Tinklalapio logotipas
Grįžti

Lytinis švietimas mokyklose: ugdomos ir vertybinės nuostatos, ir suteikiama žinių apie lytinę sveikatą
event 2015-12-14 domain Švietimo ir mokslo ministerija

Lytinis švietimas mokyklose: ugdomos ir vertybinės nuostatos, ir suteikiama žinių apie lytinę sveikatą

Nuo 2007 m. bendrojo ugdymo mokyklų 1-12 kl. įgyvendinama Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programa.

Joje pristatomos tiek lytinės sveikatos temos - tokios kaip šeimos planavimo metodai,  kontraceptinės priemonės, abortas  ir jų poveikis sveikatai, tiek vertybinės nuostatos: sveikatai palankios lytinės elgsenos formavimas, taip pat ankstyvų lytinių santykių ir su jais susijusių problemų, lytinio išnaudojimo ir priekabiavimo, diskriminacijos dėl lyties prevencija.

Šios temos yra integruotos į dorinio, biologijos, pilietiškumo ugdymo bendrąsias programas, taip pat į neformalųjį ugdymą.

Šiemet sujungus Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo ir Sveikatos ugdymo programas  yra parengtas naujas Rengimo šeimai ir lytiškumo ugdymo programos projektas.

Naujos programos paskirtis yra išugdyti įgūdžius, kurie formuotų vertybines nuostatas apie pagarbius tarpusavio santykius, meilę, šeimą, tinkamu metu suteiktų žinių apie lytiškumo aspektus,  kontraceptikus, požiūrį į save, į savo kūną. Kai kurios temos turėtų būti aptariamos atskirai su berniukais ir mergaitėmis, kitos -   tik individualiai arba kartu su tėvais. Ši programa galėtų tapti ir prevencija smurtui, seksualiniams nusikaltimams.

Pasak švietimo ir mokslo viceministrės Natalijos Istominos, paauglių neštumų skaičius Lietuvoje žymiai žemesnis nei ES vidurkis.

Parengtam programos projektui svarstyti ir tobulinti buvo sudaryta darbo grupė, kuriai vadovauja viceministrė Natalija Istomina. Kadangi darbo grupės nariai atstovavo įvairias grupes – mokinių, tėvų, studentų asociacijų atstovų, jaunimo organizacijų, edukologijos mokslininkų, medikų, Nacionalinės sveikatos tarybos ir kt. – vyko aktyvios diskusijos.

Šiuo metu  beveik 75 proc. atnaujinama darbo grupės narių sudėtis, nes dalis įstaigų deleguotų darbo grupės narių  negalėjo dalyvauti posėdžiuose, be to, atsirado atstovų, norinčių taip pat tapti darbo grupės nariais. Darbo grupės veikla bus atnaujinta artimiausiu metu. 

Švietimo ir mokslo ministerijos

Komunikacijos skyrius

Tel. (8 5) 219 1253

El. paštas info@smm.lt