Tinklalapio logotipas
Grįžti

Abiturientai – apie rekordu pažymėtą IT egzaminą: klupo prie programavimo, kliuvo užduočių formuluotės
event 2017-06-16 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Abiturientai – apie rekordu pažymėtą IT egzaminą: klupo prie programavimo, kliuvo užduočių formuluotės

Penktadienį šalies abiturientai laikė valstybinį informacinių technologijų (IT) brandos egzaminą. Šiais metais jį pasirinko laikyti net 2707 abiturientai – tai didžiausias skaičius per visą egzamino laikymo laikotarpį.

Alfa.lt kalbinti abiturientai tikino, kad egzaminas tikrai nebuvo lengvas. Daugelis tvirtino turėję problemų su programavimo užduotimi, keletas tvirtino nė nedarę jos, mat neišmokė mokytoja.
 
Strigo prie programavimo
 
IT egzaminas susideda iš bendrojo kurso ir programavimo. Bendrojo kurso užduotys sudaro 50 proc. įvertinimo, kitą pusę – praktinių programavimo užduočių atlikimo įvertinimas.
 
Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijoje IT egzaminą laikę abiturientai neskubėjo lėkti ir džiaugtis vasara. Iš 9 val. prasidėjusio egzamino išėjo tik po pabaigos – 12 val. Be to, egzaminą laikę vaikinai prisipažino: tarp laikiusiųjų – nė vienos merginos.
 
Vos keletas anksčiau išėjusių jaunuolių tvirtino, kad egzaminas buvo iš tiesų nelengvas. Ypač daug sunkumų sukėlė programavimo užduotis, kurios abiturientas Nerijus prisipažino net nelietęs, mat to nemokė mokytoja. Paklaustas, kokio įvertinimo tikisi, sakė, kad „svarbiausia išlaikyti“.
 
Tiesa, vaikinas prisipažino, kad sunkumų sukėlė viena užduotis: „Buvo viena vienintelė užduotis, kurios visiškai nesupratau. Apie 20 minučių bandžiau padaryti, bet tiesiog nepavyko.“
 
„Galvojau, kad stosiu į programavimą, bet po to nusprendžiau į dizainą. Taigi tiesiog negalėjau to (IT – Alfa.lt) egzamino pakeisti“, – apie ateitį kalbėjo moksleivis.
 
Kilo problemų dėl formuluočių
 
„Ganėtinai lengvas. Aš nesirengiu studijuoti informatikos, tai man labiau kaip hobis“, – tvirtino Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos abiturientas Jonas, besirengiantis stoti į Lietuvos muzikos ir teatro akademiją.
 
Pasak jo, sunkumų kilo dėl lietuviškai suformuluotų užduočių. „Elektroninės valdžios vartai“. Kas tai yra? – sakė jis.
 
„Dėl šių formuluočių kilo keblumų. Buvo truputį sunkoka, labiausiai antra užduotis – programavimas. „Wordas“, „Exelis“ buvo lengva“, – prisipažino Erikas iš Vasilijaus Kačialovo gimnazijos.
 
Erikas šį egzaminą pasirinko, nes jis reikalingas per stojamuosius egazminus. Vaikinas sakė dar mąstantis, kur stoti, bet vienas iš variantų – Vytauto Gedimino technologijų universitetas (VGTU).
 
„Maniau, kad bus šiek tiek lengviau, tačiau iš esmės man patiko“, – įspūdžiais dalijosi Vasilijaus Kačialovo gimnazijos moksleivis Davidas.
 
Jis teigė atlikęs tik pusę paskutinės užduoties, mat pritrūko laiko ir žinių, kaip išspręsti užduotį. Vis dėlto vaikinas tikisi apie 80 proc. egzamino rezultato ir savo planus dėlioja Anglijoje, kur žada studijuoti.
 
Būta pakeitimų
 
Šis egzaminas bus vykdytas 120 Lietuvos savivaldybių administracijų įsteigtų centrų. Šiuo metu brandos atestatą norintys gauti jaunuoliai privalo išlaikyti ne mažiau kaip 4 ir ne daugiau kaip 6 pasirenkamuosius egzaminus, tarp kurių yra ir populiarėjantis IT valstybinis brandos egzaminas.
 
Nacionalinis egzaminų centras (NEC) atsižvelgdamas į tai, kad egzamino vykdymo instrukcijoje nurodyta DEV C++ 4.9.9.2 versija nedera su naujausia Windows operacine sistema, Nacionalinio egzaminų centro direktoriaus įsakymu buvo papildyta informacinių technologijų valstybinio brandos egzamino vykdymo instrukcija. Joje papildomai įrašyta DEV C++ 5.11 versijos programavimo terpė. Šis papildymas leis sklandžiai vykdyti egzaminą tuose vykdymo centruose, kurie turi naujausią operacinę sistemą.
 
Egzamino užduotis parengta pagal egzamino programą. Informacinių technologijų brandos egzamino mokinių pasiekimų lygių apraše pateikti patenkinamo, pagrindinio ir aukštesniojo pasiekimų lygių reikalavimai tikrinamiems mokinių gebėjimams pagal atskiras turinio sritis. Taip pat galima susipažinti ir su užduočių pavyzdžiais, kurie iliustruoja informacinių technologijų brandos egzamino patenkinamo, pagrindinio ir aukštesniojo lygio mokinių pasiekimus.
 
IT egzaminas į pasirinkimų sąrašą įtrauktas dar 2006 metais. Per dešimtmetį kito ne tik užduotys ir egzamino turinys, bet ir laikančiųjų moksleivių skaičius – jis išaugo dvigubai. Pirmaisiais metais egzaminą laikė 1128 moksleiviai, tačiau 2015 metais šį egzaminą pasirinkusiųjų buvo jau 2512. Pastaraisiais metais ši tendencija išlieka – egzaminą rinkosi daugiau negu du tūkstančiai Lietuvos abiturientų.
 
Julija Šakytė