Tinklalapio logotipas
Grįžti

Kaip motyvuoti vaikus be paskatinimų ir bauginimų bausmėmis?
event 2018-09-14 domain LRT.lt

Kaip motyvuoti vaikus be paskatinimų ir bauginimų bausmėmis?

Padėti vaikams lavinti reikiamus įgūdžius – mūsų pareiga, tačiau net ir mums ne visada aišku, kaip tai daryti tinkamai ir veiksmingai, „The Washington Post“ rašo ugdymo konsultantė Ana Homayoun. Pasak jos, siekiant vaikus motyvuoti, gali kilti pagunda į pagalbą pasitelkti paskatinimus, įspėjimus ar net gąsdinimus, bet, kaip rodo ilgus metus vykdyti tyrimai, nors kurį laiką tokios priemonės gali būti paveikios, ilgainiui jos duoda priešingą rezultatą.  

Paauglystėje mūsų vaikai išgyvena sudėtingą ir dažnai anaiptol nelengvą savęs pažinimo ir augimo etapą. Tai laikas, kai jiems pradeda ypač rūpėti, kas jie, kokie jie ir kaip jie atrodo kitų žmonių akyse. Deja, tai, su kuo paaugliams tenka susidurti ir ką patirti, dažnai priverčia juos suabejoti savo jėgomis ir trukdo priimti saugius, gerai apgalvotus sprendimus.

Psichologų Edwardo Deci ir Richardo Ryano sukurta savideterminacijos teorija stengiasi atsakyti į klausimą, kas motyvuoja žmones priimant sprendimus. Ši teorija teigia, kad žmonės iš prigimties yra smalsūs, o pagrindiniai vidinės motyvacijos veiksniai – tai autonomija (gebėjimas kontroliuoti mokymosi procesą), kompetencija (gebėjimas įveikti sudėtingas užduotis) ir sąryšingumas (priklausymo visumai jausmas).

Tad ką galime padaryti mes, tėvai ir ugdytojai, kad padėtume vaikams įgyti daugiau autonomijos, kompetencijos ir ryšių, sustiprinsiančių jų vidinę motyvaciją tiek klasėje, tiek už jos ribų? A. Homayoun pateikia penkias galimas strategijas.

Daugiau skaitykite čia.