Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Rūkančius nepilnamečius policijai įduoda ir mokytojai
event 2015-06-02 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Rūkančius nepilnamečius policijai įduoda ir mokytojai
Prie mokyklų ir po daugiabučių langais rūkantys paaugliai šį savaitgalį turėjo slėpti cigaretes – policija visoje Lietuvoje atliko reidą ir baudė sučiuptų nepilnamečių tėvus.
 
Policininkai sako, kad svarbiausia ne skirti baudas, o paskatinti nerūkyti. Apie netoliese rūkančius moksleivius jau praneša ir mokyklų darbuotojai. Per mėnesį Marijampolės apskrityje surašyti 34 protokolai dėl nepilnamečių rūkymo.
 
Dvyliktokai – pilnamečiai, mokytojai paskui rūkančius nebėgios
 
„Čia visų mokyklų didžiausia bėda. Anksčiau, prieš penkerius, šešerius metus buvo ir pas mus ta problema, per ilgąsias pertraukas atrodydavo, kad parūkyti išeidavo tiesiog pusė mokyklos. Dabar mūsų mokykloje kažkaip ne prestižas rūkyti – jau dvejus metus mokosi gana nemažas būrys sportininkų“, – paklaustas apie nepilnamečių rūkymo aplink mokyklas problemą, pasakojo Vilniaus Fabijoniškių vidurinės mokyklos direktorius Vytas Karsokas.
 
Anksčiau rūkymo klausimas buvo neišsprendžiamas ir šios mokyklos bendruomenei – moksleiviai traukdavo dūmą ir lauke, ir tualetuose. Mokyklai pradėjus siekti sporto gimnazijos statuso ir į jaunuolių gretas įsiliejus krepšininkams, futbolininkams, imtynininkams, rūkymo problema beveik išnyko.
 
„Pavienių atvejų yra, negali pasakyti, kad mes visiškai šventi, bet moksleiviai pradeda lygiuotis į sportininkus, rūpintis savo fizine sveikata, gal padeda ir užimtumas. Žinoma, kartais net žiūrovai, kurie ateina stebėti mūsų stadione vykstančių varžybų, arba suaugę, kurių vaikai ten treniruojasi, bėga už konteinerių ir traukia dūmą“, – pastebėjo Fabijoniškių mokyklos direktorius.
 
Mokyklos vadovas suskaičiavo, kad sostinėje yra ugdymo įstaigų, už kurių vartų stovi šiukšliadėžės nuorūkoms mesti, jaunuoliai ten ir išeina parūkyti. „Supraskite dar ir tokį dalyką, kad nemažai dvyliktokų jau pilnamečiai, negali jiems kažką pradėti aiškinti už mokyklos teritorijos. Neįsivaizduoju, jeigu atvirai pasakius, kad mokytojai pradėtų bėgioti už mokyklos ribų, gaudyti vaikus, juos bausti“, – savo požiūrį išdėstė V. Karsokas.
 
Bausti už rūkymą mokytojai negali, bet apie taip besielgiančius nepilnamečius pranešti policijai nedraudžiama. Pastaruoju metu vienos mokyklos administracija apie tokį atvejį informavo Marijampolės policiją.
 
Bauda nuo 14 eurų
 
Rūkančius jaunuolius pastebėję daugiabučių gyventojai paprastai į juos tiesiog nekreipia dėmesio. „Kartais matau, kad rūko šalia mokyklos. Po langais nerūko, randa geresnių vietų“, – kalbėjo vieno Kaminkėlio daugiabučio bendrijos pirmininko pareigas neseniai nustojęs eiti Robertas.
 
Apie bendruomenių renginių metu rūkančius nepilnamečius daugiabučio gyventojams gal ir norėtųsi pranešti, bet paprastai jie greitai išsislapsto – lieka tik nuorūkos.
 
Balandį Seimas priėmė Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis įtvirtino draudimą nepilnamečiams rūkyti tabako gaminius ar jų turėti. Nuo šių metų gegužės nustatyta ir administracinė atsakomybė už šį pažeidimą – 18 metų neturintys asmenys, rūkantys įprastas ar elektronines cigaretes, ar turintys įvairių tabako ir susijusių gaminių, užsitrauks baudą nuo 14 iki 28 eurų. Iš jų bus konfiskuoti ir turimi tabako ar su juo susiję gaminiai.
 
Baudą už jaunesnių kaip 16 metų rūkalių nusižengimus turės sumokėti tėvai arba globėjai. Pakartotinai pagauti rūkantys jaunuoliai už juos atsakingų suaugusių kišenes palengvins 28–86 eurais.
 
„Jau yra buvę ir nubaustų. Iš tiesų čia didelė problema, nes iš vaikų negali išgauti, kas jiems davė cigarečių arba padėjo įsigyti. Kartais jie rūko visai nesislėpdami. Policijos pozicija ta, kad esmė ne nubausti, esmė – kad jie nerūkytų“, – kalbėjo Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos atstovė Daiva Klimavičienė.
 
Vasario mėnesį, kai dar nebuvo įsigaliojusio įstatymo, draudžiančio nepilnamečiams ne tik rūkyti, bet ir turėti rūkalų, elektroninių cigarečių, Marijampolės policija vykdė prevencinę akciją, norėdama išsiaiškinti, kur moksleiviai rūko, meta nuorūkas, kur gauna cigarečių.
 
Policijos pareigūnai iššūkavo teritorijas aplink septynias mokyklas, pasidairė miesto aikštėje, jaunimo pamėgtame parke – tose vietose, kuriose rūkyti draudžiama. Keletą dienų trukusios programos metu nubausti du nepilnamečiai. Toks nedidelis skaičius reiškė, kad iš esmės nebuvo jokio prievartinio mechanizmo, draudžiančio mokiniams rūkyti – įstatymo, kuriame sakoma apie draudimą rūkyti švietimo įstaigų teritorijose, jaunuoliai laikėsi. Bausti buvo galima tik tuos, kurie tai darė savivaldybių patvirtintose nerūkymo zonose.
 
Įstatymo papildymas viešai cigaretę užtraukti mėgstančius nepilnamečius kiek sutramdė: per gegužės mėnesį vien Marijampolės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas surašė 34 protokolus dėl 14–18 metų vaikų rūkymo ir tabako gaminių turėjimo.
 
„Rūkančius vaikus nustato patys pareigūnai tam skirtų priemonių metu. Gerai, kad į šią problemą atsakingai žiūri ir kai kurios mokyklos – pastaruoju metu viena iš jų informavo apie tai, kad mokiniai rūko“, – sakė Marijampolės apskrities policijos komisariato atstovė D. Klimavičienė, pridūrusi, kad pareigūnams vis tiek svarbiau ne baudos, o prevencija.
 
Gegužė – nerūkymo mėnuo
 
Sekmadienį visoje šalyje policija organizuoja prevencinę akciją, kurios metu, pastebėję rūkančius nepilnamečius, jiems primins galiojančius įstatymus ir skirs administracines nuobaudas. Gegužė kasmet skelbiama nerūkymo mėnesiu, todėl šį įprotį turinčių dėmesį siekiama atkreipti ne pirmą kartą.
 
„Šią dieną visi rūkantieji skatinami bent vieną dieną nerūkyti, o visuomenė raginama susipažinti su rūkymo žala ir pasauline tabako epidemija. Pagrindinis šios akcijos tikslas yra apsaugoti dabartinę ir būsimas kartas nuo tabako vartojimo sukeliamų sveikatos, socialinių, aplinkos ir ekonominių problemų bei priverstinio kvėpavimo tabako dūmais“, – sakė Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.
 
Rugilė Audenienė