Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: JAV mokyklos atsisako legendinės literatūros klasiko Marko Tveno novelės „Heklberis Finas“
event 2015-12-16 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: JAV mokyklos atsisako legendinės literatūros klasiko Marko Tveno novelės „Heklberis Finas“
JAV mokyklos atsisako Marko Tveno novelės „Heklberis Finas“ dėl rasistinių išsireiškimų.
 
M. Tveno nuotykių istorija jau pašalinta iš vienos Filadelfijos mokyklos mokymo programos po to, kai šios administracija nusprendė, kad pastarosios knygos skaitymas 11-oje klasėje „neneša literatūrinės naudos“ ir kelia nesantaiką.
 
JAV bibliotekų asociaciją pripažįsta, kad spaudimas iš bibliotekų lentynų pašalinti vieną populiariausių M. Tveno kūrinį jaučiamas jau ilgai.
 
Tačiau asociacija primena, kad net Ernestas Hemingvėjus sakė, kad „M. Tveno „Heklberis Finas“ yra nepamainomas moderniosios JAV literatūros fundamentas“, o istorijos nepakeisi.
 
Pirmą kartą dar 1885 metais (vos metai po novelės išleidimo) Konkorde, Masačiusetse, uždraustas leidinys buvo apibūdintas kaip „niekalas ir šiukšlė, tinkama tik varguoliams“.
 
Šiomis dienomis kritikai atkreipia dėmesį į novelėje vartojamą žodį „nigeris“. Šiandien rasistiniu laikomas terminas knygoje pavartojamas daugiau nei 200 kartų.
 
2011 metais buvo išleista „patobulinta“ novelės versija, kurioje terminas „nigeris“ buvo pakeistas „vergu“.
 
Leidėjai tikina, kad sprendimas cenzūruoti novelę buvo priimtas, kai visuomenė išreiškė pasipiktinimą ir istoriniam kūriniui iškilo grėsmė „iškristi“ iš mokymo programų.