Tinklalapio logotipas
Grįžti

IFLA skatina bibliotekas dalyvauti diskusijoje dėl tyrimų ir duomenų etikos vystymo
event 2018-07-30 domain Lietuvos bibliotekininkų draugija

IFLA skatina bibliotekas dalyvauti diskusijoje dėl tyrimų ir duomenų etikos vystymo

Savo tinklaraštyje 2018 m. liepos 16 d d. IFLA atkreipė dėmesį tyrimų ir duomenų etikos vystymo klausimą, ir kiek jis reikšmingas bibliotekoms. Vykdydamos savo misiją, bibliotekos suteikia tyrėjams prieigą prie informacijos šaltinių, tačiau kaip jie naudojami, atsakomybė tenka tyrėjams (o pastaraisiais dešimtmečiais – etikos komisijoms). Dabar tyrimų medžiaga vis dažniau tampa duomenys (kuriuos gali teikti ir bibliotekos), o ne knygos, straipsniai ir pan. Tai ima kelti plačią diskusiją dėl duomenų etikos normų peržiūrėjimo. Bibliotekos kaip duomenų saugotojos ir tyrimų rėmėjos turi sekti situaciją ir prisidėti prie šios diskusijos.

Kas naujo požiūryje? Patys duomenys nėra jokia naujiena, atsiranda nauji darbo su jais procesai, metodai, įrankiai (skaitmeniniai, tinkliniai) specialistai (duomenų mokslininkai, duomenų žurnalistai), vystomos didžiųjų duomenų analitikos technologijos, duomenų „monetizavimo“ idėjos ir kt.

Kas naujo etikoje? Naujas santykis su duomenimis atneša naujas rizikas (pastaraisiais metais pastebėta daug neteisėto duomenų, tame tarpe asmens, perdavimo ir panaudojimo atvejų, iš kurių net sudarytas „siaubo“ sąrašas). Formali tyrimų etika dažnai palieka nuošalyje didžiųjų duomenų klausimą. Didžiųjų duomenų, etikos ir visuomenės taryba (angl. Council for Big Data, Ethics and Society) siūlo vertingų įžvalgų šiuo klausimu (kiek anoniminiai duomenys gali būti iš tiesų anoniminiais atsiradus šiuolaikiniams duomenų apdorojimo įrankiams, kokia yra kryžminių duomenų galia, kokios yra asmeninių duomenų atskleidimo ir, kaip to pasėkos, atskirų asmenų ar jų grupių diskriminacijos ar supriešinimo grėsmės).

Prof. Luciano Floridi iš Oksfordo interneto instituto (angl. the Oxford Internet Institute) ir Dr Mariarosaria Taddeo iš Alano Turingo instituto (angl. Alan Turing Institute) išskyrė tris sritis, kuriose turi būti vystomos naujos etikos normos:

Kolekcijų (fondų) etika. Duomenų kaupimo prioritetai.

Praktikos (veiksmų) etika. Duomenų kaupimo būdai. Duomenų privatumo ir perpanaudojimo klausimai.

Algoritmų etika. Algoritmų kūrėjų atsakomybė prieš algoritmų naudotojus.

Ką turi daryti bibliotekos? Sprendimus dėl tyrimų ir duomenų etikos normų priima etikos komisijos. Tačiau bibliotekos, kaip duomenų (kurių pobūdis vis plečiasi) saugotojos, tiesiogiai susiduria su klausimu, ar jų kaupiami fondai sukuria prielaidas rizikai dėl asmenų privatumo pažeidimo ar supriešinimo. Nors bibliotekos tradiciškai turi tam tikrus etinius standartus fondų formavimo srityje, jos negali ignoruoti šių problemų, remdamos tyrimus bei inovacijas.

Daugiau informacijos – IFLA tinklalapyje.