Tinklalapio logotipas
Grįžti

Lietuvoje ir visame pasaulyje – veiksmo savaitė „Teisė į mokslą“
event 2015-04-23 domain Lietuvos vaikų ir jaunimo centras

Lietuvoje ir visame pasaulyje – veiksmo savaitė „Teisė į mokslą“

Balandžio 23 d., Vilnius. Balandžio 26 – gegužės 2 d. Lietuvoje ir visame pasaulyje rengiama edukacinė kampanija Visuotinė veiksmo savaitė „Teisė į mokslą“. Organizatorių tikslas atkreipti visuomenės dėmesį į pasaulinę švietimo problemą – nepakankamą kokybiško švietimo prieinamumą, naujus švietimui keliamus iššūkius 2015–2030 m. Visuotinę veiksmo savaitę remia UNESCO, veiklas Lietuvoje koordinuoja LR Švietimo ir mokslo ministerija, vykdo – Lietuvos vaikų ir jaunimo centras.

„Dar 2000 m. pasaulio lyderiai pažadėjo imtis veiksmų, kad iki 2015 m. švietimas būtų prieinamas visiems pasaulio gyventojams. Tačiau šie pažadai taip ir liko neištesėti,“ – sako Jolanta Markevičienė, Visuotinės veiksmo savaitės renginių Lietuvoje organizatorė. UNESCO parengtoje visiems prieinamo švietimo tikslų įgyvendinimo 2000–2015 m. ataskaitoje konstatuojama, kad nors pažanga akivaizdi, pagrindinis tikslas – visiems prieinamas švietimas – vis dar nepasiektas.

Pasak J. Markevičienės, nors 1999–2012 m. besimokančių vaikų skaičius ženkliai išaugo, tačiau 2012 m. 58 mln. vaikų vis dar nelankė mokyklos ir šio skaičiaus kitimas sustojo. Baigiantis 2015 m. 1 iš 6 vaikų žemų ir vidutinių pajamų šalyse, t. y. beveik 100 mln. vaikų, taip ir nebaigs pradinės mokyklos. „Visuotinės veiksmo savaitės veiklos kaip tik ir siekia skatinti pilietinę visuomenę pareikalauti iš politikų atskaitomybės už nepasiektus rezultatus ir skatinti, kad tai, kas žadama, taptų realybe iki 2030 m.,“ – sako ji.

Tarptautiniai mokymosi pasiekimų tyrimai rodo, kad taip pat Lietuvoje apstu švietimo problemų – nors pradinio ugdymo pasiekimai vertinami gerai, tačiau paauglių pasiekimai yra gerokai žemesni už Europos šalių vidurkį. Rengiant Visuotinę veiksmo savaitę Lietuvos švietimo bendruomenė kviečiama ne tik prisijungti prie pasaulinių veiksmų, bet ir siekti, kad Lietuvos mokyklose vaikai gautų kokybiškesnį išsilavinimą, ieškotų naujų metodų.

Visuotinės veiksmo savaitės renginiai ir konkursai:

Virtuali „Mokyklų draugiškumo mugė“ organizuojama, skatinant gerosios patirties mainus tarp Lietuvos mokyklų – sukurtų metodų dalybas, keitimąsi pamokų planais, renginių scenarijais ir visais kitais sumanymais bei inovacijomis, kurios galėtų padėti moksleiviams lengviau ir įdomiau mokytis, motyvuotų domėtis dėstomais dalykais arba tiesiog gyvenimą mokykloje padarytų spalvingesniu.

„Manifestas, kad kiekvienas vaikas gautų jam reikalingą  išsilavinimą“ inicijuojamas, siekiant prisidėti prie pasaulio švietimo bendruomenės siekių, kad kiekvienas vaikas gautų jam reikalingą išsilavinimą. Manifeste mokyklos išreikš savo poziciją šiuo klausimu, pateiks savo siūlymus, kaip užtikrinti, kad būtų realizuota viena pamatinių žmogaus teisių – teisė į išsilavinimą.

Mokyklų iniciatyvų konkursas „Vote for education!“ organizuojamas, skatinant mokyklas pasijausti pasaulinės švietimo bendruomenės nariais, diskutuoti apie pasaulines švietimo problemas bei tikslus 2016–2030 m. Balandžio 26 – gegužės 16 d. mokyklos kviečiamos kūrybiškai išreikšti savo, kaip pasaulio piliečių poziciją už tai, kad visi pasaulio vaikai galėtų lankyti mokyklą ir taip raginti politikus, valstybių vadovus prisiimti atsakomybę už švietimo tikslų įgyvendinimą. Moksleiviškų iniciatyvų foto ir video darbų paroda nuo balandžio 27 d. bus eksponuojama  svetainėje www.savaite.lvjc.lt

Taip pat rengiami kūrybiniai konkursai: Foto konkursas „ Pamoka ne klasėje“, Atvirukų konkursas „ Visi vaikai turi teisę mokytis!“ bei „Mokyklos gyvenimas Repo stiliumi“. 

Apie Visuotinę veiksmo savaitę

Visuotinė veiksmo savaitė - tai pasaulinės švietimo kampanijos (Global Campaign for Education) ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacijos (UNESCO) visuotinė akcija. Ji pradėta organizuoti 2001 m. kaip kasmetinis įvykis, kai švietimo srityje dirbančios organizacijos tuo pačiu metu stengiasi atkreipti dėmesį į įvairias su švietimu susijusias problemas.

Šia kampanija siekiama didinti informuotumą apie švietimo problemas pasaulyje, taip pat raginti vyriausybes tęsėti savo pažadą - iki 2015 m. suteikti kokybišką švietimą visiems. Kasmet prie šios akcijos visame pasaulyje prisijungia milijonai studentų, dėstytojų, mokytojų, mokinių, kitų aktyvistų.

Daugiau informacijos:
Jūratė Janavičienė, Lietuvos vaikų ir jaunimo centro atstovė
Tel.: (8 5) 205 4705, (8 610) 02633
El. p.: jurate.j@lvjc.lt
Konstitucijos pr. 25, LT-08105, Vilnius