Tinklalapio logotipas
Grįžti

Projekto „Lyderių laikas 2“ interviu. Tobulas žmogus – tai žmogus-paslaptis
event 2015-02-10 domain Švietimo aprūpinimo centras

Projekto „Lyderių laikas 2“ interviu. Tobulas žmogus – tai žmogus-paslaptis

2015-ųjų vasario 6 diena projekto „Lyderių laikas 2“ antrosios laidos švietimo lyderystės studentams, regis, įsimins ilgam. Ji buvo ypatinga ir nepakartojama dėl dviejų priežasčių. Pirma, tai buvo diena, kuomet jie dalyvavo paskutinėje šių studijų paskaitoje prieš išeidami rašyti savo baigiamųjų magistro darbų. Antra, tąkart ištisą dieną savo žinias ir išmintį studentams dovanojo ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto mokslo prorektorius, eruditas prof. Leonidas Donskis, kuris skaitė paskaitą „Tobulo žmogaus paveikslas“. Apie tai ir ne tik mūsų pokalbyje.​

Noriu priminti gražią istoriją: 2008-ųjų spalį Bačkonyse Jūs vedėte seminarą „Autoritetas, galia ir vaizduotė: lyderystė ir jos formos“ projekto „Lyderių laikas“ rengėjams. Tuomet projekto kūrėjai lyg vaikai išsižioję klausėsi Jūsų ir gavo neįkainuojamo įkvėpimo savo ambicingam užmojui įgyvendinti. Šiandien, po daugiau nei šešerių metų, Jūs skaitote paskaitą jau šio projekto „vaikams“ – švietimo lyderystės II laidos magistrantams. Koks tai jausmas? Ar tuomet, 2008-aisiais, tikėjote, kad „Lyderių laikas“ taip išaugs?

Gyvenant tokiu labai dinamišku laiku, kada niekas neužsibūna per daug ilgai ir pasirinkimo meniu yra be galo išsiplėtęs (taip pat ir akademiniame gyvenime, ir kūryboje), bet koks tęstinumas jau kelia malonų jausmą. Šis projektas buvo ir yra reikalingas, kitaip tęstinumo negaliu paaiškinti. Vadinasi, tai yra tikras dalykas, vadinasi, jis turėjo likti, vadinasi, jis buvo sėkmingas... Tęstinumas yra tai, kas iš tikrųjų išmėgina bet ką. O kas turi tęsinį ir gyvybę, tas yra tikra ir reikalinga. Taigi, švietimo lyderystės projektas pasiteisino.

O jausmas yra labai geras... Deja vu truputėlį, kaip sakytų prancūzai. Jau matyta kažkas, bet, kita vertus, yra viskas kitaip... 2008 metais aš kitaip žvelgiau į daug ką, aš buvau kitas žmogus. Prabėgo nemažai metų su mano nuotykiais ir politikoje, ir dabar, jau sugrįžus į akademinį gyvenimą...

Tai yra be galo įdomu! Tai – labai prasmingi gyvenimo epizodai.

DSC05024 

Kokia yra pagrindinė Jūsų žinutė, kurią šiandien savo paskaita norite perduoti studentams?

Mano žinutės esmė ta, kad mes neturime galvoti, jog šito pasaulio, kuriame gyvename, ir šito gyvenimo, kurį gyvename, laikas yra labai ribotas ir labai naujas. Aš noriu išsklaidyti iliuziją, kad visa tai susikūrė XX amžiuje. Iš tikrųjų, Europos kultūros pamatai yra labai gilūs. Visas modernusis pasaulis gimė daug anksčiau negu mes įsivaizduojame. Jis gimė XIV a., o gal netgi XIII a. pabaigoje kartu su Dante Aligjeri. Taigi, tai yra labai seni dalykai, be kurių nebūtų šiuolaikinio pasaulio.

Švietimo lyderystės studentams yra be galo svarbu suvokti, kad klasika, kanonas, didieji kūriniai, didžiosios idėjos šiandien yra tiek pat vertingos ir nepraradusios aktualumo, kiek jos buvo ir prieš porą šimtų metų. Tai, ką mes laikome originaliais dalykais, daugeliu atvejų yra daugiau ar mažiau vykusios paraštės didžiųjų dalykų puslapiuose.

Mano žinutė yra ta, kad turime suvokti lyderystę visame Europos kultūros, didžiosios Vakarų tradicijos kontekste, ir tam reikia plataus horizonto. Be to mes ne tik Europos, bet ir pavienių kultūrų nepaaiškintume. Mes nepaaiškintume Lietuvos be visos renesansinės tradicijos, Vilniaus, kaip miesto, be italų kultūros... Nepaaiškintume, apskritai, europietiško susietumo jausmo, kuomet tu supranti, kad italų operą kūrė ir vokiečiai, o austrų nuostabioji muzika buvo be italų neįmanoma... Dabar mūsų akyse gimsta ekonominis politinis solidarumas (duok Dieve, kad tik jis stiprėtų). Bet juk šimtmečius Europą siejo visų pirma kultūriniai, intelektualiniai saitai.

Manau, kad švietimo lyderystės programos studentams yra svarbu suvokti šiuos labai gilius dalykus. Aš net neabejoju, kad tam tikra prasme tai, ką mes kalbame Kaune arba Bačkonyse, ar dar kur vienokiu ar kitokiu būdu, visą laiką turi savo atliepinius Šveicarijos ar Italijos mažame miestelyje. Tai yra tas pats mūsų pasaulis.

Jūsų paskaita vadinasi „Tobulo žmogaus paveikslas“. Jeigu trumpai, koks jis? Ar, apskritai, įmanoma jį apibūdinti?

Suprantama, aš netikiu žmogaus tobulumu. Matyt, tobulumas yra ta sąvoka, kurią mes paliekame tikėjimo dalykams arba estetiniam išgyvenimui. Bet faktas yra toks, kad mes, laimei, esame netobulos būtybės. „Laimei“, nes žmogus savo netobulumo dėka yra ir kritiškas, ir ironiškas... Juokas egzistuoja savo netobulumo supratimo dėka.

Manau, kad tobulas žmogus, kaip aš jį metaforiškai nusakyčiau, yra žmogus-paslaptis. Žmogus, į kurio veidą mes galime žvelgti prabėgus daugeliui šimtų metų ir sunkiai galėti atsakyti į klausimą „kodėl“, bet neturėti jėgų pasitraukti. Taip yra su Hamletu, Don Kichotu, kunigaikščiu Myškinu literatūroje. Lygiai taip pat yra tapyboje su Leonardo da Vinči, Antonio van Deiko arba Rembranto nutapytais veidais. Tai yra žmonės, kurių tu negali užmiršti. Tai yra tobulas žmogus. Tobulas ne todėl, kad jis turėtų beprotišką ambiciją Dievui prilygti (kas yra iš principo neįmanoma ir beprasmiška), bet todėl, kad jis aktualizuoja žmonijos jautrumus vis iš naujo. O jeigu tavo dėka žmonija yra jautresnė ir atidesnė net ir tada, kai tavęs jau nebėra, reiškia, tu su mumis šioje žemėje likai.

DSCN6113t 

Esate ISM Vadybos ir ekonomikos (pabrėžiu) universiteto mokslo prorektorius, kaip vertinate tai, kad į ISM atėjo švietimas?

Labai džiaugiuosi! ISM yra nedidelis ir labai geras universitetas, kuris specializuojasi vadyboje ir ekonomikoje, o šie saitai su švietimo sfera yra be galo prasmingi. Jie rodo, kad vadyba yra svarbi ir humanitarams, ir švietimo žmonėms. O kita vertus, šie tiltai rodo, kad ta pati švietimo arba humanistikos dimensija grįžta kaip papildinys į patį ISM. Mes negalime parengti Lietuvos verslo elito arba geriausių vadybininkų ir ekonomistų, kurie neturėtų savo gilios švietimo dimensijos, pedagoginės misijos. Šie dalykai yra labai susiję. Manau, kad yra didelė laimė, jog projektas „Lyderių laikas“ atėjo į ISM. Jis tiesiog tobulina mano mokyklą.

Kaip vertinate pačią švietimo lyderystės magistrantūros programą? Ar ji naudinga, reikalinga Lietuvos švietimui?

Neabejotinai ji yra labai reikalinga. Švietimo žmogus (ar tai būtų mokytojas, ar dėstytojas, ar švietimo ekspertas) visų pirma gyvena tam tikrų vertybių, nuostatų rinkiniu. Šio rinkinio rengimas ir tobulinimasyra visa mūsų darbo esmė. Kas yra optimumas, kas yra tie patys geriausi dalykai, surinkti į vieną daiktą, kurio dėka mokytojai susikalbėtų su mokiniais, juos užkrėstų idėjomis, tikslais, savęs tobulinimu? Kad atsakytume į šį klausimą mes perkratome visus įmanomus archyvus: sąmonės, istorijos, meno, vadybos teorijų, mokslo, filosofijos, kultūros istorijos...

Kitaip tariant, švietimo lyderystės programa yra ore pakabintas nuolatinis klausimas: kaip kalbėtis su jaunais žmonėmis? Su jais neretai reikia kalbėtis jų kalba. Mes niekur nedingsime nuo šiuolaikinių technologijų, kuriose jau gyvena dabartiniai žmonės ir kuriomis jie gyvena. Bet tuo pat metu mes turime iš akių neišleisti didžiojo turinio – humanistinės didžiosios Europos turinio. Man atrodo, kad tokia kombinacija gali atsakyti į Jūsų klausimą. Mes siekiame šio derinio.

Virga Mačėnaitė-Luckienė

www.lyderiulaikas.smm.lt