Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Gausių šeimų atstovė: ilgesni mokslo metai žinių nepridės
event 2015-03-23 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Gausių šeimų atstovė: ilgesni mokslo metai žinių nepridės
Krūvis mokyklose per didelis, namų darbų per daug, bet Lietuvos moksleivių pasiekimai tarptautiniuose tyrimuose neblizga, todėl reikėtų savaite, o vėliau ir dviem, sutrumpinti vasaros atostogas. Tokią idėją svarstanti Švietimo ir mokslo ministerija siūlo moksleivių tėvams užpildyti anketas. Manoma, kad taip bus išspręstas ir moksleivių užimtumo klausimas, nors kai kurie tėvai verčiau rinktųsi savaitę edukacinių ir laisvalaikio programų nei rimtus mokslus – kai pro langą šviečia saulė, vaikai atsipalaiduoja.
 
Po mokslo metų – dar savaitė dienos stovyklų
 
„Nemanau, kad šiuo metu ilginti mokslo metus teisinga, kad per tas dvi savaites vasaros metu galima kokybiškiau vaikus išmokyti. Pažiūrėkite, kokia būna mokymosi kokybė: vyksta valstybiniai egzaminai, maišatis, saulė šviečia, šilta – mūsų vaikai nepratę šilumoje gyventi ir būti tokie pat mobilizuoti“, – šyptelėjo Gausių šeimų asociacijos vadovė Angelė Kostogrizienė.
 
Daugiau vaikų auginančioms šeimoms vaikų užimtumo klausimas, kurį pailgindama mokslo metus tikisi išspręsti ministerija, itin aktualus, bet daugelis verčiau rinktųsi oficialiam mokymuisi pasibaigus rengiamas dienos stovyklas, įdomias veiklas, skatinančias pažinti, tyrinėti, sužinoti nebūtinai mokymosi programose pažymėtų dalykų. Tėvams tai galėtų tapti ir savotiška brangių vasaros stovyklų alternatyva.
 
„Jeigu valstybė, užuot ilginusi mokslo metus, surastų galimybę vaikams rengti dienos stovyklas, po mokslo metų dar kokią savaitę tęstųsi tokios stovyklos, edukacinės programos, o toliau – poilsis, būtų daug tikslingiau.
 
Vaikams nereikėtų primygtinai mokytis, bet taip jie galėtų rasti įdomesnių veiklų, papildomų dalykų, atrasti motyvaciją“, – svarstė asociacijos atstovė, pridūrusi, kad bendros nuomonės, ar mokslo metų reikėtų ilgesnių, ar tokių kaip dabar, gausios šeimos kol kas neturi.
 
Šiuo metu mokinių atostogos prasideda birželio 1 dieną ir baigiasi rugpjūčio paskutinę dieną. Siūloma, kad 2015–2016 metais jų mokslo metai baigtųsi birželio 10 dieną, o 2016–2017 metais – birželio 16 dieną.
 
Ilgesni mokslai mažintų darbo krūvį
 
Nuo kitų metų moksleiviai mokykloje būtų užimti ilgiau, tėvams, kuriems sunku surasti, kas tris vasaros mėnesius prižiūrės jų atžalas, taptų lengviau. Ilginti mokymosi trukmę norinti ministerija turi ir kitų argumentų: atostogauti trumpiau reikėtų atsižvelgiant į „suspaustą“ mokymosi režimą, kaip intensyviai dirbama 32 savaites, o paskui eina ilga pertrauka, per kurią įgytos žinios primirštamos, reikėtų racionaliau paskirstyti krūvį, nes jis mokyklose per didelis, tenka pernelyg skubėti.
 
„Tėvai ir vaikai skundžiasi per didelėmis namų darbų apimtimis, tačiau vis tiek Lietuvos mokinių pasiekimai nėra aukšti: mus lenkia daugelis šalių. Mokinių raštingumas krenta“, – rašoma Švietimo ministerijos apklausoje, kurią tėvai gali rasti elektroniniuose dienynuose.
 
Prieš kelias dienas pradėta apklausa truks iki kovo pabaigos. Anketoje klausiama, kada turėtų baigtis mokslo metai: birželio 1, 10, 16 ar 23 dieną, teiraujamasi, ar tėvai sutiktų, kad mokytis jų atžalos pradėtų anksčiau – rugpjūčio pabaigoje, ir baigtų birželio pradžioje. Prašoma išsakyti požiūrį apie tai, ar brandos egzaminai turėtų prasidėti mokslo metų pabaigoje ir vykti šeštadieniais, ar tik mokymuisi pasibaigus. Tėvai savo nuomonę apie moksleivių vasaros atostogų trukmę gali pareikšti ir ministerijos interneto puslapyje.
 
Už ilgesnį mokymąsi birželį – kompensacija rugsėjį?
 
Ilgesni mokslo metai, pasak ministerijos viešųjų ryšių skyriaus, jau yra buvę 2008 metais, moksleiviai mokydavosi iki birželio 20 dienos. Tiesa, oficialiai 6–11 klasių moksleiviai nuo birželio 2 dienos galėjo užsiimti nepamokine veikla – važiuoti į ekskursijas, imtis įvairių veiklų, iš esmės – atostogauti, ir tik birželio 21 dieną užsukti į mokyklą pasiimti pažymių knygelės. Vėliau nutarta, kad mokyklos pačios gali nuspręsti, kiek ilgai truks mokslo metai, kada organizuoti pamokas, o kada – išvykas ir užklasinius užsiėmimus.
 
„Jei ilginami mokslo metai, vaikams turėtų būti kompensuojamos atostogos. Kaip kai kuriose Vakarų Europos šalyse: sakykime, Vokietijoje mokytis jie baigia liepos 1 dieną, vėl mokytis pradeda spalio 1 dieną. Nemanau, kad mums reikia trumpesnių atostogų“, – įsitikinusi A. Kostogrizienė.
 
Ilgesnis vaikų užimtumas, jos nuomone, yra geras dalykas, bet ilgesnis mokymasis nebūtinai teigiamai veikia fizinę ir psichinę vaikų sveikatą. Kalbant apie vaikų pasiekimus, jie nėra tokie prasti, kad reikėtų mokytis ilgiau. „Mūsų vaikai pagal išsimokslinimo ir mokumo lygį tikrai verti išsivysčiusių Europos šalių vaikų lygio. Galbūt pas mus daugiau muštro, kitokios mokymo programos, bet žinių kokybė, kiek esu kalbėjusi su kitose šalyse gyvenančiomis šeimomis, nėra prastesnė. Iš pradžių kalbos žinių bagažas mažesnis, bet vėliau paaiškėja, kad jie daug ką moka ir žino labai gerai.
 
Žinoma, paanalizavus, koks buvo vaikų žinių lygis prieš 10–15 metų ir dabar, matyti, kad jis aiškiai sumažėjęs. Vaikai vis mažiau raštingi. Tačiau reikėtų kalbėti apie tai, kad mokyklose dažnai dėstoma, o ne mokoma, be to, daug kas priklauso nuo vaikų motyvacijos mokytis“, – savo pastebėjimais pasidalijo Gausių šeimų asociacijos vadovė.
 
Apskaičiuota, kad Lietuvoje mokslo metai trunka 32 savaites, o daugumos Europos šalių moksleiviai mokosi keliomis savaitėmis ilgiau. Yra ir tokių šalių, kurių vaikams mokyklose tenka būti ir 40 savaičių per metus.
 
Rugilė Audenienė