Tinklalapio logotipas
Grįžti

Įvardino, kodėl mokytojo profesija nepatraukli jaunimui: problema ne vien atlyginimai
event 2018-10-04 domain Lrytas.lt

Įvardino, kodėl mokytojo profesija nepatraukli jaunimui: problema ne vien atlyginimai

2021 m. beveik 7000 mokytojų bus pensinio amžiaus, o jaunoji karta pedagogo karjeros rinktis neskuba. 2012 m. pedagogikos krypties bakalauro studijas baigė beveik 2400, šiemet – 900 absolventų. Tokius skaičius pateikia Mokslo ir studijų stebėsenos ir analizės centro (MOSTA) analitikai, teigdami, kad šiuo metu kai kuriose savivaldybėse jaučiamas mokytojų stygius greitai gali tapti nacionalinės reikšmės iššūkiu.

„Visi norime, kad mūsų vaikus ruoštų gabiausi pedagogai. Vis dėlto, priėmimo duomenų analizė rodo, kad vos 1 proc. „šimtukininkų“ stoja į ugdymo mokslus. Mažiau šimtukus gavusių abiturientų pritraukia tik sporto ir žemės ūkio mokslai. Tuo metu, informatikos mokslus renkasi kas trečias aukščiausią įvertinimą gavęs abiturientas“, – sako MOSTA Studijų politikos skyriaus vadovas Gintautas Jakštas.

Analitiko teigimu, priėmimo duomenys signalizuoja, kad pedagogo profesija jaunimui nėra patraukli. „Pagrindinė Lietuvai gresiančios pedagogų stygiaus problemos priežastis – prastos mokytojų darbo sąlygos. Pedagogų darbas yra atsakingas ir sudėtingas, o atlyginimai – maži“, – teigia G.Jakštas.

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuvos mokytojų atlyginimai beveik dvigubai mažesni už EBPO vidurkį. Vis dėlto, anot G.Jakšto, mažas atlygis už darbą yra tik viena iš priežasčių, dėl kurios jauni specialistai neskuba rinktis mokytojo karjeros. „Dalis pedagogikos studijų absolventų po studijų baigimo renkasi net ir mažiau apmokamą darbą, o ne mokytojo profesiją“, – teigia G. Jakštas. MOSTA skaičiavimais, praėjus pusei metų nuo studijų baigimo pedagogikos studijų absolventai, dirbantys mokyklose, uždirba 581 Eur (čia ir toliau nurodomas atlyginimas prieš mokesčius). Tuo metu, ne švietimo sektoriuje įsidarbinusių absolventų vidutinis atlyginimas mažesnis – 502 Eur. Praėjus pusantrų metų nuo studijų baigimo pedagogai uždirba 718 Eur, o kitokią karjeros kryptį pasirinkę pedagogikos absolventai – 642 Eur.

Daugiau skaitykite čia.