Tinklalapio logotipas
Grįžti

Informatika be kompiuterio
event 2015-09-04 domain Ugdymo plėtotės centras

Informatika be kompiuterio

Kompiuteriai mus supa visur. Visiems reikia mokytis jais naudotis, o dauguma iš mūsų be jų neapsieiname nė dienos. Kaipgi veikia kompiuteriai? Kaip jie „mąsto“? Kaip žmonės sukuria greitai veikiančias ir lengvai naudojamas kompiuterių programas? Informatika – nepaprastai įdomus dalykas, nagrinėjantis šiuos klausimus.

Naujosios Zelandijos Kenterberio universiteto profesorius Timas Bellas prieš gerą dešimtmetį inicijavo linksmas informatikos veiklas be kompiuterio. Drauge su kolegomis parengė svetainę „Computer Science Unplugged“ ir išleido knygą. Knygoje, kaip ir svetainėje, aprašomos įdomios ir smagios įvairaus amžiaus mokiniams skirtos užduotys, vadinamos veiklomis, supažindinama su kompiuterio veikimo pagrindais. Svarbiausia, kad visa tai pateikiama net nesiliečiant prie paties kompiuterio!

Daugelis veiklų grindžiamos matematika, pavyzdžiui, dvejetainiai skaičiai, žemėlapiai ir grafai, modeliai ar struktūros, rikiavimo užduotys ir, žinoma, kriptografija. Kitos veiklos labiau siejamos su informacinėmis technologijomis, kompiuterių veikimo pagrindais. Pateikiamas prasmingas kontekstas skatina mokinius aktyviai bendrauti, kartu spręsti problemas, atlikti kūrybinį darbą ir mąstyti. Šios veiklos ypač lavina mokinių informatinį mąstymą, kurio siekia modernios mokyklų programos.

Vilniaus universiteto mokslininkės prof. Valentina Dagienė ir dr. Eglė Jasutė knygą „CS Unplugged“ išvertė į lietuvių kalbą („Informatika be kompiuterio“). Manytume, tai didelis įvykis informatikos švietimo entuziastų bendruomenei. Dabar svarbu, kad mokyklos, mokytojai rastų laiko įdomiai ir prasmingai pristatyti mokiniams veiklas, pažaisti tikrąją informatiką. Knygą lietuvių kalba galima pasisiųsti iš svetainės „csunplugged.org“.

Knyga platinama pagal kūrybinių bendrijų licenciją nekomerciniais tikslais (angl. Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike). Tai reiškia, kad ja galima laisvai dalytis: ją kopijuoti, platinti ar persiųsti.