Tinklalapio logotipas
Grįžti

Mitai apie tautines mažumas: kas juos kuria?
event 2018-09-07 domain Delfi.lt

Mitai apie tautines mažumas: kas juos kuria?
Savo šalį laikome laisva ir atvira, džiaugiamės svetur daug keliaujančiais, besimokančiais, dirbančiais piliečiais, parvežančiais geros patirties bendraujant su kitų kultūrų atstovais. Tačiau kartais vis dar itin aktyviai pasireiškia stereotipai, kuriems viešoje erdvėje randame būrį palaikytojų.

Sociologai ir mokslininkai pabrėžia, kad stereotipai, baimės dažniausiai atsiranda iš nežinojimo – nepakankamo visuomenės informuotumo apie tam tikros bendruomenės gyvenimo būdą, tradicijas, kultūrą. Išankstinės nuostatos lemia susipriešinimą ir programuoja beprasmį konfliktą. Taigi, ką daryti, kad būtume atsparesni?
 
Šiuolaikinės valstybės pamatas – pilietinė, ne tautinė visuomenė
 
Tautinių mažumų departamento prie LR Vyriausybės vadovė Vida Montvydaitė nesutinka su nuomone, kad Lietuva yra priešiška tautinėms mažumoms ar kitataučiams šalis.
 
„Tai yra stereotipas. Lietuva nuo seno turi darnaus įvairiataučio sugyvenimo tradiciją. Mūsų šalies teritorijoje kitų tautybių atstovai gyvena šimtmečiais ir visos tautos kuo puikiausiai sugeba ne tik sutarti, bet ir praturtinti savo tradicijomis lietuvių kultūrą, papročius. Kitų tautybių atstovai šiuo metu sudaro apie 15 proc. šalies gyventojų.
 
Suprantama, yra kita medalio pusė, kurią iliustravo visuomenės požiūris į pabėgėlių klausimą, t. y. požiūris ne į Lietuvos tradicines, nuo seno čia gyvenančias tautines mažumas, o į atvykėlius, ypatingai išpažįstančius islamą. Visgi laikomės nuomonės, ir patirtis tai įrodo, kad ir šiuo atveju turėtume eiti ne konfrontacijos, o švietimo ir pažinimo keliu – demonstruodami visuomenei, kokią pridėtinę vertę gali suteikti sugebėjimas priimti, toleruoti ir suprasti kitą kultūrą. Stiprų šiuolaikinės valstybės pamatą turi sudaryti ne tautiniu, o pilietiniu pagrindu kuriama visuomenė“, – teigė V. Montvydaitė, primindama, kad yra remiamos tautinių bendruomenių kultūrinės iniciatyvos, siekiama nuolat edukuoti visuomenę ir skatinti pažinti kitas tautas.

Daugiau skaitykite čia.