Tinklalapio logotipas
Grįžti

Mokyklos nuščius vienai minutei
event 2015-04-28 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Mokyklos nuščius vienai minutei

Balandžio 29 d. minime Tarptautinę triukšmo supratimo dieną. Ta proga Švietimo ir mokslo ministerija kviečia visose mokyklose per ilgąją pertrauką vieną minutę nuo 14.15 val. iki 14.16 val. praleisti visiškai tyliai. Rekomenduojama įprastą mokyklos skambučio garsą tą dieną pakeisti į natūralius gamtos garsus, pvz., paukščių čiulbėjimo. 

Švietimo ir mokslo viceministrė dr. Natalja Istomina kviečia Lietuvos mokytojus išradingai prisidėti prie Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimo, su mokiniais organizuoti įvairius kūrybinius renginius, atkreipiančius dėmesį į triukšmo padarinius. Akcijos „Tylos stebuklinga versmė“ tikslas – ugdyti vaikų supratimą apie triukšmo žalingą poveikį, pabrėžti, kad vaikai ir jaunimas yra labiau paveikiami neigiamų triukšmo padarinių, ugdyti jų atsakomybę. Minėdami šią dieną taip pat skatiname kurti tylesnius namus, mokyklas, poilsio aplinką.

Kad akcija „Tylos stebuklinga versmė“, skirta Tarptautinei triukšmo supratimo dienai, pavyktų sklandžiai, ministerija yra parengusi rekomendacijas mokytojams, visuomenės sveikatos priežiūros specialistams, dirbantiems mokyklose. Rekomendacijose apžvelgiama, koks triukšmo poveikis žmogaus sveikatai, triukšmo prevencinės priemonės, pateikiama meno, kuriame vaizduojamos tylos variacijos, pavyzdžių.  

Tarptautinė triukšmo supratimo diena įtraukta į Pasaulio sveikatos organizacijos atmintinų dienų sąrašą. Tos dienos renginiais atkreipiamas visuomenės dėmesys į ilgalaikio triukšmo sukeliamus padarinius. Triukšmas žmones veikia tiek fiziologiškai, tiek psichologiškai, ilgalaikis triukšmas gali rimtai sutrikdyti sveikatą, pvz., padidinti kraujospūdį ar sukelti širdies ligas. Daugeliu laboratorinių tyrimų nustatyta, kad triukšmas daro neigiamą poveikį vaikų mokymuisi. Paskutiniu laiku didelis dėmesys skiriamas paauglių klausos sutrikimams. Dėl muzikos klausymosi per ausinukus apie 17 proc. europiečių paauglių yra susilpnėjusi klausa. 5–10 proc. jaunų muzikos klausytojų turi didelę riziką prarasti klausą po penkerių ir daugiau metų, jeigu klausosi muzikos ilgiau nei po valandą per dieną.

Triukšmas žmonių sveikatą veikia ir netiesiogiai – dirgindamas ar trikdydamas miegą. Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuro 2011 m. išleistame leidinyje „Aplinkos triukšmo ligų našta. Prarastų sveikų gyvenimo metų kiekybinis įvertinimas Europoje“ skelbiama, kad dėl transporto sukeliamo triukšmo europiečiai kasmet praranda ne mažiau kaip 1 mln. sveiko gyvenimo metų.

Europos Parlamentas ir Taryba siekia, kad ne vėliau kaip iki 2020 m. Europoje būtų reikšmingai, iki beveik PSO rekomenduojamo lygio, sumažinta akustinė tarša.

Tarptautinės triukšmo supratimo dienos minėjimo iniciatorius – 1910 metais įkurta Jungtinių Amerikos Valstijų ne pelno siekianti organizacija „Klausos ir komunikacijos centras“  (www.chchearing.org). 

Švietimo ir mokslo ministerijos

Komunikacijos skyrius

Tel. (8 5) 219 1253

El. paštas info@smm.lt