Tinklalapio logotipas
Grįžti

balsas.lt: Tėvams priminta atsakomybė už jų nepilnamečių vaikų elgesį internete
event 2015-04-01 domain Švietimo informacinių technologijų centras

balsas.lt: Tėvams priminta atsakomybė už jų nepilnamečių vaikų elgesį internete
Šiais laikais internetas naudojamas ne tik kaip informacijos šaltinis, bet ir darbui ar naujų pažinčių užmezgimui. Vis dėl to būtina kalbėti ir apie pavojų, kurį sukuria ši erdvė, teigia VšĮ „Europos žmogaus teisių fondas“ (EFHR) atstovai
 
Pasak jų, internete galime pasijusti anonimais, o tai dažnai priveda prie savo emocijų nesuvaldymo ir pykčio išliejimo ant kitų. Kaip atskleidžia praktika, prieinama prie šmeižto, kitų įžeidinėjimo bei neapykantos kurstymo.
 
Nors elektroninė erdvė yra stebima ir pavyksta rasti bei nubausti asmenis kurstančius neapykantą – dažniausiai tai jauni vyrai (rašėme apie tai mūsų ankstesniuose straipsniuose), praktika atskleidžia, kad apie nusikaltimus elektroninėje turėtų būti pradedama kalbėti jau pradinėse mokyklose. Ne tik vaikams, bet ir tėvams reikėtų priminti, kad jų vaikų internete padaryti nusikaltimai, būtent juos – tėvus – gali patraukti administracinėn atsakomybėn už vaikų nepriežiūrą.
 
Kaip pavyzdį galima pateikti nepilnamečio asmens, jaunimo pamėgtame socialiniame tinkle „Facebook“, įžeidimo bylą. 2014 m. vasarą šiame tinkle, buvo sukurta paskyra, kurios pavadinime pasinauduota nepilnamečio asmens vardu ir pavarde su prierašu „(…) yra debilė“.
 
Paskyroje buvo patalpinta ir iš nukentėjusiosios privataus profilio nukopijuota nuotrauka.
 
Tyrimo metu nustatyta, kad paskyrą sukūrė klasės draugė. Pagal LR Baudžiamojo kodekso 155 str. 1 d. atsako tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų. Už šios nusikalstamos veikos padarymą atsako asmuo, kuriam iki nusikaltimo padarymo buvo suėję 14 m. Kadangi šioje byloje asmeniui nusikalstomos veikos padarymo metu nebuvo sukakę dar 14 m., ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, tačiau bylos medžiaga perduota vienam iš komisariatų dėl tėvų patraukimo administracinėn atsakomybėn už vaikų nepriežiūrą. Tėvams gresia įspėjimas, o pakartotinai prasikaltus – 115 EUR bauda.
 
Šis įvykis atskleidžia ne tik nepakankamas visuomenės žinias apie žodžio laisvės ribas, bet ir parodo, kad atsakomybė už nusikaltimus elektroninėje erdvėje yra neišvengiama, sakoma EFHR pranešime.