Tinklalapio logotipas
Grįžti

Andrius Zalitis. Klastojant aukštąjį išsilavinimą (atsakymas Prof. Liekiui)
event 2018-10-12 domain Delfi.lt

Andrius Zalitis. Klastojant aukštąjį išsilavinimą (atsakymas Prof. Liekiui)
Pasirodė antrasis profesoriaus Šarūno Liekio straipsnis, kritikuojantis Švietimo ir mokslo ministerijos vykdomą aukštojo mokslo politiką. Tekste, kuriame persipina gausybė atsitiktinių faktų iš įvairių pasaulio kampų ir viena kitai prieštaraujančių idėjų, užčiuopti pagrindinę mintį sudėtinga. Tačiau leidžiu sau spėti, kad abu tekstai yra bandymas susikurti naują prieigą prie kasmet viešojoje erdvėje aptariamos aukštojo mokslo prieinamumo temos.
 
Anksčiau šią temą prisimindavome vasarą. Tuomet būdavo diskutuojama apie konkursinio balo sandarą ir minimalius reikalavimus stojantiesiems bei į studijų programas stojančių studentų skaičiui. Akivaizdu, kad profesorius šias priemones laiko ydingomis ir teigia, kad šiuos barjerus reikėtų naikinti. Būtent šis diskursas ir reikalauja įdėmesnio žvilgsnio.
 
Skirtingos aukštojo mokslo prieinamumo sampratos
 
Tekste profesorius remiasi įvairių šalių ir tarptautinių tyrimų fragmentais, todėl į tarptautinę erdvę pažvelgti leisiu ir sau. Tik ne į tam tikros valstybės politiką ir veiksmus, bet į 48 valstybes vienijančios Europos aukštojo mokslo erdvės (toliau – EHEA), prie kurios Lietuva prisijungė 1999 m. (!), nuostatas.
 
Reiktų pastebėti ir tai, kad ankščiau tą patį diskursą kaip ir profesorius plėtoję autoriai remdavosi neteisinga šių nuostatų interpretacija. Taigi, palyginkime tai, kaip mes Lietuvoje dažnai suprantame teisingą aukštojo mokslo prieinamumą (profesoriaus tekstas šias nuostatas gerai iliustruoja) ir kaip jis yra suprantamas 48 valstybių platformoje.

Daugiau skaitykite čia.