Tinklalapio logotipas
Grįžti

Studijos: kiek kainuoja mokslai užsienyje?
event 2017-06-20 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Studijos: kiek kainuoja mokslai užsienyje?

​Nuaidėjus paskutiniam skambučiui, abiturientams atėjo metas pasirinkti, kur ir ką studijuoti. Laukdami egzaminų įvertinimo moksleiviai svarsto, kokią studijų kryptį pasirinkti ir kur įsikūrusią aukštojo mokslo įstaigą rinktis: Lietuvoje ar užsienyje.

Užsienio universitetai siūlo įvairesnį studijų krypčių pasirinkimą, o bakalauro studijos daugumoje valstybių yra metais trumpesnės nei Lietuvoje. Studijų užsienyje privalumais jaunimas taip pat laiko galimybę išplėsti savo akiratį, susipažinti su kitų tautybių žmonėmis, išmokti užsienio kalbą.

Mokslas užsienio šalyse gali būti tiek mokamas, tiek nemokamas, tačiau gyvenant svečioje šalyje, bet kuriuo atveju, papildomų lėšų reikia gyvenamajai vietai, kelionėms į gimtąjį miestą bei kasdienėms išlaidoms kaip transportas, maistas, pramogos ir pan. Dažnam studentui kyla klausimas, iš kur gauti pinigų mokslams užsienyje. Šiuo atveju gali padėti kreditai studijoms, kuriais pasinaudojama apmokant mokslus bei pragyvenimo išlaidas. Taigi, kokios šalys ir mokymosi įstaigos jose yra populiarios tarp viso pasaulio jaunimo bei kokios kainos vyrauja užsienio aukštosiose mokyklose?

Viena populiariausių mokymuisi krypčių, kurią renkasi jaunimas iš viso pasaulio – Didžioji Britanija. Visame pasaulyje puikiai žinomi Oxford ir Cambridge  universitetai nėra vieninteliai, siūlantys įvairias studijų programas. University of London renkasi politikos mokslus norintys studijuoti abiturientai, visuomenės ir socialinio darbo studijoms – Middlesex University London, Swansea university populiarus tarp norinčių išmokti šiuolaikines kalbas. Karališkas Royal Welsh college of music and drama – vienas pirmaujančių svajojantiems apie scenos menus. Tikslų studijų mokestį nustato koledžų priėmimo darbuotojai, tačiau apytikslės kainos, norintiems studijuoti laipsnį suteikiančias programas, yra nuo 4 000 iki 17 000 svarų per metus. Kaina priklauso nuo institucijos, studijų pakopos ir programos rūšies. Bakalauro studijos Anglijoje trunka metus trumpiau nei Lietuvos universitetuose – 3 metus, magistrantūros studijos – 1 metus, o doktorantūros mokslai – 4 metus.
 
Danijoje studijos visiems Europos Sąjungos piliečiams yra nemokamos. Aukštojo mokslo institucijų tipai Danijoje yra panašūs kaip ir Lietuvoje. Čia galima rinktis iš universitetų, kolegijų bei verslo mokyklų. Priėmimas į šalies aukštąsias mokyklas yra panašus kaip ir Anglijoje, nes čia reikia pateikti į anglų kalbą išverstą ir notaro patvirtintą brandos atestatą su pažymiais, pažymą, rekomendacinį ir motyvacinį laiškus, o įrodant, kad moksleivis moka anglų kalba, prireikia IELTS testo. Bakalauro studijos Danijoje trunka 3 – 3.5 metų, magistro – priklausomai nuo pasirinktos programos – apie 2 metus.
 
Priešingai nei ES šalių aukštosiose mokyklose, JAV yra įstojama ne į konkrečią specialybę, o į pasirinktą kolegiją ar universitetą. Čia nėra būtina pasirinkti konkrečią mokymosi kryptį ir yra visiškai normalu mokymosi eigoje pakeisti studijų programą.
 
Vienerių metų studijos Amerikoje vidutiniškai kainuoja 6 500 JAV dolerių, mokantis dvimetėse kolegijose, 21 000 JAV dolerių – keturmetėse aukštosiose mokyklose, tačiau ne šalyje gyvenantiems studentams, o atvykėliams. Privačių aukštųjų mokyklų kaina yra didesnė – siekianti apie 30 000 JAV dolerių. Už gerus mokymosi rezultatus studentams yra suteikiamos stipendijos, o visiems gerai žinomi universitetai kaip Harward, Yale, Stanford daug pasiekusiems, tačiau reikiamų finansų mokslams neturintiems asmenims, suteikia ne tik nemokamas studijas, bet ir apgyvendinimą.
 
Taip pat didelį skaičių kitataučių pritraukia mokymo įstaigos Vokietijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Italijoje. Čia galima įgyti tiek universitetinį, tiek neuniversitetinį išsilavinimus. Aukšta studijų kokybė ir jos kainos santykis, įvairesnis mokomųjų dalykų pasirinkimas, kai kuriose šalyse galimas finansavimas vis daugiau studentų pritraukia mokytis užsienio universitetuose bei koledžuose.