Tinklalapio logotipas
Grįžti

Kamilė Šeraitė. Vaikų užimtumo didinimas. Ką galima padaryti geriau?
event 2018-10-24 domain Delfi.lt

Kamilė Šeraitė. Vaikų užimtumo didinimas. Ką galima padaryti geriau?

Vaikai – tai valstybės ateitis, tad jei valstybė neinvestuoja į jauniausiuosius, akivaizdu, kad jai nesvarbi jos ateitis. Viskas paprasta: iš laimingų vaikų išaugs laimingi piliečiai, kurie norės prisidėti prie šviesesnės Lietuvos ateities kūrimo, o iš nelaimingų vaikų išaugs nelaimingi žmonės, kurie vargu ar bematys galimybę ir prasmę kurti gyvenimą čia, Lietuvoje.

Šiuo metu Lietuvos vaikai yra patys nelaimingiausi Europoje – taip nurodo įvairūs statistiniai duomenys: nors bendras savižudybių skaičius mažėja, vis dar gerokai viršijame ES šalių vidurkį. Higienos instituto 2015-ųjų metų duomenimis, tarp 9–19 metų vaikų ir jaunuolių Lietuvoje nusižudė 36 (10 merginų ir 26 vaikinai), o bandė nusižudyti kelis kartus daugiau. Net trečdalis paauglių bent kartą yra pagalvoję apie savižudybę. Kitaip tariant, beveik kas savaitę nusižudo vienas jaunas žmogus, o per metus nusižudo visa klasė moksleivių.

Pirmaujame ir pagal paauglių ar jaunų žmonių įvykdytų žmogžudysčių skaičių, kuris kelis kartus viršija ES vidurkį. Patyčios mūsų šalies mokyklose taip pat plinta kaip epidemija. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, Lietuvoje patyčias bent kartą yra patyrę apie 70 proc. vaikų ir paauglių, beveik trečdalis jų bendraamžių patyčias patiria du tris kartus per mėnesį ir dažniau. Remiantis 2015 m. EBPO PISA tyrimais, vertinančiais įvairių šalių raštingumo bei skaitymo pasiekimus, Lietuvos vaikų raštingumas yra 36 pozicijoje iš 70 – statistiškai žemiau už EBPO šalių vidurkį. Skaitymo gebėjimų rezultatai yra 39 pozicijoje. Toks yra šiandieninis Lietuvos vaikų ir jaunimo paveikslas. Ir dėl jo mums turėtų būti ne tik liūdna, bet ir gėda.

Daugiau skaitykite čia.