Tinklalapio logotipas
Grįžti

Europos saugesnio interneto centrų atstovai Zagrebe aptarė „po tiesos“ epochos iššūkius
event 2017-05-29 domain Švietimo informacinių technologijų centras

Europos saugesnio interneto centrų atstovai Zagrebe aptarė „po tiesos“ epochos iššūkius

2017 m. gegužės 17-18 dienomis  Saugesnio interneto centrų atstovai iš 30 Europos šalių INSAFE tinklo mokomojo susitikimo metu diskutavo apie aktualius saugesnio ir geresnio interneto klausimus, keitėsi idėjomis ir turima patirtimi savo šalyse. Susitikimo pagrindinė tema buvo susijusi su atsakingu turinio internete kūrimu ir tinkamo bei netinkamo turinio atpažinimu ir naudojimu.

Netikros naujienos. Ypatingas dėmesys skirtas aptariant netikrų naujienų, echo kamerų ir filtro burbulų (angl. fake news, echo chambers and filter bubbles) problemoms. Ar tai iššūkiai ateinančioms kartoms susiję su interneto naudojimu? Ar tai seni priešai dėvintys naujus rūbus? Ar dar kažkas? Šias sąvokas šiandienos skaitmeninės žiniasklaidos vartojimo ir kūrimo kontekste apžvelgė Mercury Insights atstovė Martina Chapman aptardama taip pat socialinių normų ir žmogaus elgesio vaidmenį šiems reiškiniams. Ji ypatingai akcentavo kritinio mąstymo įgūdžių svarbą ir pabrėžė, kad skaitmeninių medijų raštingumo skatinimas, palaikant bendradarbiavimą ir koordinavimą tarp įvairių sektorių, yra pagrindas skatinant sąmoningą demokratinį dalyvavimą, pilietinį aktyvumą ir asmeninę gerovę.

Žaislų internetas. Dar vienas susitikimo metu iškeltas klausimas – kaip įgyti geresnį supratimą apie iššūkius ir pavojus supančius prie interneto prijungtus žaislus. Vaikai gali džiaugtis savo žaislais, su jais kalbėtis, bet kokios yra išsaugotų jų pokalbių bei žaidimo būdų saugos ir privatumo pasekmės?

Aukščiau pateikta Austrijos Saugesnio interneto centro sudaryta „žaislų internete“ klasifikacija sudaryta pagal Europoje vykdomų projektų produktus.

Europos patirtys. Įvairių Saugesnio interneto centrų atstovai galėjo pasidalinti gerąja patirtimi pasinaudoję dinamišką „karuselės“ metodą. Jis leido dalyviams susipažinti su naujausiais kolegų būdais sprendžiant įvairius klausimus: vaikų sąlyčio su pornografija; patyčių prevencija ir intervencija, tėvų dalyvavimo svarbą kuriant veiksmingas kovos su priekabiavimu strategijas; kovos su neapykanta internete; naujojo Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (GDPR) įveikiant iššūkius iš vaikų teisių perspektyvos. Šios sesijos metu Slovakijos atstovo buvo pristatyta aplikacija neZávislosť  kovai su interneto priklausomybe, kuri sprendžia informavimo, prevencijos ir terapijos tikslus.

Informavimo priemonių konkursas. Saugesnio interneto centrų išteklių konkurso temos buvo susiję su netikromis naujienomis ir žaislų internetu. Keturi populiariausi ištekliai buvo pristatyti detaliai: „Wahr oder falsch im Internet“ (Austrija), Comic Strips SeguraNet (Portugalija), „Trust Me“ (Jungtinė Karalystė) ir „The Internet of Toys: 10 points to consider for parents“ (Nyderlandai). Ši, Olandijos sukurta priemonė – atmintinė tėveliams apie žaislų internetą – laimėjo išteklių konkurse ir artimiausiu metu bus išversta į kitas Europos šalių kalbas.

Insafe tinklo koordinatorius Hans Martens sakė: „Mes džiaugiamės susitikę su kolegomis šiuose mokymuose. Tokie susitikimai suteikia puikią galimybę plėtoti tinklą, dalintis patirtimi ir kartu spręsti kylančias problemas interneto srityje. Susitikimai kaip bendradarbiavimo metodas leidžia mums sukurti mūsų tinklo žinių bazę ir koordinuoti veiksmus užtikrinant Europos jaunimui saugesnę ir geresnę patirtį internete, o taip pat gerinti jų skaitmeninio raštingumo žinias ir įgūdžius. “

INSAFE tinklas jau pradėjo planuoti veiksmus Saugesnio interneto dienai, kuri vyks 2018 m. vasario 6 dieną.

Daugiau  akimirkų ir Insafe mokomojo susitikimo Zagrebe rasite Europos BIK portale https://www.betterinternetforkids.eu/. Portalo naujienas apie išteklius, naujausias tendencijas ir iššūkius interneto gyvenime sužinosite užsiprenumeravę ketvirčio biuletenyje.