Tinklalapio logotipas
Grįžti

Apdovanoti ES jaunųjų mokslininkų nacionalinio etapo laimėtojai
event 2017-04-14 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Apdovanoti ES jaunųjų mokslininkų nacionalinio etapo laimėtojai

Balandžio 14 dieną Švietimo ir mokslo ministerijoje apdovanoti Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo nugalėtojai. Pirmosios vietos laimėtojais tapo Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos dvyliktokas Adomas Paulauskas su darbu „Virtualia realybe pagrįsti adaptyvūs reabilitaciniai žaidimai“ ir Jonavos Jeronimo Ralio gimnazijos vienuoliktokas Matas Aliuškevičius su darbu „Apis mellifera bičių šeimos išsigimimo į traninę šeimą proceso akustinių parametrų tyrimas“. Rugsėjo 22–27 d. jie keliaus į Taliną atstovauti Lietuvai Europos Sąjungos jaunųjų mokslininkų konkurse.

Ne vienus metus A. Paulausko atliekamo darbo tikslas – sukurti virtualių reabilitacinių žaidimų kūrimo ir adaptavimo sistemą. Mokslininkų nuomone, pasitelkus virtualią realybę reabilitacijos procesą galima padaryti efektyvesnį, nes žaidimais pagrįsta metodika leidžia ne tik valdyti virtualių objektų ir žmogaus tarpusavio sąveiką, bet ir užtikrina ryšį, kuris leidžia gydytojui ir pacientui sekti reabilitacijos eigą, įvertinti paciento daromą pažangą, stiprina pacientų pasitikėjimą savimi, todėl A. Paulausko darbas yra ypač aktualus. Rimtų žaidimų (angl. serious games) iniciatyva besidomintis jaunasis tyrėjas kuria ir testuoja virtualų žaidimą. Žaidžiančio žmogaus tikslas – kiek galima daugiau kartų nuspirti iš viršaus krentantį kamuolį. Žaidimas skirtas traumas ar kitas judėjimą sutrikdančias ligas patyrusių pacientų reabilitacijai. Jį jaunasis tyrėjas jau sėkmingai išbandė su Panevėžio sveikatingumo ir reabilitacijos centro „Kipu“ pacientais.

Nuo 2014 m. atliekamo M. Aliuškevičiaus tyrimo tikslas – ištirti normalios Apis mellifera bičių šeimos, išsigimstančios į traninę šeimą, akustinių parametrų (spektro) kitimą viso proceso metu ir sudaryti algoritmą ankstyvam bičių šeimos išsigimimui aptikti. Šis algoritmas padėtų laiku aptikti bičių motinos netektį, nustatyti šeimos išsigimimo proceso pradžią ir galėtų sumažinti bitininkų patiriamus nuostolius.  

Be pirmų vietų nugalėtojų buvo išrinkti ir apdovanoti specialiųjų prizų laimėtojai. Specialųjį prizą yra įsteigęs ir buvęs Lietuvos ES jaunųjų mokslininko konkurso nugalėtojas, dabar San Diego (JAV) universiteto mokslininkas Julius Bogomolovas. Šiemet jis atiteko Kasparui Mackevičiui iš Pasvalio r. Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos.

Šiemet baigiamajame ture, balandžio 12–13 dienomis vykusiame Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centre, iš viso buvo pristatyti 42 mikrobiologijos, biochemijos, medicinos, astrofizikos, žemės ūkio ir kitų mokslo sričių darbai. Mokslininkų komisija vertino darbų originalumą, moksliškumą, profesionalumą ir kruopštumą, tyrimo metodikos naujumą, savarankiškumą, darbo tęstinumą ir vizualinį pateikimą bei gebėjimą darbo tema diskutuoti su komisijos nariais.

Nacionalinį konkurso etapą organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija ir Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras.