Tinklalapio logotipas
Grįžti

Autizmo spektro sutrikimų studijos užsienyje: pirmieji įspūdžiai
event 2018-11-26 domain Ugdymo plėtotės centras

Autizmo spektro sutrikimų studijos užsienyje: pirmieji įspūdžiai

Labiausiai patikimu žmogumi Amerikoje laikomas žurnalistas Walter Cronkite teigia, jog „kad ir kiek kainuotų mūsų bibliotekos, tai niekis palyginus su tuo, kiek kainuoja mūsų nežinojimas“. Kaip niekur kitur ši mintis tinka dirbant su autizmo spektro sutrikimą turinčiais vaikais - kiekvieni metai, praleisti neinvestuojant į vaiko išsilavinimą, ateityje, vaikui suaugus, reiškia žemesnę jo socialinę integraciją, mažesnį įsitraukimą į darbą, o visuomenei, kai kuriais atvejais, ir didesnes socialines išlaidas. Kita vertus, jei su vaiku pradedama dirbti nuo mažumės taikant naujausius mokslu grįstus edukacijos metodus, autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai gali pasiekti net aukštesnių ar tokių pat akademinių ir visuomeninių pasiekimų kaip ir jų bendraamžiai neurotipiniai vaikai.

Norint įvaldyti pažangiausias ugdymo metodikas Lietuvai reikalingi stiprūs profesionalai, tačiau kol kas šalies universitetai neruošia ugdymo specialistų, kurie galėtų dirbti su vaikais, turinčiais autizmo spektro sutrikimų. Tikimasi, kad netolimoje ateityje Lietuvos universitetai parengs reikalingas programas ir paskelbs kvietimus į jas stoti. Prieš kurį laiką Švietimo ir mokslo ministerija kartu su Ugdymo plėtotės centru inicijavo konkursą laimėti finansinei paramai magistro ir podiplominėms studijoms užsienyje autizmo spektro sutrikimo tematika. Konkursą laimėjo trys kandidatai. Du laimėtojai studijas pradėjo Varšuvoje ir vienas – Birmingame. Dalinamės pirmaisiais studijų įspūdžiais.

Viktorija, Birmingamas:

„Iki šiol esu sukrėsta studijų kokybės ir apimties. Galiu drąsiai pasakyti, kad šiame Universitete mokslo kokybė - aukščiausio lygio, mokytis reikės daug ir sunkiai. Per tris dienas teko garbė dalyvauti net 10-yje pasaulinio lygio paskaitų ir seminarų. Jas skaitė kviestiniai mokslininkai, specialiai tam atvykę iš Australijos, Škotijos ir Jungtinės Karalystės miestų; tarp jų buvo mokslininkų, kurie patys turi autizmo spektro sutrikimų, žmonių, kūrusių valstybines sistemas JK. Daugelis lektorių - autizmo srities korifėjai, JK vadinami „autism royalties“.

Ši galimybė studijuoti man užaugino sparnus.“

Ivona, Varšuva:

„Pirmas įspūdis tikrai geras, džiaugiuosi savo pasirinkimu. Studijos vertingos tiek teoriniu, tiek praktiniu požiūriu. Paskaitos labai informatyvios, daug naujovių ir galimybių. Grupė nemaža, apie 60 klausytojų. Dėstytojai skatina reikšti savo nuomonę, mielai suteikia reikiamos informacijos, interpretuoja mūsų pateiktas gyvenimo situacijas. Paskaitas skaito aukščiausio lygio dėstytojai, Taikomosios elgesio analizės ekspertai ir praktikai, žinomi ir pripažįstami ne tik Lenkijoje, bet ir tarptautinėje erdvėje. Prof. dr. hab. Paweł Ostaszewski, dr. hab. Przemysław Bąbel yra pirmųjų leidinių apie autizmo spektro sutrikimą turinčių vaikų ugdymą taikant ABA terapiją autoriai lenkų kalba. Iš tikrųjų kiekvienas išvykimas į Varšuvą – tai tarsi gaivus oro gurkšnis. Nors kartais sunku suderinti mokslą, šeimą ir darbą, bet įgytos žinios, tikiu, viską atpirks.“

Arvydas, Varšuva:

„Mano įspūdžiai tikrai geri – paskaitos tokios, kokių reikia ir kokių tikėjausi. 2016 m. Vilniuje vykusioje tarptautinėje konferencijoje „Taikomoji elgesio analizė: psichologinė, edukacinė ir medicininė pagalba. Iššūkiai ir galimybės“ pranešimą skaitė mano būsima dėstytoja Dr. Monika Suchowierska-Stephany. Ji man paliko labai gilų įspūdį, ir, galima sakyti, dėl to, atsiradus galimybei, aš pasirinkau jos dėstomos programos studijas SWPS universitete. Nekantriai laukiu šiemet gruodžio mėnesį prasidėsiančių jos paskaitų.

Smagu universitete susitikti ir susipažinti su kolege iš Lietuvos, o skaityklėlėje prie SWPS universiteto rasti M.K. Čiurlionio paveikslų albumą.“