Tinklalapio logotipas
Grįžti

bernardinai.lt: Ką reiškia „tikras lyderis“?
event 2015-02-04 domain Švietimo informacinių technologijų centras

bernardinai.lt: Ką reiškia „tikras lyderis“?
Kas, mūsų manymu, šiandien yra tikras lyderis? Daugelio žmonių vaizduotėje tai – visažinis superherojus, kuris prisiima atsakomybę, vadovauja savo pasekėjams, juos saugo ir gina. Tačiau tai – praėjusių laikų lyderio paveikslas. Jis tiek pat apdulkėjęs, kaip ir pasenusios lyderystės ugdymo programos, grindžiamos sėkmės modeliais jau praėjusių dienų pasaulyje. Dabar viskas yra kitaip. Bus kitaip rytoj.
 
25 metų darbo patirtį turinti lyderystės ekspertė Roselinde Torres, kalbėdama bendrame TED ir „Boston Consulting Group“ (BCG) pokalbių renginyje, atkreipė auditorijos dėmesį į pastebėtą tendenciją, – apklausus 4000 bendrovių ir organizacijų, kuriose buvo įgyvendinamos lyderystės gebėjimų ugdymo, mokymo darbo ir ne darbo vietoje, ugdomojo vadovavimo (koučingo), įvairaus pobūdžio vertinimo programos, paaiškėjo, jog 58 proc. jų jaučia talentingų lyderių trūkumą, o daugiau nei 50 proc. nesugebėjo išugdyti tinkamų lyderių.
 
Per daugelį metų mačiusiai ne vieną nesėkmės istoriją ekspertei kilo du klausimai: kodėl trūksta tikrų lyderių, nors tiek daug investuojama į lyderių ugdymą, ir ką tikri lyderiai daro kitaip nei visi, kad tobulėtų ir sėkmingai dirbtų?
 
Roselinde Torres tikslingai skyrė laiko ir pastangų, kad išsiaiškintų šiuos klausimus. Tai, ką jai pavyko sužinoti, ji apibendrino ir mielai dalijasi su visais besidominčiais lyderystės gebėjimų ugdymu. Savo pastebėjimus ji išdėsto vaizdo siužete „What it takes to be a great leader?“.
 
Taigi, ką reiškia „tikrasis XXI amžiaus lyderis“?
 
Ekspertės manymu, XXI amžiaus pasaulyje, kuris tapo daug globalesnis, kuriame taikomos ir naudojamos skaitmeninės technologijos, kuris tapo skaidresnis, kuriame smarkiai padidėjo informacijos srauto bei inovacijų sklaidos greitis, kuriame bemaž viskas įgavo pakankamai sudėtingą formą, pasirinkimas pasikliauti tradicine vystymosi ir tobulėjimo praktika tik trukdytų ugdyti lyderystės gebėjimus.
 
Tiesą sakant, pasak Roselinde Torres, tradicinis gebėjimų vertinimas remiantis apklausų rezultatais ar pasenusiais darbo pasiekimų kriterijais neduotų realistiško vaizdo ir tik „užliūliuotų“ mintimis apie savo tinkamą pasirengimą. Iš tikrųjų, kas yra XXI amžiaus lyderystė, nusako ir įrodo atsakymai į tris klausimus.
 
Pirmasis. Į ką žvelgiate, kai tikitės pokyčių savo verslo modelyje ar asmeniniame gyvenime? Atsakymas – į kalendorių. Su kuo leidžiate laiką? Kokiems dalykams skiriate laiko? Kur keliaujate? Ką skaitote? Kaip visas šias mintis išgryninate, kad suvoktumėte, ko, tikriausiai, jums trūksta, o po to nusprendžiate kažką nuveikti teisingo, kam esate pasirengę? Štai – lyderių, veikiančių išvien, komanda, kurioje svarbus kiekvienas. Štai – veiksniai, darantys įtaką man, štai – veiksniai, kurie turi poveikio kitam komandos nariui. Vis dėlto, krūvon susiplakę aplinkybės yra visų bendras reikalas, todėl priimami sprendimai keisti veiksmų strategijos kryptį ar numatyti sekantį žingsnį. Tikri lyderiai nenuleidžia galvų. Jie mato, kas vyksta už kampo. Jie keičia savo ateitį, o ne vien reaguoja į ją.
 
Antrasis. Kokiomis įvairiomis priemonėmis naudojamasi asmeniniame ir profesiniame rate? Neretai girdime apie ne vienoje organizacijoje susibūrusius „šaunių vyrukų ar merginų“ ratelius. Taip ir yra. Tačiau, praktiškai kiekvieną iš mūsų supa žmonės, su kuriais gerai jaučiamės. Taigi, čia kalbama apie gebėjimą megzti ir palaikyti ryšius su kitokiais žmonėmis. Taip, žmonės skirtingi. Skirtumai gali būti biologiniai, fiziniai, funkciniai, politiniai, kultūriniai, socialiniai, ekonominiai... Nepaisant visų jų, žmonės yra susiję. Jie bendrauja su jumis, pasitiki tiek, kad bendradarbiauja siekdami bendro tikslo. Tikri lyderiai supranta, kad kuo įvairesni žmonės sudaro tam tikrą ratą, tuo lengviau atpažinti bendresnius modelius, surasti sudėtingesniu sprendimus, nes tokiame būryje žmonių yra mąstančių kitaip nei jūs.
 
Trečiasis. Ar jums pakanka drąsos nesielgti taip, kaip anksčiau, nors tai lemdavo sėkmę? Juk patogu daryti tai, kas įprasta ir žinoma. Tikri lyderiai išdrįsta elgtis kitaip. Jie nekalba apie riziką. Jie tiesiog rizikuoja. Kažkas yra sakęs, jog svarbiausias pokytis įvyksta tuomet, kai gebate atsispirti žmonėms, teigiantiems, kad jūsų naujoji idėja yra naivi, neapgalvota ar paprasčiausiai kvaila. Įdomiausia yra tai, kad jus palaikysiantys žmonės bus kaip tik ne tie, kurių pritarimo buvo galima tikėtis. Dažniausiai tai bus žmonės, kurie mąsto kitaip ir dėl to nori prie jūsų prisijungti, kad galėtų žengti drąsų žingsnį. Ir tai bus ne žingsnis, o šuolis!
 
Atsakymai į šiuos tris klausimus kur kas geriau nei tradicinės lyderystės gebėjimų ugdymo programos galės padėti atskleisti, kokios jūsų galimybės tapti XXI amžiaus lyderiu.