Tinklalapio logotipas
Grįžti

(Ne)perspektyvios studijos: kaip nepasimesti tarp asmeninių troškimų ir aplinkinių įtakos
event 2017-05-29 domain Švietimo informacinių technologijų centras

(Ne)perspektyvios studijos: kaip nepasimesti tarp asmeninių troškimų ir aplinkinių įtakos

Kiekvieną pavasarį dalis Lietuvos šeimų susiduria su vidine drama – atėjus paskutinėms abiturientų apsisprendimo kur tęsti mokslus (ar jų nebetęsti apskritai) savaitėms, tėvų ir vaikų norai krypsta į priešingas puses. Populiariausių profesijų atstovais – teisininkais, vadybininkais, politologais, ekonomistais, turizmo specialistais ar fotografais Lietuva „apsirūpinusi“ artimiausiam dešimtmečiui, tačiau tarp abiturientų šie pasirinkimai vis dar nepralenkiami.

Žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas sako, kad būsimieji studentai neįvertina daugybės aplinkybių, mąstydami apie savo ateitį – maždaug 40 procentų jaunuolių profesiją renkasi per paskutiniąsias tris dienas iki stojimų pabaigos ir dažniausiai remiasi draugų nuomone.
 
„Jaunuoliai nekreipia dėmesio labai dažnai, jie išmoko vieną taisyklę – svarbu stoti ten, kur traukia širdis. Bet tai sudaro pasirinkimo piramidėje tik pusę kriterijaus. Taip, labai svarbu, kur traukia širdis, bet reikia įvertinti, ar ten yra darbo vietų,“ – sako G. Sarafinas. „Yra tokios madingos profesijos, į kurias veržiasi daugybė jaunuolių, ir jie labai mėgsta tokias profesijas lengvas, kad nepersidirbti, kaip paprastai – tokias meniškas. Kūrybinės industrijos – būsiu kūrybingas ir dirbsiu kažkokios industrijose, bet tai yra efemeriška, neaišku, kuo tu išvis dirbsi,“ – apie kai kuriuos populiarius stojančiųjų pasirinkimus negailestingai atsiliepė G. Sarafinas.
 
Pasak jo, nors tai mėgstama, bet neteisinga kaltinti valstybę, jog Lietuvoje sunku įsitvirtinti darbo rinkoje ir gerai uždirbti. Tai – netiesa, paprasčiausiai reikia pamatuotai galvoti apie savo ateitį. O apie tai, kas iš tikrųjų perspektyvų, nuolatos primena ir darbdaviai.
 
„Mums dramatiškai stinga technologų, visų rūšių – maisto, gamybos technologų, mums stinga inžinierių, elektronikų, automatikų, suvirintojų, žemės ūkio specialistų, <...> veterinarų, agronomų, zootechnikų,“ – retus, bet nedidelę konkurenciją ir aukštą paklausą garantuosiančius pasirinkimus vardijo G. Sarafinas.
 
Visą interviu su Gintaru Sarafinu žiūrėkite INFO TV reportaže.