Tinklalapio logotipas
Grįžti

IQ testas pirmokams: daliai specialistų keistenybė, Landsbergienės mokykloje – realybė
event 2017-05-16 domain Švietimo informacinių technologijų centras

IQ testas pirmokams: daliai specialistų keistenybė, Landsbergienės mokykloje – realybė

​Klaipėdos pedagoginė psichologinė tarnyba užversta darbu – eilėje laukia 63 vaikai, kuriuos prašoma tirti dėl sunkumų mokantis, apie 100 vaikų laukia individualių konsultacijų. Bet pastaruoju metu tarnyba sulaukė ir netikėto tėvų prašymo – atlikti intelekto koeficiento vertinimą būsimiems pirmokams, norintiems mokytis Karalienės Mortos mokykloje, kurios steigėja ir vadovė yra Austėja Landsbergienė.

Tarnyba paslaugą teikia nemokamai, o privačios mokyklos noras testuoti būsimus pirmokus jai atrodo perteklinis reikalavimas, kuris kažkodėl panašesnis į vaikų rūšiavimą. „Tai yra pirmas atvejis mūsų darbo praktikoje tarnybos. Keistai atrodo toks vertinimas, mes žinome atvejų Klaipėdoje, sakykime, yra mokyklos, <...> atrenka vaikus pagal tam tikrus gebėjimus, pagal muzikos, dailės gebėjimus, bet jie atlieka šituos vertinimus savo pajėgumais, pagal savo kompetencijas, savo sritis.“
 
Esą kai kurios gimnazijos prašo moksleivių atlikti intelekto testą, kai norima išsiaiškinti, kur labiau mokinys linksta, bet dažniausiai, anot specialistų, toks intelekto vertinimas atliekamas tada, kai vaikui jau lankant mokyklą išryškėja sunkumų ir reikia pagalbos.
 
IQ testas trunka dvi valandas, tad mažesni vaikai nuo jo pavargsta, o pats vertinimas neva gali traumuoti. Abejojama, ar vertinti dar mokyklos nepradėjusio lankyti vaiko intelektą yra etiška ir reikalinga. Švietimo ir mokslo ministerija tokiai praktikai nepritaria.
 
„Iš tiesų ŠMM tokių iniciatyvų nei palaiko, nei remia, nei kažkaip pasisako už. Ir, kiek man žinoma, nelabai ir pasaulyje yra tokių būdu priiminėjama į mokyklas“, – sako viceministras Gražvydas Kazakevičius.
 
Karalienės Mortos mokyklos atstovai aiškina, kad IQ testą skiria ne visiems pirmokams, jį atlikti turi tik tie, kurie nori gauti mokyklos stipendiją. Įprastai mėnuo šioje mokykloje kainuoja daugiau nei 500 eurų, o stipendiją gavęs mokinys mokėtų 100 eurų per mėnesį.
 
Plačiau – reportaže.