Tinklalapio logotipas
Grįžti

Kaip skatinti lietuvių ir tautinių mažumų mokyklų bendradarbiavimą?
event 2015-01-28 domain Ugdymo plėtotės centras

Kaip skatinti lietuvių ir tautinių mažumų mokyklų bendradarbiavimą?

Antrus metus lietuvių ir tautinių mažumų mokyklose vyksta unikalios stažuotės lituanistams. Tris mėnesius pedagogai mokosi kitoje mokykloje. Lietuvių kalbos mokytojai vieningai pripažįsta, kad stažuotės ne tik padeda spręsti sunkumus, kurie iškilo prieš ketverius metus suvienodinus lietuvių kalbos ir literatūros bendrojo ugdymo programas. Jos suteikia galimybę geriau pažinti šalia gyvenančią etninę grupę. 

Stažuočių programa remiasi mainais tarp lietuvių ir tautinių mažumų mokyklų lituanistų. Lietuvių kalbos mokytojas iš rusų arba lenkų mokyklos vyksta į lietuvių mokyklą, ir atvirkščiai. Kitoje mokykloje jis gilina žinias, tobulina kompetencijas bei sužino naujų mokymo ir mokymosi būdų. Tokie mainai tęsiasi tris mėnesius. 

Kaip teigia Vilma Venta Jankūnienė, stažuočių programos vadovė, stažuotėse pedagogams siūlomos kitokios tobulėjimo formos ir praktikos. Čia mokomasi ir tobulėjama ne klausantis teorinių paskaitų ar skaitant metodinę medžiagą, bet mokantis iš kitų mokytojų sukauptos patirties, aktyviai įsitraukiant į mokymąsi. 

„Būdami kitoje mokykloje, mokymo ir mokymosi procesą lituanistai patiria iš arti. Jie klausia, pataria, diskutuoja, dalinasi informacija su kolegomis, imasi bendrų veiklų. Tai skiriasi nuo teorinių seminarų pedagogams, kuriuose jie tik klausosi pranešimų, o laiko diskusijoms ir pokalbiams ne visada lieka. Kartu lituanistams sudaromos galimybės pažinti kitą kultūrinę aplinką, mokytis iš jos. Todėl šis procesas mažina ir atskirtį tarp skirtingų etninių grupių, kuria partnerystę“, –  įsitikinusi V. V. Jankūnienė. 

Kad stažuotės ugdo toleranciją, pritaria šiais metais stažuotėse dalyvavusi lituanistė Jolanta Gumbrevičienė iš Vilniaus rajono Juodšilių „Šilo“ gimnazijos ir Asta Minikovičiūtė iš Vilniaus Sofijos Kovalevskajos vidurinės mokyklos, kur mokosi rusakalbiai vaikai. 

„Pamačiau, kaip galėtume bendradarbiauti su lenkiška mokykla. Pavyzdžiui, planuodami bendrus renginius, ekskursijas po istorines vietas, kurios svarbios tiek lietuvių, tiek lenkų tautai“, – pasakoja J. Gumbrevičienė, stažuotę atlikusi Šalčininkų rajono Turgelių Povilo Ksavero Bžostovskio vidurinėje mokykloje. Lituanistė iki šiol bendrauja su mokyklos, kurioje stažavosi, mokytojais, dalinasi su jais metodine medžiaga.  

A. Minikovičiūtė, dirbanti rusakalbėje mokykloje, Vilniaus Gerosios vilties vidurinėje mokykloje jau surengė „Tautosakos varžytuves“. Abiejų mokyklų penktų klasių mokiniai varžėsi mįslių ir patarlių turnyruose, pristatinėjo sakmes, rungėsi, kas gražiau papasakos apie lietuvių kalendorines šventes. Jie atsakinėjo į klausimus apie lietuvių senovės tikėjimą, baltų praeitį. Dalyvavo senovinių baltų papuošalų lipdymo konkurse. Mokiniams įspūdį paliko ir lietuvių, ir rusų folkloro ansamblių pasirodymas. 

„Tai buvo bendradarbiavimo ir draugystės renginys. Ryšiai, kurie užsimezgė, tikiu, bus palaikomi ir ateityje“, – sako lituanistė.

Ne vienas lietuvių kalbos mokytojas prisipažino, kad stažuotės sukūrė erdvę, kurioje buvo galima pajausti ne tik bendrystę tarp skirtingų tautų ir skirtingos patirties mokytojų. Kiekvienam lituanistui jos dar kartą suteikė galimybę pasitikrinti, ar jis profesionaliai ir tinkamai veda pamokas, ar taiko efektyvius mokymosi būdus, geba suprasti mokinius, jų norus ir lūkesčius.

Praėjusiais mokslo metais 3 mėnesių stažuotėse dalyvavo 7 lietuvių kalbos mokytojai. Šiais mokslo metais, nuo rugsėjo mėnesio, į kitas mokyklas tobulinti savo kompetencijų išvyko net 62 lietuvių kalbos mokytojai. Iš viso planuojama išleisti 100 lituanistų. 50 iš tautinių mažumų mokyklų ir 50 – iš mokyklų, vaikus ugdančių lietuvių kalba.

Tris mėnesius trunkančias stažuotes lietuvių kalbos mokytojams vykdo Ugdymo plėtotės centras, įgyvendinantis projektą „Pedagogų kvalifikacijos tobulinimo ir perkvalifikavimo sistemos plėtra (III etapas)“. Projektą finansuoja Europos socialinis fondas. 

Daugiau apie stažuotes – video: http://goo.gl/GAA1y9 

Daugiau informacijos:

Sonata Chranovskienė

Ugdymo plėtotės centro projekto 

„Pedagogų kvalifikacijos tobulinimo ir perkvalifikavimo sistemos plėtra (III etapas)“

Viešinimo specialistė

Tel. (8 5) 277 2181

El. p. sonata.chranovskiene@upc.smm.lt