Tinklalapio logotipas
Grįžti

Mantas Katinas: „Totalinis švietimas“ kaip raktas į dramatišką šalies proveržį
event 2017-08-30 domain 15min.lt

Mantas Katinas: „Totalinis švietimas“ kaip raktas į dramatišką šalies proveržį

Ateities iššūkiai negali būti nugalėti su dabarties įrankiais. Ketvirtoji pramonės revoliucija ir robotai, perimantys žmonių darbą, globalizacija, vis labiau telkianti galią stambiose korporacijose, urbanizacija, kai didieji pasaulio miestai „susiurbia“ talentus tūkstančių kilometrų spinduliu – visa tai Lietuvos laukiantys iššūkiai, kurie mus pasitiks, norime mes to ar ne.

Pasauliniai intelekto centrai ir nuomonių lyderiai vis dažniau įvardija, kad daugumos šių problemų raktas glūdi „totaliniame švietime“. Suprantama, ne dabartiniame, o tokiame, kuris pulsuoja ateities pasauliu. Šiuo metu, kai Lietuvoje bandoma išjudėti iš mirties taško pačioje pradinėje stadijoje, ateities idėjos laukia savo eilės. Ir nors higieninė dalis sujungti universitetus yra būtina, to neužteks – drastiškiems proveržiams reikia nestandartinių idėjų.

Dar negimus vaikui įtaka jo mąstymui jau užkoduojama tėvų patirtyje ir įpročiuose

Kažkodėl tapimas tėčiu ir mama laikoma natūralia dimensija, kur pagalba nereikalinga. Metams bėgant skaudu matyti, kaip vaikai Lietuvos „getuose“ pradeda panašėti į savo tėvus jau nuo paauglystės. Skusti plaukai, cigaretės, drabužiai, leksika, alaus „bambaliai“ – visi atributai paveldimi dideliu santykiu. Ar galima šį švietimo etapą kažkaip paveikti? XXI amžiaus įrankiai leidžia daugelį dalykų, kurie anksčiau buvo neįmanomi:

1. Nacionalinis edukologų tinklas, veikiantis greta mokyklų ir padedantis naujausias pedagogikos žinias perduoti tiek mokytojams, tiek tėvams.

2. Nacionalinės vaikų ugdymo šeimoje laidos visuomeninėje televizijoje kaip nuolatinė iniciatyva motyvuotiems tėvams.

3. Nacionalinis portalas-platforma testų ir duomenų pagalba, identifikuojantis vaikų psichografinį modelį, amžių, tėvų gebėjimus, pasiekimus mokykloje ir didžiųjų duomenų bei dirbtinio intelekto įrankiais pateikiantis personalizuotą ugdymo informaciją tėvams (kartu ir mokytojams). Kad ir paprasčiausio personalizuoto naujienlaikraščio ar vaizdo įrašo pagalba komunikuojantis tėvams, kas svarbu kiekviename vaiko mokymosi etape.

Visą straipsnį skaitykite čia.