Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Po penkerių metų katastrofiškai trūks gamtos mokslų, matematikos ir technologijų mokytojų?
event 2015-08-27 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Po penkerių metų katastrofiškai trūks gamtos mokslų, matematikos ir technologijų mokytojų?
Mažėjant mokinių skaičiui, šį rudenį klasių duris pravers ir mažiau studijas baigusių mokytojų. Vieniems pedagogams išėjus į pensiją, laisvas pamokų valandas išgraibsto jų kolegos, o jauni mokytojai ieško didesnių atlyginimų ir geresnių perspektyvų. Kai kurios mokyklos taupydamos stabdo jaunų specialistų kvalifikacijos kėlimą. Tuo metu mokytojų poreikį tiriantys mokslininkai paskaičiavo, kad po penkerių metų katastrofiškai trūks vedančių gamtos mokslų, matematikos ir technologijų pamokas.
 
Neturi pakankamai darbo ir negali tobulėti
 
Prieš septynerius metus šalies mokyklose pradėjo dirbti 553 nauji mokytojai. Pernai metų spalį teritorinėse darbo biržose buvo ieškoma 29 mokytojų, siūlėsi dirbti 1271. Pirmieji šių metų skaičiai paaiškės rudenį, bet specialistai įsitikinę – naujų mokytojų reikia vis mažiau.
 
„Mokinių skaičius mažėja, ir mokytojų skaičius ženkliai per didelis“, – įvertino Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos vadovė Jūratė Voloskevičienė.
 
Jaunų specialistų antplūdžio, pasak mokytojų poreikiais besirūpinančios organizacijos atstovės, rugsėjį tikėtis neverta. „Buvo vykdoma programa optimizuoti mokytojų skaičių, vyriausybė tam skyrė 1,7 mln. eurų. Pensinio amžiaus mokytojams, kurie nori palikti pedagoginį darbą, buvo išmokama išeitinė kompensacija. Tai padaryti norėjo apie 900 pedagogų, bet programa pasinaudojo apie 400. Nemanau, kad į jų vietą ateitų didelis skaičius jaunų pedagogų, nes kiti kolegos, kurie dirbo sumažintais krūviais – dabar dauguma mokytojų turi 10–15 pamokų, dirba po pusę krūvio, – pasidalino likusias pamokas“, – aiškino profesinės sąjungos vadovė.
 
Situaciją ilgus metus lietuvių kalbos mokytoja dirbusi J. Voloskevičienė vadina nepavydėtina – mokytojų ir mokinių skaičiaus neatitikimas lemia ir menkesnius pedagogų darbo krūvius, dėl kurių mažėja atlyginimai, ir ką tik studijas baigusių pedagogų sprendimą nedirbti mokytojais valstybinėse mokyklose.
 
„Dauguma mokytojų dirba nepilnais krūviais, tai perspektyvos ateiti jauniems mokytojams kaip ir nėra. Gaila šito. Kita vertus, nemažai pedagogines studijas baigusių studentų nemėgina dirbti mokyklose arba po metų išeina. Nes, visų pirma, ką aš pati keliu vyriausybiniu lygiu – jaunas mokytojas nemato perspektyvos. Jis gauna itin mažą atlyginimą, nepilną darbo krūvį. Pagal kvalifikacijos koncepciją buvo planuojama, kad jaunas specialistas galėtų dirbti nepilnu krūviu, kitas valandas išnaudoti tam, kad vyresni mokytojai jį konsultuotų – bet biudžetas šito neleidžia. Siekinys geras, bet jaunas žmogus, kuriam reikia galvoti apie būstą, kurti šeimą, taip negali išgyventi, tad pagalvojęs nesirenka mokytojo kelio“, – sakė mokytojų profsąjungos vadovė.
 
Mokyklų vadovai, taupydami pinigus, jauniems mokytojams dažnai pristabdo kvalifikacijos kėlimą, kad nereikėtų mokėti priedų. Į profsąjungą dažnai kreipiasi tobulėti norintys, bet to dėl vadovų veiksmų negalintys padaryti specialistai.
 
Kitais metais pritrūks fizikos mokytojų
 
Nuo pernai metų sausio pirmosios iki rugsėjo pabaigos teritorinėse darbo biržose laisvų darbo vietų užregistruota 891 mokytojams, dirbti mokyklose norėjo 1554 mokytojai. Daugiausia pageidauta anglų kalbos mokytojų – jiems skirti 178 darbo skelbimai, taip pat lituanistų – jų reikėjo 95. Pageidauta 84 muzikos mokytojų, 68 matematikos, 49 etikos.
 
Gamtos mokslų, matematikos ir technologijų mokytojų poreikį tyrinėję Lietuvos edukologijos universiteto docentas, fizinių mokslų daktaras Tomas Petkus ir to paties universiteto studentė Ilona Karaliun pastebėjo, kad iki 2017 metų bus matematikos mokytojų perteklius, bet po metų jų pradės trūkti. Fizikos mokytojų pritrūks jau kitąmet, chemijos – 2018 metais, technologijos – 2020 metais, informacinių technologijų – 2023 metais. Kai kuriuose regionuose tam tikrų dalykų mokytojų trūkumas pasireikš anksčiau nei visoje Lietuvoje.
 
„Žinant dabartinę situaciją, kad pasirenkančių studijuoti tirtas mokytojų rengimo programas skaičiai yra labai maži ir pastaruoju laikotarpiu tik mažėja, mokytojų trūkumas gamtos mokslų, matematikos bei technologijų srityse jau 2020 metais bus katastrofiškas“, – prognozuoja tyrimo autoriai.
 
Jų skaičiavimais, 2016–2018 metais mokytojų etatų mažėjimas bus labai nežymus, o nuo 2019 metų darbo vietų pradės daugėti.
 
Anksčiau į pensiją?
 
Tyrimo autoriai atkreipė dėmesį ir į mokytojų amžių, darydami prielaidą, kad kuo šalis ekonomiškai stipresnė, tuo didesnė vyresnio amžiaus mokytojų dalis. Daugiausia vyresnio amžiaus mokytojų yra Italijoje, Vokietijoje, Estijoje, Norvegijoje, Olandijoje, daugiausia jaunų – Indonezijoje, Brazilijoje, Portugalijoje, Lenkijoje. Pagal vyresnių nei 50 metų amžiaus mokytojų procentinę statistiką Lietuvos statistika panaši į Švedijos, Slovakijos – mūsų šalyje vyresnių mokytojų dirba daug.
 
Lietuvos mokyklose mažai 22–23 metų amžiaus mokytojų, bene daugiausia 51–60 metų amžiaus pedagogų, nemažai 61–70 metų, yra ir 71–80 metų mokytojų. Fizikos mokytojų amžiaus vidurkis – 50,5 metų, vyriausias mokytojas – 80 metų. Matematikos ir chemijos mokytojų amžiaus vidurkis 49 metai, biologijos – 47,9 metų, technologijų – 47,7 metų Informacinių technologijų mokytojai šiek tiek jaunesni, jų amžiaus vidurkis – 41,9 metų.
 
„Vyresnio amžiaus mokytojas dažnai pliekiamas, kad neužleidžia vietos jaunam, bet mes niekaip neperlaužiame vyriausybės, ministerijų, Seimo, kad mokytojams dėl psichologinės įtampos reikėtų sudaryti galimybę anksčiau išeiti į pensiją, kol jo dar nenuneša nuo pakylos. Aš pati prieš penkerius metus atsisakiau pedagoginės veiklos, mokytojas, kaip ir aktorius, nuo scenos turi nulipti oriai.
 
Išėjęs į pensiją, jis dar galbūt galėtų imtis kitos veiklos, kurti savo verslą, korepetitoriauti, neturėtų prievolės kankintis ir kankinti kitus. Būna situacijų, kai mokyklas nuo kai kurių pedagogų reikia gelbėti, bet įstatymai nesuteikia galimybės“, – sakė Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkė J. Voloskevičienė.
 
Švietimo sistemą, jos požiūriu, reikėtų keisti iš pagrindų, tuomet atsirastų vietos ir jauniems mokytojams, darželių auklėtojams, lengviau būtų ir vyresniems. Derėtų atkreipti dėmesį ir į mokytojų norą persikvalifikuoti. Dabar ministerijai ji perdavė vienos Jurbarko mokytojos istoriją – matematiką ir informatiką baigusi pedagogė šiemet įstojo studijuoti fizikos, nes rajone trūksta šios srities mokytojų. Tačiau pagal įstatymą, baigusi mokslus, fizikos mokytoja ji dirbti negalės.
 
Jaunus mokytojus atbaido ir ilga kelionė renkant priedus už stažą – jie vienas po kito gaunami dirbant pirmus penkiolika metų, paskui galimybės kelti kvalifikaciją ir už tai gauti didesnį atlygį nebelieka.
 
Rugilė Audenienė