Tinklalapio logotipas
Grįžti

Informatikos ir informatinio mąstymo konkursas „Bebras“ pelnė Europos apdovanojimą
event 2015-10-23 domain Ugdymo plėtotės centras

Informatikos ir informatinio mąstymo konkursas „Bebras“ pelnė Europos apdovanojimą

Europos asociacija „Informatics Europe“ paskelbė daugiau kaip prieš dešimtmetį Lietuvoje gimusį konkursą „Bebras“ geriausia 2015 metų ugdymo veikla. Apdovanojimas – speciali lenta – „Bebro“ įkūrėjai Vilniaus universiteto profesorei Valentinai Dagienei ir nuolatiniam talkininkui dr. Wolfgang‘ui Pohl‘ui iš Vokietijos buvo įteiktas praeitą savaitę Vienoje vykusiame „Informatics Europe“ metiniame renginyje. „Microsoft“ tyrimų skyrius (JAV) skyrė 5000 eurų piniginį prizą.

Valentina Dagienė ir Wolfgang’as Pohl’as padarė pranešimą apie „Bebro“ veiklą ir jo sėkmės istoriją. Norėdama parodyti mokiniams, kokia įdomi gali būti informatika, siekdama motyvuoti geriausiuosius rinktis informatikos studijas, skatindama mąstyti naudojant technologijas, Valentina Dagienė 2004 metais suprojektavo informatikos ir informacinių technologijų konkursą „Bebras“ ir pasiūlė rengti Lietuvoje. Jį išbandžius, po metų imta tartis ir su aplinkinėmis šalimis. 2006 metais konkursą vykdė jau 5 šalys: prisijungė Estija, Lenkija, Nyderlandai ir Vokietija. Kasmet šalių daugėjo: pernai konkursą vykdė 36 šalys, dalyvavo 929 776 mokiniai. Šiais metais pirmasis konkurso etapas – „Bebro“ savaitė – vyks lapkričio 9–13 dienomis, jame kviečiami dalyvauti visi 3–12 klasių mokiniai. Konkursą rengs daugiau kaip 40 šalių.

Šiemet tarptautinė „Bebro“ bendruomenė keitė pavadinimą: vietoje informatikos ir informacinių technologijų konkurso nutarta vadinti informatikos ir informatinio mąstymo konkursu. Tai labiau atitinka šiuolaikinius visuomenės lūkesčius – informatinio mąstymo reikia kiekvienam. Informatinis mąstymas – tai gebėjimas spręsti bet kurios srities problemas (uždavinius) pradedant jų analize, dekomponavimu, abstrahavimu ir galiausiai automatizavimu, išskyrimu to, ką galima suprogramuoti ir pateikti spręsti kompiuteriui. Informatinio mąstymo idėją pasiūlė prof. Jeannette M. Wing, viena iš Microsoft Research departamento, įsikūrusio Redmonde (JAV), vadovų.

„Bebro“ idėja sulaukia daug dėmesio. Spalio pradžioje V. Dagienė buvo pakviesta skaityti plenarinio pranešimo Pasaulio kompiuterių kongrese, vykusiame Pietų Korėjoje, Tadžeone (http://wcc-2015.org/Plenary_Speakers.php), lapkričio mėnesį skaitys paskaitą ir organizuos mokytojams mokymus apie „Bebro“ uždavinius Italijoje, Turino miesto mokslo festivalyje.

„Bebras“ – tai ne tik vieną savaitę vykstantis konkursas (anglų kalba jis ir vadinamas ne konkursu, o „challendge“ – iššūkiu). Tai daugybė įvairių veiklų, kurios vyksta ištisus metus. Susikūrė stiprus „Bebro“ mokslininkų ir mokytojų tinklas, kuriami, aptariami uždaviniai. Konkursui vykdyti reikalingos modernios sistemos; dalis šalių kuria ir tobulina sistemas pačios, kitos naudojasi kai kurių šalių paslaugomis. Išsiskiriantys verslumu olandai teikia konkurso sistemos paslaugas norintiems. Interaktyviems uždaviniams programuoti Lietuvoje pasiūlyta specializuota sistema „Bebras Lodge“. Nors ją dar reikia nemažai tobulinti, tačiau ją jau naudoja keletas šalių. Dauguma šalių geriausiems daro akivaizdinį antrąjį etapą. Lietuvoje antrasis etapas vykdomas universitetuose ir kolegijose sausio paskutinį sekmadienį. Vykdant konkursą kaupiami mokinių sprendimai – daugybė duomenų surinkta, galima atlikti tyrimus, stebėti ir pan. Įvairių šalių mokslininkai, remdamiesi „Bebro“ sukauptais duomenimis, publikuoja straipsnius (paskelbta virš 100 mokslinių straipsnių). Rengiamos parodos, festivaliai, kuriuose aptarinėjami „Bebro“ uždaviniai. Dauguma šalių leidžia knygeles, kuriose analizuojami uždavinių sprendimai ir, svarbiausia, aiškinamasi, kaip kiekvienas uždavinys susijęs su informatika, kokie konceptai paslėpti, parodoma, kaip galima eiti toliau ir giliau. Lietuvišką šių metų knygelę galite atsisiųsti čia: http://bebras.lt/wp-content/uploads/2015/09/Bebro-knygele-2015-svetainei.pdf

Daugiau informacijos apie tarptautinį „Bebro“ konkursą galima rasti svetainėje bebras.org . Iš čia galima pasiekti bet kurios dalyvaujančios šalies svetaines – tereikia spustelėti šalies vėliavėlę.

Lietuviška „Bebro“ svetainė www.bebras.lt

Konkurso sistema, vadinamasis Bebro varžybų laukas lt.bebras.lt

Išsamesnė informacija apie apdovanojimą. 

Ugdymo plėtotės centro informacija