Tinklalapio logotipas
Grįžti

Kokių savybių ieško didžiosios kompanijos jaunųjų kolegų rate?
event 2017-07-05 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Kokių savybių ieško didžiosios kompanijos jaunųjų kolegų rate?

Egzaminų rezultatai, studijų krypties pasirinkimas bei tolimesnės savęs ir karjeros paieškos šiandien - bene aktualiausia ką tik mokyklą pabaigusių jaunuolių diskusijų tema. Vienus nekantriai laukti egzaminų rezultatai pradžiugina, kitus galbūt atitolina nuo siektos svajonės. Tačiau vis dažniau kalbant apie labiau ir labiau vertinamas asmenines kompetencijas, dažnam kyla klausimas, kokius būsimojo darbuotojo vertinimo kriterijus diktuoja greitai besikeičianti darbo rinka ir į kokias savybes atsižvelgiama atsirenkant jaunus potencialius darbuotojus. Kaip jaunam žmogui tokioje rinkoje išsiskirti ir būti konkurencingu?

Iniciatyva „būsiu__“, burianti šalies specialistus, norinčius supažindinti moksleivius su savo profesija, pakalbino IT įmonės  „Alna Software“ analitikų komandos vadovę Loretą Magylytę ir „Swedbank“ Lietuvoje karjeros konsultantę Greta Česnauskienę, kurios pasidalino savo mintimis ir patirtimis apie būsimų darbuotojų atrankas ir vertinimo kriterijus. 

Jūsų nuomone, kokios jauno žmogaus kompetencijos yra aukštai vertinamos darbdavio akimis?

Loreta

Kadangi jaunas žmogus dažniausiai turi nedaug patirties ir įgūdžių, tai vertiname teorines žinias ir asmenines savybes. Aukštai vertiname kandidatus, kurie patys yra bandę pritaikyti teorines žinias praktikoje, pvz. yra sukūrę naudotojo sąsajos dizainą.

Greta

Jauni žmonės žino daug, turi techninių gebėjimų ir kartais net ir įgūdžių, tačiau iš jų norisi ko kito. Jaunas žmogus išsiskiria iš kitų, jeigu moka bendradarbiauti su komanda: klausti, kai nežino, nebijoti klysti ir tai pripažinus, pasimokyti dalintis gauta informacija bei padėti kitiems. Taip bendradarbiaudami jie greičiau mokosi. Gebėjimas ir noras mokytis, bendradarbiauti siekiant organizacijos tikslų, nuolat ugdyti save ir kitus bei ieškoti geresnių sprendimų yra neabejotinai svarbios kompetencijos darbuotojo ir organizacijos sėkmei. 

Kaip atrankos metu įvertinate kandidato kompetencijas?

Loreta

Pokalbio metu aptariame visas kompetencijas. Jeigu jaunas žmogus dalyvauja savanoriškoje veikloje, kurioje įgyja įgūdžių ir patirties, reikalingos darbui, tai vertiname kaip didelį privalumą.

Greta

Atrankos metu siekiame pažinti kandidatus visapusiškai. Mus domina jų mokymosi ir darbo pasiekimai, darbinių ar savanoriškų veiklų metu įgytos kompetencijos, asmeninės savybės, lūkesčiai karjerai. Kartais savanoriškos veiklos ir patirtys viršija įgytas darbo metu savo pasiekimais. Būna, kad tai, ką darome savanoriškai, mus įkvepia labiau ir jaučiamės dirbantys prasmingesnį darbą nei tuomet, kai dirbame dėl pinigų. Mus svarbu, kas rūpi kandidatams, kas  „uždega akis“. Be to, atrankos metu kandidatai gali tikėtis įvairių užduočių, kartais ir namų darbų, tiesiogiai susijusių su būsimu darbu. Kartais pasitelkiame ir psichologinius asmenybės testus. Visi šie įrankiai padeda pažinti kandidatus. Labai smagu, kai kandidatas renkasi organizaciją ir domisi ja, nori ją pažinti, svarsto, kodėl jam patiktų dirbti čia, o kas gal ir kelia abejonių. Tuomet apie tas abejones kalbamės interviu metu.

Ar sutiktumėte su teiginiu, jog universalūs gebėjimai bei motyvacija gali būti svarbiau už  universiteto diplomą?

Loreta

Vertinant kandidatą žiūrime į visumą, todėl mums svarbu ir universalūs gebėjimai, ir motyvacija, ir išsilavinimas. Be to, labai svarbu ir asmeninės savybės – atsakomybė, orientacija į rezultatą, iniciatyvumas, kritinis mąstymas, mokėjimas reikšti mintis. Tačiau jeigu į darbo pokalbį užsuktų pvz. Larry Ellison be diplomo, mes tikrai rimtai apsvarstytume jo kandidatūrą.

Greta

Sėkmingai įsidarbinti gali tikrai daugelis, o gal net ir kiekvienas, jei turi motyvacijos ir įgyja kompetencijų, reikalingų konkrečiai sričiai. Mums labai svarbios ne tik kompetencijos, kandidato motyvacija darbui, tačiau ir vertybės. Branginame atvirus, paprastus, besirūpinančius kitais žmones.

Kokios kompetencijos, jūsų nuomone, yra vertinamos visose darbo srityse?

Greta

Gebėjimas ir noras mokytis, bendradarbiauti su kitais, atvirumas pokyčiams, inovacijoms ir lanksti reakcija į besikeičiančias aplinkybes gali atverti daugelį durų. Ne mažiau svarbu motyvacija, drąsa siekti komandos tikslų. Vis dažniau girdime, kad vadovai rinktųsi „degančias akis“ ir norą mokytis mieliau nei kandidatą, turintį daug patirties ir mažiau lankstumo bei noro mokytis.

Daugiau informacijos:

Ieva Šerelytė

Iniciatyva „būsiu__“

ieva.serelyte@busiu.eu

+370 618 73 740