Tinklalapio logotipas
Grįžti

Tikybos testas mokiniams: aiškinti, kur prasideda lytiniai organai ir „dovanojimasis“
event 2017-05-17 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Tikybos testas mokiniams: aiškinti, kur prasideda lytiniai organai ir „dovanojimasis“

Paaiškinti, ką reiškia palankumo meilė, nuo ko apsaugo skaistumas, kuo „dovanojimasis“ skiriasi nuo sekso, kurioje vietoje „prasideda“ lytiniai organai ar kuo skiriasi vaikinų ir merginų drovumas. Šias užduotis per tikybos pamoką gavo spręsti 14–15 metų mokiniai. Jas paviešinęs psichiatras Linas Slušnys įsitikinęs, kad tokie testai šiuolaikinei mokyklai netinka.

Lytiniai organai prasideda galvoje, širdyje, pažastyje, tarp kojų arba nosies zonoje. „Dovanojimasis“ gali būti merginos ir vaikino keitimasis dovanomis, laukinis seksas ar vyro ir žmonos lytiniai santykiai. Vyrai gali drovėtis savo „six packo“, mylėti rankomis, akimis ar skrandžiu. Tokio pobūdžio testo klausimų, kurie pasižymėjo ir gramatikos klaidomis, sulaukė tikybą lankantys moksleiviai.
 
„Siūlau paskaityti ir atsakyti į testo klausimus, kuriuos gavo vaikai tikybos pamokos metu. Rašė net balus už „teisingus“ atsakymus. Paaugliams kilo labai daug klausimų. Ir ne dėl klausimo „kuom“, – savo paskyroje „Facebook“ parašė vaikų ir paauglių psichiatras L. Slušnys.
 


 
Testo užduotis socialiniame tinkle pamatę žmonės stebėjosi, kad tokie klausimai pateikiami šiuolaikinėje mokykloje. Kai kurie pripažino, kad tėvai turi teisę pasirinkti, kokių vertybių mokysis jų vaikas, ir jiems galbūt tokie testai priimtini. Vis dėlto mažiau priimtina netaisyklinga rašyba.
 
„Iškart sakau, pažadėjau šventai vaikui – nesakysiu, iš kurios mokyklos gavau užduotis, – Alfa.lt paklaustas, kaip vertina tokius testus mokyklose, įspėjo psichiatras. – Galiu pasakyti viena – tai yra tikra. Čia keistoki du dalykai: pirmiausia – formuluotės, antra – vertinimas. Už šio testo teisingus atsakymus gali gauti 7–10 balų, kiek suprantu, mažiau septyneto niekam nerašė. Iš principo nesutinku, kad tokį testą galima vertinti.“
 
Psichiatras prisipažino, kad pamatęs testo užduotis gerokai nustebo. „Mane sutrikdė, kad mokiniai mokosi tokių dalykų, mokosi šitokiu kampu apie lytiškumą tikybos pamokose. Pavyzdžiui, nesantuokiniai lytiniai santykiai iš karto siejami vien su neigiamais dalykais, nors žmonių gyvenime pilna ir nesantuokinių santykių, pilna ir nuostabių nesusituokusių šeimų. Nereikia taip kategoriškai teigti, grasinimai, gąsdinimai neatitinka šiuolaikinių pedagogikos, edukologijos principų; aš jau nekalbu apie psichologinę dalį, kai tokio pobūdžio klausimai skatina visą laiką kažko bijoti. Tai paprastai duoda priešingą efektą“, – kalbėjo L. Slušnys, pastebėjęs, kad panašūs „dorovės testai“ paaugliams veikiau sukelia pašaipą.
 


 
 
Testu suabejojo ir jį sprendę 14–15 metų jaunuoliai, pasiteiravę psichiatro, ar jį galima vertinti kaip tinkamą moksleiviams. „Suvokia, kad kažkas yra negerai“, – įvertino L. Slušnys, pats iš pradžių nepatikėjęs, kad testas – realus žinių patikrinimas.
 
Gavęs patvirtinimą, kad užduotys tikros, specialistas svarstė, kad veikiausiai jos atspindi visų metų mokymo temas. „Nebūčiau prieš tokį mokymą tikybos pamokose, bet su tokiais grasinimais jie tuoj nebeturės tikinčiųjų“, – ironiškai pastebėjo L. Slušnys, kuriam atrodo, kad testą kūrė tikybos mokytojas ar mokytoja, šis nėra ugdymo programos dalis.
 
Kalbėtis apie santykius, lytiškumą su tokio amžiaus paaugliais, jo nuomone, laikas tinkamas, nepaveiki tik pasirinkta forma.
 
Daug visuomenės aistrų kelianti bendrojo ugdymo mokykloms skirta 2007 metais patvirtinta Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa, specialistų nuomone, yra pasenusi. Ministerija pernai Alfa.lt tvirtino bandanti ją jungti su 2012 metų Sveikatos ugdymo bendrąja programa, perskirstant darbo grupės narių įtaką. Nevyriausybinių organizacijų, ginančių žmogaus teises, atstovai tikino, kad jiems trukdoma susipažinti su programos juodraščiu. Lietuva, pasak jų, nuolat sulaukia kritikos iš Jungtinių Tautų ir Pasaulinės sveikatos organizacijos dėl neefektyvaus lytinio ugdymo – paaugliai ir jaunimas mokomi neturėti lytinių santykių iki santuokos, nors vidutinis šeimos kūrimo amžius šalyje yra 27–29 metai. Lytinės abstinencijos skatinimas savaime nėra blogas, tačiau tyrimai rodo, kad vien jis nepaveikia paauglių sprendimų atidėti lytinį gyvenimą.
 
Patobulintą lytiškumo ugdymo programą rengianti darbo grupė buvo sudaryta iš socialinių partnerių, daugelio organizacijų: Vaiko teisių apsaugos, Lietuvos studentų sąjungos, Lietuvos medicinos studentų asociacijos, Lietuvos mokinių parlamento, Lietuvos mokinių sąjungos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Tolerantiško jaunimo asociacijos, Ateitininkų sąjungos, Lietuvos tėvų forumo, Vakarų Lietuvos tėvų forumo, Nacionalinės šeimos ir tėvų asociacijos, Šeimos planavimo ir seksualinės sveikatos asociacijos, Etninės kultūros globos tarybos, Lietuvos Vyskupų konferencijos, Nacionalinės sveikatos tarybos, Lietuvos edukologijos universiteto, Ugdymo plėtotės centro, Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centro, Sveikatos apsaugos ministerijos deleguotų atstovų bei Švietimo ir mokslo ministerijos atstovų.
 
Rugilė Audenienė