Tinklalapio logotipas
Grįžti

alfa.lt: Moksleiviams gali tekti laikyti fizinio pajėgumo testus
event 2016-01-11 domain Švietimo informacinių technologijų centras

alfa.lt: Moksleiviams gali tekti laikyti fizinio pajėgumo testus
Į mokyklas vėl grįš vaikų fizinio pajėgumo vertinimas – tik jis nebus matuojamas pažymiais. 5–12 klasių moksleiviams kuriama programa, pagal kurią būtų galima pažiūrėti, kokia jų pusiausvyra, lankstumas, ištvermė, širdies pajėgumas, įvertinti pradinę sveikatos būklę tiesiog mokykloje. Programą kuriantys Sveikatos ministerijos atstovai tikisi, kad taip Švietimo ministerija ims daugiau dėmesio skirti kūno kultūros pamokoms. Įdomu tai, kad iki šiol ministerijos dar neturi centralizuotų duomenų apie vaikų sveikatos, fizinio aktyvumo pokyčius.
 
Žalia, geltona, raudona – tokios fizinės sveikatos būklės spalvos galėtų atsirasti kiekvieno moksleivio elektroniniame dienyne, jeigu bus patvirtintas Kūno kultūros ir sporto departamento prie Lietuvos Vyriausybės projektas. Pagrindinis jo tikslas yra atlikti mokinių fizinio pajėgumo testus, įvertinti rezultatus, skatinti mokyklas juos gerinti, stebėti vaikų sveikatą.
 
„Kūno kultūros pamokos, kaip vis dažniau girdime, tampa neįdomios, nedaug vaikų nori daryti savanoriškus testus, mokytojai irgi jų nemotyvuoja. Nuo 2008 metų Švietimo ir mokslo ministerija panaikino vertinimo standartus kūno kultūros pamokose, mokytojai gali rinktis, ar vertinti mokinius, ar ne. Nebeliko metrų, sekundžių, standartų, bendrųjų programų nurodymai, ką vaikas turi gebėti, sunkiai pamatuotini – mokytojai kartais nežino, kaip pagal tas programas dirbti, girdime, kad vaikai irgi norėtų kažko pamatuojamo, jiems būdingas noras pasivaržyti, pasitikrinti, ką aš galiu“, – apie naują programą kalbėjo Kūno kultūros ir sporto strategijos skyriaus patarėja Inga Gerulskienė.
 
Jau beveik dvidešimt metų fizinio pajėgumo testus moksleiviai atlieka tik tuomet, jei patys nori pasitikrinti galimybes. Sumanymas, pasak I. Gerulskienės, buvo toks, kad jie galėtų kartu su mokytoju įsivertinti savo fizinius gebėjimus, sveikatą, stebėti pokyčius, bet kasmet savanorių mažėjo. Pastaruoju metu panašius testus išlaiko apie tūkstantį 14–18 metų vaikų per metus, paprastai jie tai daro tikėdamiesi papildomo balo stojant į sporto studijų krypties programas. Ne viena mokykla prisipažįsta stokojanti įrangos, motyvacijos ir panašiems testams, ir įvairesnei moksleivių veiklai per kūno kultūros pamokas.
 
„Su Sveikatos apsaugos ministerija matome, kad vaikų sveikata kasmet blogėja, stuburai krypsta, jie nenori judėti, nes kūno kultūros pamokos neįdomios. Po pamokų taip pat nelabai trokšta eiti sportuoti. Taip kilo sumanymas įvesti papildomą kasmetinį testavimą diagnostikos tikslais, galbūt pradėtume nuo penktokų – pavasarį visi moksleiviai turėtų atlikti šešis testus, duomenys būtų centralizuotai suvedami į dienyną, automatiškai paskaičiuojama, kokiame lygyje yra jų fizinės ypatybės.
 
Vertinimui pažymiu nepritariame, tai būtų trijų zonų, žalios, geltonos, raudonos, sistema. Vaiko fizinių gebėjimų rezultatams atsidūrus raudonoje zonoje, tai būtų ryškus signalas, kad jis gali sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, jo pusiausvyra sutrikusi. Tokių testų paprastai neatlieka šeimos gydytojas, jie taikomi sporto medicinos centruose, bet vaikas, kuris nelanko sporto mokyklos, į tokį centrą nepaklius“, – aiškino departamento atstovė ir pridūrė, kad sporto mokyklose, kurių mūsų šalyje apie šimtą, dažniausiai ugdomi talentingi sportininkai, o paprastiems pajudėti norintiems moksleiviams trūksta bazių, trenerių ir motyvacijos.
 
Testuojant moksleivius į kiekvieno fizinę, sveikatos būklę būtų atkreipiamas individualus dėmesys, galų gale, vaikai imtų labiau vertinti judėjimo mokykloje ir už jos ribų svarbą. Geriausia būtų, jei kiekvienas galėtų dienyne ar specialiomis programėlėmis pasitikrinti, kaip pereinant iš klasės į klasę keičiasi jų fizinės galimybės. Kartu kūrybiškiau pažiūrėti į kūno kultūros pamokas būtų skatinami ir mokytojai.
 
Iki šiol trūko statistinių duomenų apie moksleivių fizinį pajėgumą, tik šiemet pradedami suvedinėti duomenys iš medicinos įstaigų, kiek vaikų kokiai fizinio pajėgumo grupei priklauso.
 
Moksleivio fizinio pajėgumo testas turėtų šešias dalis: būtų matuojamas jo gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą, lankstumas, raumenų jėga, ištvermė, greitumas ir vikrumas, širdies ir kraujagyslių sistemos pajėgumas.
 
Remiantis statistiniais duomenimis, Europos vaikai tik 5 proc. pamokų laiko praleidžia užsiimdami fizine veikla, tik apie 10 proc. jų judėjimo atitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas. Lietuvoje itin trūksta patikimų ir standartizuotų duomenų apie vaikų sveikatą, fizinį pajėgumą, su tuo susijusias sveikatai kylančias grėsmes.
 
„Švietimo ir mokslo ministerija kūno kultūrą dažnai laiko antraeile, sakoma, kad tai ne taip svarbu kaip akademiniai pasiekimai, bet emocinis klimatas turi įtakos ir akademiniams pasiekimams, sudaro bendrą mokymosi motyvaciją“, – pastebėjo I. Gerulskienė, mananti, kad egzaminavimas ir griežtas taisyklių kūrimas nebūtinai yra moksleiviams tinkamiausias dalykas.
 
Žinios apie mokinių fizinį pajėgumą turėtų apimti daugiau nei 20 tūkst. vaikų, jas rengiant dalyvaus per tūkstantį mokyklų.

 

Rugilė Audenienė