Tinklalapio logotipas
Grįžti

Edukologė: išmokti lyčių stereotipai veikia visą gyvenimą
event 2018-09-04 domain 15min.lt

Edukologė: išmokti lyčių stereotipai veikia visą gyvenimą

Švietimo sistemos kokybė – bene amžinas klausimas ne tik ministerijoms, mokytojams ar tėvams, bet ir lygybės ekspertams, siekiantiems užtikrinti pagarbą ir dėmesį visiems mokiniams. Prasidėjus naujiems mokslo metams Tarnybos Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos programų koordinatorės, edukologės Vilmos Gabrieliūtės klausiame, kokią įtaką vaikų ugdymui turi lyčių stereotipai.

– Kada vaikai pirmą kartą susiduria su lyčių stereotipais?

– Pirmosios pamokos apie visuomenėje vyraujančius lūkesčius prasideda labai anksti, nuo tokių, atrodytų, nekaltų komentarų, kaip kad pusantrų metukų mergaitės pagyrimas už iš plaukų neišimtą segtuką: „O, pagaliau bus tikra mergaitė“. Arba berniukui paėmus žaislinį atsuktuvą nusprendžiama: „Bus tikras inžinierius“.

Ugdymo įstaigose taip pat randame užkoduotų žinučių: kai kuriuose darželiuose vaikų spintelės pažymėtos pagal stereotipiškai su lytimis siejamomis spalvomis ar simboliais, kai kuriose įstaigose net yra likę veiklos kampeliai, skirti tik mergaitėms arba tik berniukams. Net ieškodami kanceliarinių priemonių mokyklai, jas rasime suskirstytas pagal tinkamumą vienai ar kitai lyčiai. Nuostatas formuoja ir knygos. Dauguma pasakų ar iliustracijų kituose leidiniuose moterų ir vyrų vaidmenis vaizduoja stereotipiškai. Net garsioji vaikams skirta knyga „Ką žmonės dirba visą dieną?“ suponuoja, kad moterys yra tos, kurios gamina maistą, rūpinasi kitais, o vyrai – tie, kurie atlieka inžinerinius, techninius projektus, saugo visuomenę.

Daugiau skaitykite čia.