Tinklalapio logotipas
Grįžti

„Lietaus vaikų“ fotografijų paroda „Dėlionės“
event 2018-03-06 domain Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras

„Lietaus vaikų“ fotografijų paroda „Dėlionės“
Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre fotografijų paroda „Dėlionės” veiks iki kovo 30 d.
 
2017 m. rugpjūčio 14–20 dienomis Monciškėse, „Lietaus vaikų” stovykloje,  vyko projektas „Saviraiška per meną”. Viena iš saviraiškos sričių – fotografija. Vaikams, kurie to norėjo, buvo išdalinti fotoaparatai ir jie galėjo visiškai nevaržomi jais fotografuoti. 

Didžiausias iššūkis buvo neprileisti tėvų prie šio proceso, nes jie  nuolat norėjo kaip nors įtakoti, padėti vaikams.  O šio fotografavimo tikslas – ne išmokyti fotografuoti, o pamatyti, kaip patys vaikai mato pasaulį ir ką noriai fotografuoja.
 
Per savaitę vaikai padarė kelis tūkstančius kadrų, iš kurių keliasdešimt atrinkti parodai.  Visos fotografijos paverstos į juodai baltas, tačiau daugiau niekas nebuvo koreguojama, jokio kadravimo, jokio taisymo, jokio retušo.

Parodos pavadinimas kilo dėl pačio fotografavimo būdo. Autizmo simbolis yra dėlionė (puzlė). Teigiama, kad šie vaikai mato iš pradžių detales ir tik po to viską sudeda į visumą tarsi dėlionę. Tuo nesunku įsitikinti ir žvelgiant į nuotraukas,  kur daugeliu atveju matome tik detales be visumos.  Tai vienas iš fotografavimo būdų – dalis vietoje visumos, kurį taip sunkiai sekasi įveikti paprastam žmogui. Tačiau šiems vaikams tai daryti pukiai sekasi.  Dar keri pastabumas, kai ant šaligatvio fotografuojamos smulkiausios detalės. Be to, šaligatvio ir dangaus nuotraukų buvo daugiausiai. Šuo fotografuojamas iš viršaus tarsi norima paglostyti jį fotoaparatu.
  
Dar viena unikali ausų ir burnos serija, kai buvo pdaryta keli šimtai kadrų ausies ir burnos. Vaikui tiesiog patiko fotografavimo garsas ir jis fotografavo ausį.  Procesas baigėsi tik pasibaigus kortelei. Tai tarsi perfomansas.  Dar vienas ypatumas – darymas daug to paties objekto kadrų. Tarsi ta detalė būtų labai svarbi. Arba daug kartų to paties objekto fotografavimas.  Dauguma darytų portretų neturi akių, tarsi tai jiems nebūtų svarbu. Ir iš tiesų, kai nėra žmogaus akių, mes pradedame pastebėti daugiau detalių. Odos struktūrą, raumenų įtampą ir kita.