Tinklalapio logotipas
Grįžti

balsas.lt: Ar mažiau pasirinkimo abiturientams yra geriau?
event 2015-07-07 domain Švietimo informacinių technologijų centras

balsas.lt: Ar mažiau pasirinkimo abiturientams yra geriau?
Jau praėjusią savaitę prasidėjo bendrasis priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas. Bendrojo priėmimo prašymai teikiami ir koreguojami tik internetu Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrajam priėmimui organizuoti (LAMA BPO) informacinėje sistemoje iki liepos 18 d. 15 val.
 
Pagrindinio priėmimo pirmojo etapo metu, stojantysis į prašymą gali įtraukti iki 9 pageidavimų, kuriuos galima papildyti ar išbraukti, keisti jų eiliškumą, pasirinkti studijų formą ir finansavimo pobūdį.
 
Šiais metais sumažėjo pasirinkimas abiturientams – jei vietoje 12 į prašymą galimų įtraukti pageidaujamų specialybių gali pateikti jau tik 9.
 
tv3.lt domėjosi, kodėl buvo sumažintas šis į prašymą galimų įtraukti pageidavimų sąrašas ir kokią įtaką studentams tai padarys.
 
Priėmimą į aukštąsias mokyklas organizuojančios „LAMA BPO“ atstovė spaudai Aldona Steponavičiūtė patikino, kad šiais metais pageidavimų sąrašas sumažėjo nuo 12 iki 9.
 
„Praėjusiaisiais metais savo prašyme studijuoti, stojantieji galėjo įrašyti iki 12 pageidavimų. Šiemet galima įrašyti iki 9 pageidavimų. Pageidavimų skaičius buvo sumažintas siekiant padidinti stojančiųjų motyvaciją: išnagrinėjus statistiką paaiškėjo, kad pagal 9–12 pageidavimą gautas kvietimas stojančiojo dažniausiai netenkindavo ir sutartis studijuoti pagal jį nebuvo pasirašoma“, -tikino A. Steponavičiūtė.
 
Lietuvos studentų sąjungos prezidentas Paulius Baltokas tikina, kad tai paskatins rinktis specialybes atsakingiau, nes anksčiau paskutinės pageidaujamos specialybės buvo pildomos tiesiog, kad užpildyti.
 
„Iš tiesų, tikrai buvo sumažinta ir dėl to, kad abiturientai rinktųsi specialybes atsakingiau. Nes kada buvo begalė variantų, tai tiesiog tas pildymas virsdavo tiesiog vardan pildymo, o ne dėl to, kad žmogus ketina ten studijuoti. Tendencijos rodė, kad didžioji dalis abiturientų jau išmoko, suprato ir geba atsirinkti ir stoja į pirmus tris variantus, o ne į 11 ar 12 prioritetą. Tai manau, kad neapkrauti sistemos ir abiturientų buvo sumažintas tas sąrašas“, - pasakojo P. Baltokas.
 
Studentų sąjungos prezidentas taip pat mano, kad vienareikšmiškos nuomonės ar tai yra gerai – nėra. Taip pat tai neturės didelės įtakos studentų metančių mokslų statistikai, nes pagrindinė priežastis yra pasirinkimas pagal reklamą, o ne giliau pasinagrinėjus studijų programą.
 
Lietuvoje yra tikrai nemažas procentas abiturientų metančių studijas pirmaisiais metais ir per pirmąjį pusmetį netgi. Tai toks pakeitimas tikrai neturės ženklios įtakos, nes čia problema atsiranda, nes aukštosios mokyklos nemažai investuoja į savo studijų programų reklamavimą ir tiesiog nepasidomėjęs moksleivis nuėjęs ten randa visai skirtingą situaciją nei jis tikėjosi. Tada jau nebelieka ką daryti. Tai čia nėra labai susiję su kiekiu kiek gali užpildyti pageidavimų“, teigė P. Baltokas.
 
tv3.lt primena, kad Liepos 23 d. iki 15 val. stojantysis galės gauti vieną kvietimą studijuoti universitete ar kolegijoje: valstybės finansuojamoje (vf), valstybės nefinansuojamoje su studijų stipendija (vnf/st) arba valstybės nefinansuojamoje (vnf) vietoje.
 
Vytautas Urbonas