Tinklalapio logotipas
Grįžti

Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė dalyvavo ES šalių ministrų diskusijoje mokslo klausimais
event 2015-07-22 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Švietimo ir mokslo ministrė A. Pitrėnienė dalyvavo ES šalių ministrų diskusijoje mokslo klausimais

Švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė dalyvavo Liuksemburge vykusiame Europos Sąjungos neformalios konkurencingumo tarybos posėdyje. ES šalių ministrai, atsakingi už mokslinius tyrimus, diskutavo, kaip užtikrinti lyčių lygybę Europos mokslinių tyrimų erdvėje ir apie būtinybę skatinti sąžiningumą atliekant mokslinius tyrimus.

„Dažnai pasitaiko, kad vien lyčių lygybės klausimo iškėlimas yra suvokiamas kaip feministinių idėjų sklaida. Tai sukelia negatyvią visuomenės reakciją. Tik įveikę šį stereotipą, galėsime išvengti šališkumo vertinant skirtingos lyties asmenų mokslinę veiklą ar skiriant darbuotojus į vadovaujamas pareigas“, – teigė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė.

Pasak ministrės, kiekviena šalis ir net kiekviena įstaiga, turėtų pačios aktyviai ieškoti joms tinkamiausių lyčių lygybės užtikrinimo būdų. Siekiamų tikslų nustatymas, nors ir veiksminga priemonė, tačiau ne visada tinka nedidelėse akademinėse bendruomenėse arba tuomet, kai institucijos galimybės investuoti į mokslinius tyrimus yra ribotos.

Lietuva rekomendacijas mokslo ir studijų institucijoms dėl lygių moterų ir vyrų galimybių užtikrinimo patvirtino 2015 metų pradžioje.

Liuksemburge ES šalių ministrai aptarė ir anksčiau Europos mokslinių tyrimų erdvės kontekste nenagrinėtą temą – sąžiningumą atliekant mokslinius tyrimus.

„Gyvename amžiuje, kai moksliniai tyrimai, inovacijos ir technologijos yra kertinis augančios visuomenių gerovės pamatas. Investuodami lėšas į mokslinius tyrimus, turime nepamiršti, kad sąžiningumas yra pamatinė savybė juos atliekant. Antraip mokslinių tyrimų rezultatai tampa abejotini ir kelia visuomenės nepasitikėjimą“, -  sakė ministrė A. Pitrėnienė.

Dauguma valstybių pripažįsta, kad nesąžiningumas atliekant mokslinius tyrimus apima išgalvojimą, klastojimą, duomenų nuslėpimą nuo mokslo bendruomenės, plagijavimą ar autorystės pasisavinimą. Egzistuoja ir kitų abejotinų praktikų, kurios kenkia mokslininkų bei mokslo bendruomenės reputacijai.

ES šalių ministrai sutaria, kad sąžiningumo moksliniuose tyrimuose stiprinimas ir šalių pastangos užtikrinti lyčių lygybę, svariai prisidėtų prie Europos mokslinių tyrimų erdvės potencialo stiprinimo.

Švietimo ir mokslo ministerijos

Komunikacijos skyrius

El. paštas info@smm.lt