Tinklalapio logotipas
Grįžti

bernardinai.lt: Vyksta renginių mokiniams ciklas „Pokalbiai apie emigraciją“
event 2015-10-20 domain Švietimo informacinių technologijų centras

bernardinai.lt: Vyksta renginių mokiniams ciklas „Pokalbiai apie emigraciją“

Naujausiais mokslo metais prasidėjo Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Lituanikos skyriaus vykdomas renginių mokiniams ciklas „Pokalbiai apie emigraciją“. Projektu siekiama išplėsti Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos mokinių žinias apie emigraciją: renginių ciklą sudaro interaktyvios paskaitos gimnazistams apie lietuvių emigracijos bangas ir lietuvius pasaulyje, mokinių gyvi pokalbiai su gyvenimą užsienyje patyrusiais ar svetur tebegyvenančiais Ukmergės krašto žmonėmis ir surinktos informacijos analizė. Gruodžio mėnesį ciklą vainikuos tarptautinio lietuvių profesionalų tinklo „Global Lithuanian Leaders“ atstovų vedami vieši gimnazistų debatai (už arba prieš emigraciją).

Nacionalinės bibliotekos Lituanikos skyriaus, kurio svarbi veiklos dalis siejasi su lietuvių diasporos kultūrinio paveldo rinkimu ir saugojimu, tyrėjų atlikta analizė rodo, kad mokinių ugdymo procese XIX a. pabaigos ir XX a. pirmosios  pusės lietuvių emigracijai beveik neskiriama dėmesio, o vėlesnė emigracija aptariama itin fragmentiškai. Formuojama vienpusiška, dažnai – neigiama, nuomonė apie emigraciją ir emigrantus. Renginių ciklo uždavinys – emigraciją mokiniams parodyti kaip Lietuvos istorijos ir dabarties procesą, padėti kiekvienam susidaryti argumentuotą požiūrį į emigraciją ir emigrantus.

„Pokalbius apie emigraciją“ vedančios Lituanikos skyriaus mokslo darbuotojos dr. Giedrė Milerytė-Japertienė ir dr. Dalia Cidzikaitė puikiai išmano lietuvių emigracijos ypatumus: istorikė dr. G. Milerytė-Japertienė pernai išleido monografiją „Lietuvių ir lenkų santykiai išeivijoje 1945–1990 metais“, dr. D. Cidzikaitė, pati 14 metų praleidusi JAV, kur redagavo lietuvių laikraštį „Draugas“, su bendraautorėmis parengė daug skaitytojų dėmesio sulaukusią ir 2014 m. „Patriotų“ premija apdovanotą knygą „Manėm, kad greit grįšim“, kurioje JAV lietuviai pasakoja apie pasitraukimą į Vakarus 1940–1944 m.

Projekte dalyvaujantys mokiniai jau išklausė paskaitą apie lietuvių emigracijos istoriją, dalyvavo kūrybinėse dirbtuvėse, per kurias kartu rengė klausimyną – juo naudodamiesi gimnazistai, padedami mokytojų ir vietos bibliotekininkų, šnekins užsienyje gyvenusius ar tebegyvenančius Ukmergės krašto žmones. Spalio pabaigoje mokinių laukia išvyka į Vilnių: Nacionalinę biblioteką – išsamesnei pažinčiai su lietuvių diasporos istorija ir jos dokumentiniu paveldu bei į išeivijos dailininko V. Kasiulio dailės muziejų, kuriame eksponuojami šio Paryžiuje gyvenusio ir pripažinimą pelniusio tapytojo darbai. Lapkritį „Global Lithuanian Leaders“ atstovai gimnazistus ir Ukmergės visuomenę supažindins su dabartinės emigracijos procesais ir  naujųjų emigrantų sėkmės istorijomis: ši organizacija vienija karjeros aukštumas Lietuvoje ir užsienyje pasiekusius lietuvius ir lietuvių kilmės profesionalus, kurie stengiasi stiprinti Lietuvos ir lietuvių pozicijas globaliame pasaulyje. Iki gruodžio debatų mokiniai kalbins emigraciją patyrusius kraštiečius, sistemins ir analizuos surinktą informaciją. „Pokalbiams apie emigraciją“ pasibaigus, surinkta informacija bus išsaugota projekte taip pat dalyvaujančioje Ukmergės rajono savivaldybės Vlado  Šlaito bibliotekoje. „Pokalbiai apie emigraciją“ yra bandomasis projektas, kuris, sėkmės Ukmergės rajone atveju, galėtų būti vykdomas ir kituose šalies regionuose.

Renginių ciklo naujienas galite sekti socialiniame tinkle „Facebook“ – projekto puslapyje „Pokalbiai apie emigraciją“.