Tinklalapio logotipas
Grįžti

Apie vaikus, jų svajonių sparnus ir lyčių stereotipus
event 2017-12-29 domain Bernardinai.lt

Apie vaikus, jų svajonių sparnus ir lyčių stereotipus

Leidykla „Dvi Tylos“ – naujas vardas Lietuvos knygų leidybos pasaulyje, tačiau į jį įžengęs ryžtingai ir su dideliais užmojais. Pasak leidyklos įkūrėjos Drasidos Žemaitės, nors „Dvi Tylos“ gyvuoja kelerius metus, tačiau pirmuosius darbo rezultatus galima pamatyti tik šiemet – išleistos keturios knygos: „Aromaterapija vaikams“, „Proud of Lithuania. A Fairy Tale by Sweet Root“, „Natūralus rauginimas“ ir „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“.

„Visos knygos ganėtinai skirtingos, tačiau jas vienija tai, kad yra skirtos moderniems, žengiantiems su pasauliu žmonėms, kurie domisi ir seka, kas vyksta už Lietuvos ribų, tačiau ilgisi tikrumo ir natūralumo gyvenime, – pasakoja D. Žemaitė. – Mes norime, kad mūsų knygos padėtų kurti pokyčius, kad ir pačius mažiausius. Jausimės padarę savo darbą, jei bent kelios šeimos pakeis savo įpročius ir pradės dažniau gaminti namuose ar stebės sezonus ir rinksis ingredientus pagal juos. 

Galbūt kažkam grąžinsime pasididžiavimą Lietuvos virtuve ir užsienio svečiui nebesakysime, kad mūsų virtuvė neįdomi, nes turime tik bulves. O gal sunegalavus vaikui ne pulsime iškart gydytis stipriais vaistais, o pirmiausia išmėginsime švelnesnes gamtos siūlomas priemones – aromaterapiją. Galiausiai jeigu nors saujelė suaugusiųjų pradės dažniau kreipti dėmesį į savo kalbą, veiksmus ir tai, kaip jie formuoja vaikų pasaulėžiūrą, susijusią su lyčių stereotipais, jeigu vaikai drąsiai sieks savo svajonių, tuomet galėsime sakyti, kad mūsų knygos išties padeda kurti pokyčius.“

„Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ – ne vien graži iliustracijų knygelė vaikams

Vos pasirodžiusi „Dviejų Tylų“ išleista knyga „Vakaro istorijos mergaitėms maištininkėms“ jau spėjo pelnyti daugelio skaitytojų susižavėjimą. Ir išties yra už ką.

Tai meninis negrožinės literatūros kūrinys, kuriame pasakojama apie 100 išskirtinių, nepaprastų, atkaklių ir ištvermingų moterų gyvenimą bei pasiekimus. Visos moterys – istorijų herojės – yra realios: vienos gyveno prieš kelis šimtus ar tūkstančius metų, kitos gyvena mūsų laikais. Tačiau visoms joms, nepaisant įvairių kelyje pasitaikiusių kliūčių, pavyko pasiekti neįtikimus rezultatus. Šių maištininkių veiksmai pakeitė istorijos eigą. Tai tapytojos, mokslininkės, šokėjos, astronautės, džiazo dainininkės, faraonės, boksininkės, rašytojos, politikės iš viso pasaulio. Vienoms gyvenime buvo nelengva išpildyti savo svajones dėl to, kad buvo moterys (pavyzdžiui, čia rasite istoriją apie pirmąją moterį, išsikovojusią teisę dalyvauti profesionaliose dviračių lenktynėse), kitos turėjo įrodyti, kad savo svajones galima pasiekti, jei tai darai pasitikėjimo kupina širdimi.

Leidyklos įkūrėja D. Žemaitė pasakoja, kad šią knygą, vos ji pasirodė anglų kalba, atrado jos kolegė Eglė, auginanti dukrelę: „Aš irgi esu dviejų vaikų – berniuko ir mergaitės – mama, todėl mums, visų pirma kaip mamoms, knygos tema pasirodė nepaprastai svarbi, aktuali ir reikalinga vaikams.“

Jeigu sieki savo svajonių pasitikėdamas savimi, tikina D. Žemaitė, gali pakeisti pasaulį. „Tuo nepaprastai tikiu aš pati, noriu, kad tuo tikėtų ir mano bei visi kiti vaikai. Todėl labai džiaugiamės, kad knygos autorių komanda šiam projektui lietuvių kalba pasirinko būtent mus. Neabejojame, kad knyga suteiks vaikų svajonėms sparnus“, – „Vakaro istorijų mergaitėms maištininkėms“ atsiradimu džiaugiasi leidėja.

Jos įsitikinimu, tai nėra tiesiog dar viena graži iliustracijų knygelė vaikams. „Ji nagrinėja labai svarbią temą, apie kurią iki šiol nebuvo pernelyg daug kalbama nei pasaulyje, nei Lietuvoje. Ši tema – lyčių stereotipai ir vaikai. Žinoma, knygoje jie ras įkvepiančias istorijas apie išskirtines moteris. Tačiau komunikacijoje, bendruomenėje, kurią subūrė autorės, norima atkreipti tėvų dėmesį į tai, kokie lyčių stereotipai mus supa auginant vaikus. Kviečiama susimąstyti apie pasakas, kurias skaitome vaikams – dauguma jų buvo kurtos visai kitokioje visuomenės santvarkoje. Tad klausiama, ar jos teisingos žiūrint iš šių laikų perspektyvos. Pavyzdžiui, daugelyje klasikinių pasakų princeses gelbėja kiti veikėjai, jos pačios neretai neturi balso ar įtakos pakeisti likimą. Kokią žinią tai transliuoja mūsų vaikams, ypač mergaitėms?

Pasakomis autorių suburta bendruomenė neapsiriboja – jos siekia, kad pastebėtume ir kitus visuomenėje egzistuojančius lyčių stereotipus, trukdančius mergaitėms būti tuo, kuo nori, siekti tai, apie ką svajoja. Kalbama ir apie populiariosios kultūros įtaką vaikų pasaulėžiūrai bei pasiekimams gyvenime“, – mintimis dalijasi leidyklos „Dvi Tylos“ vadovė D. Žemaitė. 

Norintieji daugiau padiskutuoti su vaikais knygos istorijose ras daug užuominų, nuo kurių galima pradėti gvildenti visai nevaikiškas temas, tačiau gana svarbias, kad jomis būtų verta kalbėti jau nuo mažų dienų – ir ne tik apie lyčių stereotipus. Pavyzdžiui, kodėl buvo laikai, kai moterys negalėjo dalyvauti profesionaliame dviračių sporte? Kodėl kadaise rašytojos negalėjo pasirašinėti savo tikruoju vardu ir joms tekdavo dangstytis vyrišku slapyvardžiu? Kodėl pabėgėlių vaikams nėra taip lengva siekti savo svajonių? Kaip aklai baleto šokėjai pavyko įkurti savo šokio teatrą? Kodėl kadaise Rusijoje buvo uždrausta daug knygų?

Skirta mergaitėms, bet svarbi skaityti ir berniukams 

Nors knygos pavadinimas skelbia, kad ji skirta mergaitėms, iš tiesų akivaizdu, kad „Vakaro istorijas mergaitėms maištininkėms“ gali skaityti ir berniukai, nes knyga universali. 

„Tikrai taip. Kai tik knyga buvo išversta į lietuvių kalbą, skaitėme ją kartu su penkerių metų sūnumi. Jis prašė vis daugiau istorijų, jam kilo daugybė klausimų, diskutavome su juo, kalbėjomės, taigi akivaizdu – knyga jam patiko. O ir autorės teigia, kad knyga skirta visiems smalsiems skaitytojams nepriklausomai nuo jų amžiaus ar lyties. 

Vis dėlto pavadinimą autorės pasirinko sąmoningai – pastebėjusios, kad būtent mergaitėms trūksta pavyzdžių, jog pagrindinės herojės būtų mergaitės. Tad ir nutarta išleisti istorijų knygą, skirtą būtent joms. Tačiau neabejoju – berniukams ją skaityti irgi labai svarbu. Tam, kad suprastų, jog seniau gyveno ne tik piratai, bet ir piratės, ar imperijas bei karalystes valdė ir moterys, ar kaip šių dienų mokslininkėms sekasi įgyvendinti įvairiausias idėjas. Tai žinodami ir suprasdami mūsų vaikai, berniukai ir mergaitės, augs laisvi nuo lyčių stereotipų, pasitikintys savimi, savo svajonėmis“, – svarsto D. Žemaitė. 

„Vakaro istorijų mergaitėms maištininkėms“ autorės norėjo, kad knyga keltų diskusijas, kviestų susimąstyti apie lyčių stereotipus – ir akivaizdu, kad joms pavyko. #RebelGirls yra ne tik knyga, bet ir judėjimas, bendruomenė, siekianti lygių galimybių visiems nepriklausomai nuo jų lyties.

Leidėja tvirtina to norinti ir Lietuvoje, todėl šia knyga neapsiribos: „Planuojame organizuoti diskusijas, kuriose dalyvautų ir vaikai, ir suaugusieji. Kalbėsime, kas yra vyriška ir kas – moteriška, kaip šis suvokimas keičiasi pasaulyje ir Lietuvoje, ką gali ir ko negali mergaitės ar berniukai, su kokiomis kliūtimis susiduria tėvai, norėdami, kad jų vaikai gyvenime vadovautųsi lyčių lygybės principais. Kartu ieškosime, kur ir kaip mus veikia stereotipai. Mus įkvepia, kad sulaukiame daug įvairiausių žmonių, organizacijų, iniciatyvų palaikymo. Tai įrodo, kokia ši tema svarbi ir aktuali.“