Tinklalapio logotipas
Grįžti

Ministrė Audronė Pitrėnienė: sprendimai, priimti per derybas su profsąjungomis, jau įgyvendinami
event 2015-11-19 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Ministrė Audronė Pitrėnienė: sprendimai, priimti per derybas su profsąjungomis, jau įgyvendinami

Mokytojų bendruomenei svarbūs sprendimai, sutarti per pastaraisiais mėnesiais vykusias derybas su profsąjungomis, jau yra įgyvendinami, pabrėžė švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė šiandien Seime surengtoje spaudos konferencijoje. Joje taip pat dalyvavo Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentė Ramutė Mečkauskienė ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas.

Nuo pirmųjų dienų, kai Audronė Pitrėnienė tapo švietimo ir mokslo ministre, prasidėjo atsakingos derybos dėl švietimo biudžeto. Iš karto buvo pradėtos ir derybos dėl Lietuvos švietimo šakos kolektyvinės sutarties. Abi šios derybos susijusios, nes, nesusitarus su Vyriausybe dėl švietimo finansavimo, neįmanoma tartis ir dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties.

„Pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje visai švietimo bendruomenei atstovaujančios profesinės sąjungos susėdo prie vieno stalo deryboms su Vyriausybės įgaliota Švietimo ir mokslo ministerija. Sutarėme tobulinti mokymo lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodiką ir lėšas ugdymo procesui skaičiuoti ne mokiniui, bet klasei. Vakar Vyriausybė pritarė, kad nuo 2016 metų sausio 1 dienos klasės krepšelio metodika būtų išbandoma 5 savivaldybėse. Eksperimentui įgyvendinti skiriama 3,75 mln. eurų. Šis finansavimo būdas padės išsaugoti adekvatų mokyklų finansavimą nuolat mažėjant mokinių skaičiui“, – sakė ministrė Audronė Pitrėnienė. 

Taip pat sutarta skirti lėšas pensinio amžiaus sulaukusių pedagogų išeitinėms išmokoms. 2015 metais tam jau buvo skirta 1,7 mln. eurų, fondu pasinaudojo per 900 mokytojų. 2016 metais šiam tikslui numatyta 3 milijonai 200 tūkstančių eurų – tai 1,5 mln. eurų daugiau nei šiemet. Taip pat numatyta, kad  ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų atlyginimai kasmet bus didinami ne mažiau kaip 5 proc. 2016 metams numatyta skirti 4,4 mln. eurų. Papildomai Gautas finansavimas 5 pamokų „išėmimui“ iš mokyklų vadovų etatų. Tam 2016 metais suplanuota 7 mln. eurų.

Derybose dėl Lietuvos švietimo šakos kolektyvinės sutarties taip pat sutarta, kad ministerija inicijuos pedagogų darbo užmokesčio didinimo 2018–2022 metais plano parengimą ir įgyvendinimą. Taip pat bus tobulinamos mokyklų tinklo kūrimo taisyklės, persvarstyti sprendimai dėl mokinių skaičiaus klasėse, bus pereinama prie etatinio mokytojų darbo apmokėjimo.

Kasmet mažėjant mokinių skaičiui, mokinio krepšelis pastaraisiais metais didėjo 10 eurų, o šiemet didėja net 21 euru. Pasak ministrės A. Pitrėnienės, derybos vyksta toliau, kalbamasi su Finansų ministerija dėl galimybės mokinio krepšelį padidinti iki 30 eurų. Remiantis skaičiavimais, vienam mokiniui tenkančios realios lėšos pastaraisiais metais didėjo šimtais eurų.

Per spaudos konferenciją paliestos ir kitos mokytojams svarbios temos, pvz., darbo krūvio mažėjimas. Vidutinis vienam mokytojui tenkantis mokinių skaičius svyruoja – nuo 4,6 mažoje gimnazijoje iki 15,9 didelėje pradinėje mokykloje mieste, o kaime – nuo 5,1 mažoje pagrindinėje mokykloje iki 9,5 didelėje gimnazijoje.

Kaip pabrėžė ministrė A. Pitrėnienė, apie tai bei kitus švietimo klausimus buvo kalbamasi per derybas. Tačiau penkios profesinės sąjungos paskelbė apie pasitraukimą iš derybų dėl švietimo šakos kolektyvinės sutarties. Šešios profesinės sąjungos pateikė papildomus reikalavimus.  

Norint įgyvendinti profesinių sąjungų reikalavimus 2016 metais reikėtų 102,7 mln. eurų, 2017 metais – 130,2 mln. eurų. Iš viso – 233 mln. eurų. Tai sudaro ketvirtadalį švietimui skiriamo biudžeto.

„Džiaugiamės, kad šiuo metu ministrė yra mokytoja ir supranta mūsų problemas, – per spaudos konferenciją sakė Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. – Ministrė bando telkti mokytojų profsąjungas, mes jos nekaltiname. Manau, tai turėtų būti ne ministrės, tai Vyriausybės politikos dalis. Iš Vyriausybės privalome išsireikalauti tai, kas mums priklauso – 6 proc. nuo BVP švietimui. Streikas – kraštutinė priemonė ir mes nesiveržiame streikuoti. Pabandykime surasti sprendimus per Taikymo komisiją“.      

Ministrė Audronė Pitrėnienė pakvietė taikiems sprendimų paieškos būdams. „Tik derybose atsiranda sprendimai“, – pabrėžė ministrė. Ji taip pat pažymėjo, kad lapkričio 17 d. Seimo Darbo frakcija, įskaitant ir pačią ministrę, pateikė siūlymą, kad mokytojai, turintys 30 metų darbo stažą ir kuriems likę 5 metai iki pensijos, galėtų į pensiją išeiti anksčiau ir gauti rentą. Seimo Biudžeto ir finansų komitetas taip pat yra perdavęs sprendimą 5 proc. didinti mokytojų algas, tam papildomai reikėtų 18 mln. eurų.  

Ministrė Audronė Pitrėnienė pranešė, kad apie susidariusią situaciją ir lėšų poreikį informavo valdančiosios koalicijos frakcijas ir paprašė sukviesti politinę tarybą. 

Švietimo ir mokslo ministerijos

Komunikacijos skyrius

Tel. (8 5) 219 1253

El. paštas info@smm.lt