Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Vilniaus mokyklų pertvarka: vienas pagerino, kitas išstūmė į prastesnes patalpas
event 2015-05-06 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Vilniaus mokyklų pertvarka: vienas pagerino, kitas išstūmė į prastesnes patalpas
Daugiau nei dešimtmetį vykstanti mokyklų tinklo pertvarka vienas Vilniaus mokyklas paliko kyboti ore glaudžiantis ne savo patalpose, kitas privertė išsikraustyti į prastesnį pastatą. Kitos, priešingai, turi vilties tapti specializuotomis arba džiaugiasi, kad reformos jas aplenkė. Trečios ir pačios nelabai žino, kokio statuso siektų.
 
Mokyklos patalpos – „ore“
 
„Mokykla ant oro“, – taip Antakalnio progimnazijos padėtį apibūdino direktorius Tomas Jankūnas.
 
Savivaldybės tarybos nutarimu Antakalnio vidurinė mokykla skilo į dvi ugdymo įstaigas: gimnaziją ir progimnaziją. Antakalnio gimnazija liko savo patalpose, o Antakalnio progimnazijai savivaldybė turėjo suteikti kitas – vis dėlto beveik metus ji glaudžiasi lenkų ir rusų Joachimo Lelevelio vidurinės mokyklos patalpose, kurias pagal panaudos sutartį ji pati ir suteikė.
 
„Tuo esame unikalūs Vilniaus mieste, bet nemanau, kad tai geras sprendimas, nes reikia įgyvendinti ugdymo planą, tvarkaraščius sudaryti, sukuriama administracinė sistema, kad vieni su kitais derintumėmės. Nors ugdymo planas visiems vienodas, sukurtos tokios sąlygos, kad visko suderinti fiziškai neįmanoma“, – sakė Antakalnio progimnazijos direktorius, įsitikinęs, kad vykdant pertvarkas reikėtų atsižvelgti ne vien į konkrečių mokyklų, bet ir visų seniūnijų situacijas.
 
Prieš vienuolika metų rengiantis tinklo pertvarkai, buvo suskaičiuota, kad nemažai moksleivių Vilniuje mokosi antroje pamainoje. Toks mokymosi grafikas ir dabar išlikęs, pavyzdžiui, Fabijoniškių seniūnijoje, ir, anot T. Jankūno, besimokančių pamainomis tik daugės, jei bus leista visoms norinčioms ugdymo įstaigoms specializuotis – tapti mokyklomis, didesnį dėmesį skiriančiomis sportininkams, menininkams ir panašiai. Toks sprendimas tėvus privers mažesnius vaikus leisti į labiau nutolusias įprastas miesto mokyklas.
 
„Reforma pernelyg ilgai išsitęsė ir kažkada turi baigtis, nes iš esmės koncentruojamės į marškinius, o ne į žmogaus vidų, jo ugdymą, kokybę. Tai vyksta tik dėl to, kad yra keletas maištaujančių ir nėra politikų, kurie iš esmės įsigilintų į tai, kas vyksta. Aš ir kaip tėvas galvoju: jeigu matau šalia namų mokyklą, visai nenoriu, kad vaikas eitų į kitą ir mokytųsi po pietų, nes net ir higienos normos nurodo, kad pamokos turėtų prasidėti tarp 8–9 valandos. Ir jei matau už kelių šimtų metrų tuštėjančią mokyklą, kuri galėtų vaiką priimti, jis mokytųsi dieną, bet ten darome specializuotą visiems miesto vaikams, pasirinktas pertvarkos būdas netinkamas“, – vieną iš tėvams kilsiančių sunkumų nupasakojo Antakalnio progimnazijos direktorius T. Jankūnas.
 
Jo požiūriu, Antakalnyje mokyklų pakaktų, bet mažesnių vaikų kelias į jas pailgėtų, jei kaimynystėje esanti Mikalojaus Daukšos vidurinė mokykla taptų Vilniaus Gedimino technikos universiteto inžinerijos gimnazija. Atsirastų grėsmė, kad ilgainiui vyks gabesnių vaikų atranka, kuri paveiks ir kaimynines mokyklas. „Vienos mokyklos įgyja teisę tapti specializuotomis, savivaldybės taryba ją patvirtino daugiau nei dvidešimčiai, o mūsų jau nebeklausia – sako, jūs jau pertvarkyti, nebeturite žodžio. Vyksta institucinė diskriminacija.
 
Aš puikiai suprantu, kad kaimynų padarymas specializuotais veiks ir mano mokyklos likimą. Kažkas specializuosis, kažkas rankios vaikus, dalies jų bus atsikratoma, vadinasi, turiu numatyti, kad jie gali ateiti pas mane, ir tam tinkamai pasiruošti“, – kalbėjo direktorius.
 
Tuo metu Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinės bendruomenė pokyčių laukia nusiteikusi viltingai. Nors Vilniaus miesto savivaldybės bendrojo ugdymo mokyklų tinklo pertvarkos 2014–2015 metų plane visi taškai dar nesudėti, mokyklos direktorė Regina Mikalauskienė sakė, kad diena, kai ugdymo įstaiga taps tokia, kokios nori bendruomenė, vis artėja. „Turime laiko ir tikime, kad viskas susidėlios teigiamai“, – vylėsi pedagogė.
 
Vilniaus Mikalojaus Daukšos vidurinė mokykla ketverius metus bendradarbiauja su Vilniaus Gedimino technikos universitetu (VGTU) tiksliųjų ir gamtos mokslų srityje, nuo praėjusių metų, įgyvendinant Švietimo ir mokslo ministerijos patvirtintą pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo kartu su inžineriniu ugdymu programas, kurioms pritarė ir savivaldybė, siekia VGTU inžinerijos gimnazijos statuso. Šioje mokykloje, remiant Vilniaus universiteto Konfucijaus institutui, veikia ir pirmoji Lietuvoje Konfucijaus klasė, kurioje mokoma kinų kalbos, vykdomi Lietuvos ir Kinijos kultūrą, meną, mokslą jungiantys projektai.
 
Dviejų universitetų parama ir inžinerinė kryptis, anot direktorės, kilstelėjo ir moksleivių motyvaciją bei pačios mokyklos reitingus.
 
Tam tikrų pliusų mokyklų reforma atnešė ir Antakalnio progimnazijai – nesibaigiantys pokyčiai, anot direktoriaus T. Jankūno, vargina, bet atsirado galimybė daugiau dėmesio skirti ne abiturientų rengimuisi egzaminams, o paaugliams. Kuriasi naujos tradicijos, mokytojai turi daugiau laiko ir pajėgų dirbti su moksleiviais, kurie paauglystės periodu ima mokytis prasčiau.
 
Suaugusiems – mokykla be salės ir kiaurais langais

Kiek kitaip susiklostė Vilniaus „Židinio“ suaugusiųjų gimnazijos likimas – nors bendruomenė nenorėjo išsikelti iš renovuotų iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų patalpų Kauno gatvėje, savivaldybės administracija prašymų neišgirdo. Suaugusiųjų mokyklai teko įsikurti rusų mokyklos patalpose Algirdo gatvėje, kuriose erdvės daug mažiau, jos menkiau pritaikytos besimokančiųjų poreikiams.
 
„Taryba priėmė tokį sprendimą išsikelti, ir taškas, – Alfa.lt sakė gimnazijos direktorė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Birutė Perveneckienė. – Algirdo gatvė nėra strategiškai patogi vieta, mokiniai ir mokytojai, kurie atvažiuoja automobiliais, neturi kur jų pasistatyti, bando įsikomponuoti į prekybos centro aikšteles. Patalpos labai šaltos – nežinau, kaip jas tvarkė, bet per langus vėjas kiaurai pučia.“
 
Mokykloje, kurioje šiuo metu mokosi 389 suaugusieji nuo 18 iki 50 metų, nėra net tinkamos salės renginiams. Jos buvusiose patalpose Kauno gatvėje įsikūrė Vilniaus miesto Sporto centro padalinys, Vilniaus gimnastikos mokykla. „Židinio“ gimnazijos bendruomenei atrodo, kad tai buvo tiesiog vieno savivaldybės klerko kaprizas – dabar suaugusiems tenka mokytis prastesnėmis sąlygomis, o jiems priklausęs pastatas stovi pustuštis.
 
„Tame pastate nelabai ko yra – kaip buvo gimnastikos mokykla, taip ir liko, atseit kaip Sporto centro padalinys, bet ką reiškia, kai suremontuotose klasėse įrengiamos rūbinės? Tai šimtaprocentinis neūkiškumas. Tose patalpose buvo ir puiki aktų salė, kuri tiko mūsų reikmėms, čia mes visai neturime salės, nors švenčiame ir Rugsėjo 1-ąją, ir šimtadienius“, – keletą problemų įvardijo B. Perveneckienė.
 
Suaugusiųjų, kurie susigriebia baigti mokyklą, direktorės skaičiavimais, netrūksta. Mokslų prireikia grįžusiems emigrantams, merginoms, kurios tapo mamomis nebaigusios mokyklos, jaunuoliams, dar mokyklos suole pradėjusiems dirbti, kad išlaikytų tėvus, ir savo ugdymu susirūpinusiems vėliau. Į „Židinio“ gimnaziją ateina ir vyresnių žmonių, kuriems baigti dvylika klasių prireikė dėl darbo.
 
„Kai kurie yra nuo darbdavio nuslėpę, kad nebaigė vidurinės, juos priima į darbą ir ima reikalauti atestato – tada suka uodegas ir atbėga tęsti mokymosi“, – šyptelėjo direktorė.
 
Mokykla specialių poreikių vaikams nenori vien keisti pavadinimo
 
Iki šių metų rugsėjo Švietimo įstatymas įpareigoja vidurines mokyklas persitvarkyti į pagrindines, progimnazijas ir gimnazijas. Tuo metu ugdymo įstaigos, mokančios specialių poreikių turinčius vaikus, kartais pačios nežino, kuriuo keliu pasukti.
 
Viršuliškėse įsikūrusią Vilniaus „Atgajos“ specialiąją mokyklą savivaldybė iki rugpjūčio norėtų pertvarkyti į specialiąją mokyklą – daugiafunkcį centrą. Tokį pageidavimą oficialiai yra išreiškusi ir mokyklos taryba. Vis dėlto abejojama, kurį kelią pasirinkti geriau.
 
„Šiandien neturime tvirtos pozicijos, ar mes norime, ar nenorime tapti specialiojo ugdymo centru todėl, kad nežinome bendros politinės situacijos. Mes kaip mokykla teikiame gana daug funkcijų, neapsiribojame tik pamokomis ir paprastu ugdymu, o keisti pavadinimą tik dėl pavadinimo ne visada yra prasmės.
 
Ar manome, kad po reformos pasikeistų tik pavadinimas? Jeigu keistųsi, tai ne tik pavadinimas, bet yra dar kitų dalykų – finansavimo ir visų kitų, dėl kurių nesame apsisprendę“, – aiškino „Atgajos“ direktorė Edita Astapovičienė.
 
Mokinių, kuriems reikalingas specialus ugdymas, šioje mokykloje tik daugėja. „Šiais metais skaičius didesnis ir dėl buvusio didesnio gimstamumo prieš septynerius metus – kai didesnis moksleivių skaičius, proporcingai daugėja ir vaikų su specialiaisiais poreikiais“, – sakė E. Astapovičienė.
 
Reforma – pro šalį
 
Prieš porą metų daug visuomenės aistrų sukėlė ketinimas priešmokyklines grupes sostinėje perkelti iš darželių į mokyklas. Kai kurios pradinės mokyklos taip pat turėjo persitvarkyti ir tapti darželiais-mokyklomis. Viena tokių savivaldybės mokyklų tinklo pertvarkos plane liko ir Vilniaus Medeinos pradinė mokykla.
 
„Tai buvo prieš trejus metus, paskui mus paliko ramybėje, o kelias grupes darželinukų priėmė į kitas mokyklas. Buvo daug diskusijų, bet paskui savivaldybė paskaičiavo, kad keisti mūsų mokyklos neapsimoka. Turime dvi vaikų su proto negalia klases, be to, šalia yra mokyklų, kurios nesurenka vaikų, į jas pradeda įkėlinėti darželinukų grupes“, – sakė Medeinos pradinės mokyklos direktorius Virginijus Molis, pridūręs, kad savivaldybė dažnai nurašo mokyklų pertvarkos planus nuo ankstesnių metų.
 
Pradinių mokyklų poreikį, pasak jo, diktuoja tėvai – vieniems norisi, kad vaikai mokytųsi ramesnėje aplinkoje, kiti planuoja juos leisti į pagrindinę ar vidurinę, kad į penktą klasę žengtų kartu su bendraklasiais, su kuriais mokėsi nuo pirmųjų metų. 
 
Rugilė Audenienė