Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Stundys: mokytojų streikas – atsakas švietimo nevertinančiai valdžiai
event 2015-12-11 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Stundys: mokytojų streikas – atsakas švietimo nevertinančiai valdžiai
Naujienų portalas Alfa.lt klausia: „Ar Lietuvos mokytojai turi pagrindą streikuoti?”
 
Pirmiausia objektyviai pamatykime, kokia mokytojo darbo kasdienybė šiandien. Nuolatinė įtampa, tempas, reikalavimai, nepaliaujamas mokinių pasiekimų lyginimas ir matavimas, darbo priežiūra ir psichologinis spaudimas iš visų pusių – tėvų, mokyklos vadovų, mokinių, viešosios opinijos, ir t.t. Visiems rūpi, kad mokiniai pasiektų maksimalių rezultatų arba būtų patenkinti jų lūkesčiai. Tai suprantama ir natūralu. Kita vertus, mūsų mokytojai darbštūs ir kantrūs, daug ištveriantys. Nors kai kam dar vis atrodo, kad mokytojas tedirba gerą pusdienį, kad mėgaujasi kelių mėnesių atostogomis, kad...
 
Šiandien mokytojui ne tik deramai neatlyginama už jo darbus, bet tinkamai nefinansuojama jo veikla. Darbo sąlygos yra varganos – gausios klasės(taip taupomos lėšos), neaprūpinama būtinomis darbo priemonėmis, dažnu atveju mokytojas iš savo kuklaus atlyginimo perka net popierių (jo reikia daug, užduotims padauginti), apmoka savo telefono sąskaitas už pokalbius su auklėtiniais, t.y. darbo reikalus, net mokyklos šventėms ir renginiams organizuoti kloja eurus iš savo kišenės...
 
Švietimo ir mokslo ministerijos nustatytas apmokėjimas už, supraskite, papildomus darbus – sąsiuvinių taisymą, darbą kūrybinėse, metodinėse grupėse, pasirengimą pamokoms, vadovavimą klasei ir kt. – yra pasityčiojimas, nes mokinio krepšelio dydis tiesiog yra per mažas juos finansuoti, todėl dalį darbų mokytojas dirba veltui, dar nuolat girdėdamas priekaištų, kad jau nebemoka aukotis...
 
Gerai, jei mokyklos vadovas drąsus ir išmintingas, tai kokių nors popierėlių gaminimas saikingas, bet realybėje dažnai kiek kitaip – vis norima apsidrausti, apsisaugoti nuo nemalonių patikrinimų. O mokytojai bijo užsitraukti valdžios rūstybę, todėl kantriai kenčia pažeminimą ir tyli. Juk ką gali pasakyti direktoriui, kuris nuolat primena, kad aš jums moku už tą, aną ir kitą – suprask, esi visiškai nuo manęs priklausomas; bus taip, kaip liepsiu.
 
Taigi švietimas šiandien yra kamuojamas sisteminių, pastaruosius metus nesprendžiamų problemų. Pirmiausia – nuolat menkėjančio finansavimo. Kitiems metams siūlomas švietimo finansavimas santykinai yra pats mažiausias per dešimtmetį ir tesudarys apie 4,2 proc. BVP. Ką tai reiškia? Švietimo finansavimas ir toliau „įkrizinamas“, mokyklos vis dar turės dirbti susiveržusios diržus, nors valdžios skirstomos lėšos dėl ekonomikos augimo kasmet didesnės keliais šimtais milijonų. Ir joks klasės krepšelis nieko nepakeis – tiesiog nuosekliai turi būti didinamas švietimo finansavimas.
 
Antra. Ši valdančioji socialdemokratų koalicija, nuolat didindama minimalią algą ir pamiršdama kitus dirbančiuosius, visiškai nuvertino kvalifikuotą darbą. Šiandien pradedantis mokytojas tegauna iš esmės minimalią algą. Daugiau uždirba tie, kurie aria, turėdami didesnius krūvius. Pažadai didinti atlyginimus 3-7 procentais reiškia 9-15 eurų prieaugį.
 
Trečia. Mokytojo atlyginimo sudarymas šiandien grindžiamas visokiausių jo darbų buhalterizacija, t.y. papildomais pusvalandžiais ar valandomis, jei yra mokyklos biudžete lėšų. Akivaizdu, kad, nesiryžtant įdiegti etatinio darbo apmokėjimo sistemos, mokytojai vis bus direktorių valdomi (tiksliau, žeminami) tais papildomais pusvalandžiais už ką nors kam nors. Apskritai, privalo būti lanksčiau įteisinama pasikeitusi švietimo realybė – ugdymo proceso organizavimas, jo formos, metodai, vertinimo sistema ir pan. Ir svarbiausia – mokytoju turi būti pasitikima kaip atsakingu profesionalu.
 
Taigi mokytojų streikas yra jų atsakas valdžiai, nevertinančiai švietimo svarbos ir pedagogų darbo. Kai profsąjungų ir valdžios dialogas tėra nesibaigiantis nesusikalbėjimas, belieka protestuoti tokiu būdu. O mokinių interesai labiausiai kenčia ne dėl streikų: netinkamai finansuodama švietimą, valdžia nuvertina mokytoją ir nesudaro tinkamų sąlygų jo kokybiškam ir oriam darbui, kartu ir vaikų galių išsiskleidimui.
 
Valentinas Stundys, TS-LKD frakcijos Seime seniūno pavaduotojas.