mankštintis sudarytos sąlygos tai daryti per laisvas pamokas, ilgąsias pertraukas, po pamokų gimnazijos treniruoklių salėje.

Į iniciatyvas vis aktyviau įsitraukia mokinių tėvai ne tik kaip dalyviai, bet ir veiklų darbo grupių nariai. Gerokai padidėjo socialinių partnerių, vedančių užsiėmimus, paskaitas, diskusijas, ratas. Glaudžiai bendradarbiaujame su buvusiais ir sporto aukštumų pasiekusiais mokiniais.

Iniciatyvos

Kasmetinis rudens sporto renginys „Orientavimosi diena“ vyko Salduvės miške. Jo trukmė – 3 valandos. Trasas pagal sudėtingumo lygius parengė mokiniai, padedami buvusių gimnazijos mokinių: daugkartinio Lietuvos orientavimosi sporto čempiono S. Ambrazo ir Lilehameryje vykusių II jaunimo žiemos olimpinių žaidynių dalyvio, slidininko R. Vaitkaus. Renginyje dalyvavo apie 400 mokinių.

Pavasario sveikatinimo ir sporto šventė „Judėk ir būsi sveikas“ vyko prie Talkšos ežero. Joje dalyvavo apie 400 mokinių. Jie dalyvavo estafetėse, traukė virvę ir kt. Šventė truko 3 valandas.

Kėglių turnyras vyksta kasmet laisvalaikio ir prekybos centre „Mega“ arba laisvalaikio ir prekybos centre „Saulės miestas“. Turnyre dalyvauja apie 150 mokinių ir 15 mokytojų.

Petankės varžybose dalyvauja apie 50 mokinių. Varžybų trukmė – apie 2,5–3 val. Organizatorė – gimnazijos mokinė, petankės klubo Šiauliuose narė Andra Ivaniuščenko.

Kroketą mokiniai žaidžia Kurtuvėnuose. Su žaidimo subtilybėmis supažindina ir žaidimą organizuoja Kurtuvėnų Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios klebonas Andrius Valčiukas. Kroketą žaidė apie 60 mokinių ir 30 mokytojų. Vieno žaidimo trukmė – 2,5 val.

Apie 40 mokyklos mokinių kasmet dalyvauja Šiaulių moksleivių mėgėjų krepšinių lygos turnyre. Jie ne kartą tapo šio turnyro čempionais ir antrosios vietos laimėtojais. Varžybos vyksta mūsų gimnazijos ir kitų miesto mokyklų gimnazijų sporto salėse. Gimnazija organizuoja draugiškus krepšinio turnyrus „Together“ su socializacijos centru „Goda“, aklųjų ir silpnaregių klubu „Aidas“, miesto savivaldybe. Turnyre dalyvauja apie 15 mokinių, 40 svečių iš šių įstaigų. Mokiniai organizuoja rankų lenkimo varžybas (dalyvauja apie 30 mokinių), smiginio varžybas (dalyvauja apie 60 mokinių) ir kt. Dalyvaujame akcijoje „Veiksmo savaitė be patyčių“, organizuojame Žemės dienai skirtus renginius, jogos užsiėmimus ir Pilateso mankštą (dalyvauja 40 mokinių), sporto renginį „Siekiame rekordų“ (dalyvauja apie 50 mokinių).

Per mokslo metus gimnazijoje ir kitoje aplinkoje, pvz., Šiaulių arenoje, klube „Tori“, vyksta 4–5 susitikimai, diskusijos, praktiniai užsiėmimai su buvusiais mokiniais – žinomais sportininkais, pvz., daugkartiniu Lietuvos orientavimosi sporto čempionu, Lietuvos lengvosios atletikos, bėgimo kalnais čempionatų laimėtoju, sporto organizatoriumi S. Ambrazu, Lietuvos Kyokushin karatė federacijos (LKKF) prezidiumo nariu, LKKF jaunių rinktinės treneriu, III Danʹo meistru A. Macijausku, Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro „Sportas visiems“ skyriaus specialistu, sporto klubo „Impuls“ plaukimo akademijos vandens aerobikos ir plaukimo treneriu, interaktyvių mankštų „Sportas visiems“ Šiaulių miesto gyventojams organizatoriumi A. Monkumi. Užsiėmimų trukmė – 2,5–3 val. Juose dalyvauja nuo 30 iki 120 mokinių. Jie lavina sveikos gyvensenos įgūdžius, prasmingai ir saugiai leidžia laisvalaikį bendraminčių būryje, glaudžiai bendrauja su buvusiais gimnazijos mokiniais.

Gimnazija kasmet dalyvauja 3–5 akcijose, susijusiose su fizinio aktyvumo, sveikos gyvensenos ugdymu ir saugios aplinkos kūrimu (kai kurias organizuoja miesto bendruomenei). Gimnazija organizuoja ir dalyvauja Šiaulių miesto pilietinėje akcijoje „Laisvė dviračiams“. Joje dalyvauja apie 30 gimnazijos mokinių ir 10 mokytojų.

Kasmet dalyvaujame kraujo donorystės akcijoje „Dovanoju tau gyvybę...“. Joje dalyvauja 18 m. ir vyresni bendruomenės nariai: apie 30 mokinių, 15 mokytojų ir kitų darbuotojų. Ilgametė gimnazijos tradicija – rudenį ir pavasarį organizuoti talką senosiose miesto kapinėse. Talkoje dalyvauja apie 220 mokinių.

Gimnazija per mokslo metus vykdo 4–5 projektus, į kuriuos įtraukia mokinių tėvus, socialinius partnerius. Pėsčiųjų žygyje „Šalkauskio keliais“ (Kurtuvėnai–Girnikų šventkalnis (Šikšto kalnas)–Kurtuvėnai (apie 16 km) dalyvavo apie 120 mokinių, 15–20 tėvų, 40 mokytojų, 2 socialiniai partneriai. Kurtuvėnų regioniniame parke organizuotos dvi stovyklos. Stovykla „UoGA“ („Uostas geriausiems atradimams“) vyko dvi dienas, joje dalyvavo 110 mokinių, 25 mokytojai, 3 socialiniai partneriai. Stovykla „(Iš)tark“ vyko 7 dienas, joje dalyvavo 30 mokinių, 10 mokytojų, 5 socialiniai partneriai. Beveik 80 proc. gimnazijos bendruomenės dalyvauja mokinių pamėgtame projekte „Kavinė“ (sveikos mitybos virtuvė).

Prevenciniuose ir edukaciniuose užsiėmimuose mokiniai lavina sveikos gyvensenos, saugios aplinkos kūrimo, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, kūrybiškumą, mokosi planuoti laiką. Populiarus naktį vykstantis gimnazijos renginys „Laikas be telefono?“ pritraukia apie 120 mokinių, 10–12 mokytojų, 10–12 buvusių mokinių, 5–6 socialinius partnerius.

Visiems kartu skanaujant žolelių arbatą, kilo idėja organizuoti edukacinį užsiėmimą apie augalus. Taip atsirado užsiėmimas „Natūralių pievų augalai“ Jautmalkės gamtos centre (Šiaulių r.), kuriame dalyvavo 35 mokiniai. Daug dėmesio sulaukė Lietuvos blaivybės draugijos „Baltų ainiai“ Klaipėdos padalinio pirmininko, lektoriaus Artūro Šiukštos prevenciniai užsiėmimai „Narkotikai – kelias į kapus“ (dalyvavo 142 mokiniai), „Kibernetinės priklausomybės“ (dalyvavo 156 mokiniai), „Rūkymo žala“ (dalyvavo 200 mokinių), „Alkoholis man ne draugas“ (dalyvavo 227 mokiniai), Jaunimo reikalų departamento Šiaulių skyriaus specialistų praktinis užsiėmimas „Fizinė ir dvasinė darna – gyvenimo pagrindas“ (dalyvavo 30 mokinių), Šiaulių universiteto Edukologijos fakulteto dėstytojo dr. Andriaus Norkaus užsiėmimas‑diskusija „Sveikas požiūris į savo kūną“ (dalyvavo 50 mokinių), Šiaulių vyskupijos jaunimo reikalų koordinatoriaus, lektoriaus Gedimino Krūmo praktinis užsiėmimas „Kokia mano kaina?“ Sportininkai dažnai patiria traumų, juos vargina sveikatos sutrikimai, todėl visuomenės sveikatos priežiūros specialistė ir žmogaus saugos mokytoja mokiniams vedė mokymus „Pirmosios pagalbos ABC“. Šiuose mokymuose 2016 m. dalyvavo 94 mokiniai, 2017 m. – 64 mokiniai. Vykdant tabako ir alkoholio vartojimo prevenciją, visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vedė mokymus „Rūkymo žala“ ir „Alkoholio žala organizmui“ (2016–2017 mokslo metais mokymuose dalyvavo 129 mokiniai). 2016 m. gimnazijoje prevenciniai renginiai sveikos gyvensenos, sveikatos branginimo ir stiprinimo klausimais vyko 32 mokinių grupėms, o 2017 m. iki lapkričio mėnesio – 19 mokinių grupių, kurios atrinktos atsižvelgus į mokinių amžių, klasės problemas, pačių mokinių ir jų klasių vadovų pageidavimus.Apsilankyti puslapyje arrow_forward arrow_back Grįžti Siauliu_Salkauskio_r1